reklama
15. tydzień

15. tydzień ciąży

Twoje dotychczasowe ubrania zaczynają być wyraźnie ciasne. Niektóre kobiety na czas ciąży przerzucają się na legginsy i obszerne podkoszulki czy swetry, inne potrzebują bardziej eleganckich strojów. Zapytaj koleżanek lub uczestniczek forum dla kobiet w ciąży, gdzie zaopatrywały się w ciążowe ciuchy.

Twoje dziecko

Dziecko waży 70 gramów i mierzy 10 centymetrów. Maluszek zanurzony jest w płynie owodniowym, który łagodzi wszelkie wstrząsy, zapewnia utrzymanie stałej temperatury wewnątrz macicy, a także dostarcza dziecku potrzebnych składników odżywczych. Płyn owodniowy jest przez dziecko połykany (około 1 litra dziennie). Dzięki temu maluszek ćwiczy swoje mięśnie, których po narodzeniu będzie używać podczas jedzenia czy oddychania.

Co się dzieje z Tobą?
Dno macicy znajduje się w połowie wysokości pomiędzy kością łonową a pępkiem. Możesz już odczuwać niebolesne, szybkie skurcze macicy (zwane skurczami Braxtona Hicksa), którymi Twoje ciało przygotowuje się do porodu. Jeśli odczuwasz je częściej niż 5 razy na godzinę, jeśli pojawiają się regularnie i towarzyszy im ból pleców lub skurcze podbrzusza, skontaktuj się z lekarzem.

Z powodu rosnącej macicy i jej ruchliwego mieszkańca możesz doświadczyć wielu dziwnych doznań. Możesz odczuwać rozciąganie, skurcze lub bóle podobne do ciągnięcia. Część mam skarży się na ból w pachwinach. Takie dolegliwości mogą budzić obawy, ale najczęściej nie są groźne.

Kolejna dolegliwością ciążową są zaparcia. Można im zapobiegać pijąc dużo płynów (co najmniej 8 szklanek wody dziennie) i wykonując lekkie ćwiczenia (takie jak spacery czy pływanie). W przypadku przewlekłych zaparć, zwróć się o pomoc do lekarza, który przepisze Ci lekarstwo nieszkodliwe dla dziecka.

Twój brzuszek stale się powiększa, co zachęca inne kobiety do opowiadania o swoich doświadczeniach dotyczących ciąży i porodu. Czasami te zwierzenia dotyczą strasznych historii i możliwości zagrożeń. Jeżeli to wzbudza Twój lęk - poproś o zmianę tematu. Z pewnością nie będziesz chciała, aby Cię straszono.

W razie czego wręcz nadgorliwym koleżankom do przeczytania ten artykuł.

Uwaga! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Jesteś w ciąży, dołącz do forum dla przyszłych mam

Bóle brzucha w ciąży

Uważasz, że ten tekst jest wart przeczytania? Poleć go znajomym:
Oceń:
Wysyłam Twój głos!
Ocena: 3.6 z 5. Głosów: 33
Kliknij w gwiazdki, żeby oddać swój głos.
reklama
blog comments powered by Disqus