reklama
18. tydzień

18. tydzień ciąży

W drugim trymestrze ciąży wykonuje się zwykle badanie USG. Jest ono niebolesne i pozwala sprawdzić, jak rozwija się dziecko. Takie "podglądanie" kopiącego, tańczącego i ssącego palec malucha to dla rodziców wielkie przeżycie Dlatego koniecznie idź na wizytę ze swoim partnerem - pamiętajcie, żeby poprosić lekarza o wydruki z pierwsza podobizna Waszego dziecka!

A jeśli już mowa o przyszłych tatusiach - badania wskazują, że ponad połowa z nich odczuwa co najmniej jeden z objawów ciąży: mdłości, wahania nastrojów, przybieranie na wadze i zachcianki!

Twoje dziecko
Maluszkowi twardnieją kości i wydłużają się nogi. Klatka piersiowa podnosi się i opada - dziecko trenuje oddychanie, choć na razie jego płuca wypełnia płyn owodniowy, nie powietrze. Dotyk określonej okolicy ciała dziecka nie wywołuje u niego serii ruchów całego ciała (jak to było wcześniej). Na dotyk reaguje teraz tylko dotykane miejsce.

Dziecko reaguje także na nacisk wód płodowych na jego ciałko. Gdy założysz na przykład za ciasne ubranie, dziecko intensywnie się porusza, kopie i kręci się wokół własnej osi. W ten sposób domaga się poprawy sytuacji. Gdy przyjmiesz bardziej dogodną pozycję, dziecko się uspokaja. Twój maluch ma już 14 cm i waży 190 gram.

Co się dzieje z Tobą?
Jeśli to Twoja pierwsza ciąża, możesz właśnie teraz wreszcie zacząć odczuwać ruchy dziecka. Twój maluszek się rozwija, a Ty coraz intensywniej to odczuwasz. Być może jeszcze bardziej uświadamiasz sobie, że ono rośnie dzięki Twojej krwi i dostarczanym przez nią składnikom odżywczym. Koniecznie dbaj o dietę w ciąży.

Bardzo ważne znaczenie mają także Twoje emocje w ciąży. Twoje zdenerwowanie sprawia, że dziecko też czuje się gorzej. Być może warto częściej o tym pamiętać? Uwaga! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Jesteś w ciąży, dołącz do forum dla przyszłych mam

Uważasz, że ten tekst jest wart przeczytania? Poleć go znajomym:
Oceń:
Wysyłam Twój głos!
Ocena: 3.8 z 5. Głosów: 24
Kliknij w gwiazdki, żeby oddać swój głos.
reklama
blog comments powered by Disqus