Uwierzyłaś? Ciążowe mity. Prawda czy fałsz?

Ciąża obrosła w mity - trochę śmieszne, trochę straszne

Uwierzyłaś? Ciążowe mity. Prawda czy fałsz?

Przyszła mamo - ciekawe ile już usłyszałaś mitów na temat ciąży, płci dziecka, czy porodu. Jesteśmy pewni, że niektóre z nich wydawały ci się na tyle prawdopodobne, że w nie uwierzyłaś. Jak jest naprawdę? Przeczytaj.

Mit: Trzymając biodra i nogi w górze po stosunku możesz zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę.

Fakt: Niektórzy eksperci twierdzą, że jeśli będziesz leżeć w tej pozycji przez 20 do 30 minut po stosunku to zwiększysz swoją szansę na poczęcie, ponieważ plemniki pozostaną w tobie, jednak większą szansę masz na ból kręgosłupa.

Mit: Kształt brzucha wskazuje na płeć dziecka.

Fakt: Popularne przekonanie, że jeśli jesteś mamą chłopca to twój brzuszek jest okrągły, jak piłeczka, a jeśli masz urodzić dziewczynkę to brzuch będzie obły nie jest prawdą. Kształt i wysokość brzucha jest zależny od napięcia mięśni brzucha i macicy oraz oczywiście pozycji maluszka

Mit: Tętno płodu może wskazywać płeć dziecka.

Fakt: Normalne tętno płodu wynosi pomiędzy 120 a 160 uderzeń na minutę  i zapewniamy, że nadal nie udowodniono, iż wysokie tętno oznacza, że w brzuchu nosisz dziewczynkę, a wolniejsze, że to chłopiec. Tętno płodu będzie różnić się w zależności od wieku i aktywności maluszka w brzuszku.

reklama

Mit: Zmiany owalu twarzy w czasie ciąży mogą wskazywać na płeć dziecka.

Fakt: Każda z przyszłych mam inaczej przybiera na wadze w ciąży (co jak pewnie wiesz, ma również wpływ na owal twarzy) i każda z mam ma szansę na wystąpienie różnych zmian skórnych;)

Mit: Nie można latać samolotem w czasie pierwszego lub ostatniego trymestru.

Fakt: Jeżeli nie masz problemów zdrowotnych i twój lekarz nie widzi medycznych przeciwwskazań możesz latać, kiedy tylko chcesz. Większość linii lotniczych nie chce zabierać na pokład mam w ostatnich miesiącach ciąży, ale jest to związane z obawą, że twój poród mógłby się odbyć w czasie lotu, a to mogłoby nieco zaburzyć plan podróży wielu osób;)

Mit: Nie można głaskać kota w czasie ciąży 


Fakt:  Kota możesz głaskać, ale musisz się powstrzymać od grzebania w jego kuwecie, bo grozi ci to toksoplazmozą. Czyszczenie kuwety pozostaw innym.  


reklama

Mit : Kobiety w ciąży powinny jeść za dwoje.

Fakt: Kiedy jesteś w ciąży potrzebujesz dziennie jedynie 300 dodatkowych kalorii. Jedzenie za dwoje nie pomoże dziecku, natomiast po porodzie będziesz musiała zrzucać wagę, "jak za czworo" ;-)

Mit: Kobieta, która planuje kolejną ciążę niedługo po pierwszej  niechciane kilogramy straci po drugim porodzie, więc nie ma co się przejmować dodatkowymi fałdkami.

Fakt: Do drugiej ciąży należy się przygotować starannie, a nadwaga w ciąży może się przyczynić do problemów w czasie porodu. No i te kilogramy... wcale niekoniecznie chcą znikać - nawet jeśli karmisz piersią. Zmęczenie przy dwójce maluszków może również zniechęcać do dodatkowej aktywności fizycznej, dlatego zadbaj o siebie zawczasu.

Mit: Jedno dziecko, jeden ząb.

Fakt: Kiedyś powyższe zdanie miało uzasadnienie. Brak opieki stomatologicznej i zła dieta były często przyczyną utraconych zębów. Twoje dziecko potrzebuje wapnia i jeżeli otrzymuje go zbyt mało, to ucierpią twoje kości i zęby. Na szczęście możesz brać suplementy dla kobiet w ciąży, zdrowo się odżywiać i odwiedzić dentystę.

reklama

Mit: Spacerowanie ułatwia poród.

Fakt: Spacerowanie pozwala spalić kalorie i polepszyć ci samopoczucie - natomiast niestety nie ułatwia porodu, chociaż… długi spacer na izbę przyjęć w dniu porodu może sprawić, że przyjdziesz z 8 centymetrowym rozwarciem ;-)

Mit: W ciąży nie można jeść sushi

Fakt: Odradza się jedzenia sushi z surowymi rybami i owocami morza ze względu na możliwość zakażenia listeriozą, ale  sushi występuje również z łososiem wędzonym na gorąco (inne ryby wędzone na gorąco też wchodzą w grę), awokado, smażonym omletem, ogórkiem, czy rzepą. No, nie jest to może marzenie sushi-maniaczek, ale zawsze masz jakąś opcję :-)))

A jeśli chcesz poznać najbardziej absurdalne ciążowe przesądy - to absolutnie nie możesz przegapić naszego artykułu.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: