reklama
19. tydzień

19. tydzień ciąży

Nosisz bliźniaki ? A może trojaczki ? Badanie USG oraz osłuchiwanie bicia serca zazwyczaj ujawniają ciążę mnogą. O obecności więcej niż jednego dziecka świadczą również takie objawy jak: większe niż przeciętne rozmiary macicy, szczególnie silne ruchy płodu; spadek poziomu żelaza we krwi; obecność ciąż mnogich w rodzinie Twojej lub partnera.

Wiadomość o ciąży mnogiej wywołuje dumę i poczucie wyjątkowości, ale zaraz pojawiają się myśli "jak ja sobie poradzę ?", zwłaszcza jeśli to Twoja pierwsza ciąża. Nie wahaj się podzielić swoimi obawami na forum - są wśród nas rodzice, którzy... przeżyli pojawienie się bliźniaków i trojaczków

Twoje dziecko
Dziecko ma już prawie 16 cm długości i waży 240 gramów. Na palcach rączek malucha pojawiają się wgłębienia i bruzdy, które tworzą niepowtarzalny i indywidualny układ linii papilarnych. Dziecko rozpoczyna ćwiczenia ruchów ssących warg, uwypuklając wargi do przodu. Dzięki temu już wkrótce maluszek odkryje uroki ssania palca... Ciało dziecka pokrywa maź płodowa, biała serowata substancja chroniąca delikatną skórę przed skutkami długotrwałego kontaktu z wodami płodowymi. Wcześniaki po urodzeniu pokryte są grubą warstwą mazi płodowej, podczas gdy u dzieci przenoszonych nie ma jej prawie wcale.

Co się dzieje z Tobą?
Pewnego dnia możesz zauważyć, że wszystkie buty zrobiły się dziwnie ciasne. Przyczyną może być zatrzymywanie wody w organizmie, co powoduje obrzęki oraz ogólne rozluźnienie więzadeł. Niektórym kobietom w czasie ciąży zwiększa się rozmiar stopy o pół numeru - i zwykle zmiana taka jest trwała.

To, że często myślisz o swoim nienarodzonym maluszku mogą świadczyć Twoje sny. Widzisz w nich siebie i różne codzienne sytuacje, podczas których głównym bohaterem jest właśnie Twoje dziecko. Dzieje się tak za sprawą Twojej wyobraźni, która przywołuje kształt dziecka. Podczas marzeń sennych widzisz, jak przytulasz dziecko, jak je nosisz na rękach, czy z nim spacerujesz. Wyobrażenie konkretnego wyglądu dziecka jest jednak bardzo trudne. Może dlatego, że w snach trudno jest dojrzeć twarz maleństwa?

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Jesteś w ciąży, dołącz do forum dla przyszłych mam

Obrzęki w ciąży

Uważasz, że ten tekst jest wart przeczytania? Poleć go znajomym:
Oceń:
Wysyłam Twój głos!
Ocena: 3.4 z 5. Głosów: 18
Kliknij w gwiazdki, żeby oddać swój głos.
reklama
blog comments powered by Disqus