reklama
6. tydzień

6. tydzień ciąży

Gratulacje ! Twoja ciąża została potwierdzona! Na pewno zastanawiasz się, kiedy i w jaki sposób powiadomić o tym swoich najbliższych Wiele kobiet w obawie przed poronieniem zwleka do czasu gdy minie pierwszy trymestr ciąży, ale nie jest to łatwe!

Nadszedł czas, aby otoczyć swoje ciało szczególną troską. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, odstaw papierosy, alkohol oraz inne używki i staraj się unikać wszelkich zagrożeń zewnętrznych. Kolejne kilka tygodnia to najważniejszy okres dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Twoje dziecko
W tym tygodniu dziecko osiąga 4 milimetry "wzrostu" Coraz wyraźniej wyodrębnić można jego głowę i tułów. Pojawiają się zawiązki rąk, nóg a także oczu, uszu, nosa, oraz organów wewnętrznych. Pojawia się również otwór ustny, oraz zawiązki mózgu i rdzenia kręgowego. Jego serduszko bije 80 razy na minutę (i coraz szybciej każdego dnia).

Co się dzieje z Tobą?
Twoja macica jest obecnie wielkości dużej śliwki, możesz także odczuwać szczególne napięcie piersi. Niestety, niektóre kobiety zaczynają zmagać się z mniej przyjemnymi aspektami "odmiennego stanu" dopadają je poranne mdłości (które u wyjątkowo pechowych przeciągają się na cały dzień).Te mało przyjemne "atrakcje" nie zawsze pozwalają trwać w stanie radości.

Czasami zdarza się, że mimo braku dolegliwości czujesz się zagubiona. Stereotyp radosnej mamusi, pełnej akceptacji dla poczętego dziecka dosyć mocno zakorzenił się w naszym społeczeństwie. Jeżeli nie czujesz zachwytu, z powodu ciąży, nie martw się. Porozmawiaj o tym z zaufaną osobą. I pamiętaj, że u wielu kobiet, które nawet miesiącami planują poczęcie dziecka - kryzys na początku ciąży nie należy do rzadkości!

Za chwilę zacznie się 7 tydzień ciąży i może już czas dołączyć do forum dla przyszłych mam

Uwaga! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Jesteś w ciąży dołącz do forum dla przyszłych mam

Uważasz, że ten tekst jest wart przeczytania? Poleć go znajomym:
Oceń:
Wysyłam Twój głos!
Ocena: 4 z 5. Głosów: 219
Kliknij w gwiazdki, żeby oddać swój głos.
reklama
blog comments powered by Disqus