babyboom. Szczęśliwa rodzina, spokojna ciąża, uśmiechnięte dzieci, zadowoleni rodzice, łatwiejsze wychowanie. Jesteśmy blisko. Zawsze.
reklama
15. tydzień

15. tydzień ciąży

Twoje dotychczasowe ubrania zaczynają być wyraźnie ciasne. Niektóre kobiety na czas ciąży przerzucają się na legginsy i obszerne podkoszulki czy swetry, inne potrzebują bardziej eleganckich strojów. Zapytaj koleżanek lub uczestniczek forum dla kobiet w ciąży, gdzie zaopatrywały się w ciążowe ciuchy.

Twoje dziecko

Dziecko waży 70 gramów i mierzy 10 centymetrów. Maluszek zanurzony jest w płynie owodniowym, który łagodzi wszelkie wstrząsy, zapewnia utrzymanie stałej temperatury wewnątrz macicy, a także dostarcza dziecku potrzebnych składników odżywczych. Płyn owodniowy jest przez dziecko połykany (około 1 litra dziennie). Dzięki temu maluszek ćwiczy swoje mięśnie, których po narodzeniu będzie używać podczas jedzenia czy oddychania.

Co się dzieje z Tobą?
Dno macicy znajduje się w połowie wysokości pomiędzy kością łonową a pępkiem. Możesz już odczuwać niebolesne, szybkie skurcze macicy (zwane skurczami Braxtona Hicksa), którymi Twoje ciało przygotowuje się do porodu. Jeśli odczuwasz je częściej niż 5 razy na godzinę, jeśli pojawiają się regularnie i towarzyszy im ból pleców lub skurcze podbrzusza, skontaktuj się z lekarzem.

Z powodu rosnącej macicy i jej ruchliwego mieszkańca możesz doświadczyć wielu dziwnych doznań. Możesz odczuwać rozciąganie, skurcze lub bóle podobne do ciągnięcia. Część mam skarży się na ból w pachwinach. Takie dolegliwości mogą budzić obawy, ale najczęściej nie są groźne.

Kolejna dolegliwością ciążową są zaparcia. Można im zapobiegać pijąc dużo płynów (co najmniej 8 szklanek wody dziennie) i wykonując lekkie ćwiczenia (takie jak spacery czy pływanie). W przypadku przewlekłych zaparć, zwróć się o pomoc do lekarza, który przepisze Ci lekarstwo nieszkodliwe dla dziecka.

Twój brzuszek stale się powiększa, co zachęca inne kobiety do opowiadania o swoich doświadczeniach dotyczących ciąży i porodu. Czasami te zwierzenia dotyczą strasznych historii i możliwości zagrożeń. Jeżeli to wzbudza Twój lęk - poproś o zmianę tematu. Z pewnością nie będziesz chciała, aby Cię straszono.

W razie czego wręcz nadgorliwym koleżankom do przeczytania ten artykuł.

Uwaga! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Jesteś w ciąży, dołącz do forum dla przyszłych mam

Bóle brzucha w ciąży

Uważasz, że ten tekst jest wart przeczytania? Poleć go znajomym:
Oceń:
Submitting your vote...
Rating: 3.6 of 5. 33 vote(s).
Click the rating bar to rate this item.
reklama
blog comments powered by Disqus

Nowości