babyboom. Szczęśliwa rodzina, spokojna ciąża, uśmiechnięte dzieci, zadowoleni rodzice, łatwiejsze wychowanie. Jesteśmy blisko. Zawsze.
reklama

Kalendarz Ciąży - I trymestr

Witamy w naszym Kalendarzu ciąży !
Uwaga ! Każda ciąża jest inna.Podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

TYDZIEŃ 1

Gdzie ta ciąża ?

Trwająca średnio 40 tygodni ciąża oficjalnie rozpoczyna się... jeszcze przed poczęciem, bo pierwszego dnia ostatniej miesiączki. W naszym kalendarzu stosujemy dwa sposoby obliczania "wieku ciążowego" - liczonego "tradycyjnie" oraz od zapłodnienia (według tego ostatniego Twoje dziecko jest o dwa tygodnie "młodsze"). Wydaje Ci się to skomplikowane ? Spokojnie, dzięki naszemu kalendarzowi wkrótce będziesz "ciążowym ekspertem&a


 

TYDZIEŃ 2

Uwaga ! Zbliża się owulacja !

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

 

Drugi tydzień ciąży rozpoczyna się w końcu miesiączki, zanim jeszcze jajeczko dojrzeje i zostanie uwolnione do jajowodu (co określa się mianem owulacji).
Około 14 dni przed rozpoczęciem kolejnej miesiączki następuje owulacja. Jajnik uwalnia dojrzałe jajeczko, które przesuwa się jajowodem w oczekiwaniu na plemnik. Okres, kiedy kobieta może począć dziecko, jest bardzo krótki i trwa jedynie 4 dni w cyklu. Do rozpoznawania okresu największej płodności (co pozwala znacznie zwiększyć szansę na poczęcie dziecka, zwłaszcza w przypadku par o obniżonej płodności) służą specjalne testy owulacyjne (dostępne w aptekach bez recepty). Bardzo skuteczna okazuje się tez obserwacja własnego cyklu miesiączkowego za pomocą naturalnych metod regulacji poczęć. Systematyczne mierzenie temperatury i obserwacja śluzu pozwalają z dużą dokładnością określić termin owulacji.


 

TYDZIEŃ 3

Do biegu, gotów, start ! Poczęło się dziecko !

Na początku tego tygodnia ciąży ma miejsce główne wydarzenie - dzięki niemu za jakieś 265 dni przyjdzie na świat śliczny chłopiec lub dziewczynka (lub jedno i drugie !). Czy pamiętasz ten dzień ? Niektóre kobiety wiedzą, kiedy następuje u nich owulacja, inne nie.
Poczęcie dziecka następuje w chwili zapłodnienia dojrzałego jaja przez plemnik w jajowodzie (przewodzie łączącym jajnik z macicą). Materiał genetyczny zawarty w jądrach obu komórek łączy się, tworząc blastocystę. Jej komórki szybko się dzielą i przemieszczają jajowodem do macicy. Ta pierwsza wędrówka przez 12 centymetrowy jajowód trwa około 5 dni. Po tym czasie następuje zagnieżdżenie blastocysty w miękkiej wyściółce macicy.

Ty
Na tym etapie ciąży w ciele kobiety nie zachodzą żadne widoczne zmiany (choć niektóre twierdzą, że potrafią określić moment poczęcia).

Twoje dziecko
Dziecko jest obecnie zygotą, zbiorem szybko dzielących się komórek.
Jest wielkości główki od szpilki (około 0,15 mm). Pod koniec pierwszego tygodnia można je zobaczyć gołym okiem.

 


TYDZIEŃ 4
(2. tydzień po poczęciu)

Zagnieżdżenie

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

W czwartym tygodniu ciąży (ok. 5 dni po poczęciu) następuje zagnieżdżenie W tym okresie niektóre kobiety - szczególnie wrażliwe na zmiany hormonalne - mają złe samopoczucie, mogą także obserwować niewielkie krwawienie.

Ty
Możesz czuć się zmęczona i rozdrażniona - choć nie jest to regułą. Niektóre kobiety mogą na tym etapie ciąży odczuwać pierwsze objawy, np:szczególnie silne objawy napięcia przedmiesiączkowego: powiększone piersi, wzrost wagi ciała, napięcie podbrzusza, częste oddawanie moczu, zmiany nastroju i zmęczenie. Miesiączka wydaje się tuż tuż... ale nie nadchodzi. Może jesteś w ciąży ?

Twoje dziecko
Witamy... zarodek
W wieku dwóch tygodni od zapłodnienia Twoje dziecko zyskuje oficjalne miano zarodka. Zaczyna tworzyć się łożysko, dzięki któremu dziecko będzie się odżywiać. 21 dnia po poczęciu rozpocznie pracę malutkie serduszko, które będzie rytmicznie pompować krew.

 

 


TYDZIEŃ 5(3. tydzień po poczęciu)

 

A może jesteś w ciąży?

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Twój okres się spóźnia. Mijają kolejne dni. Aby sprawdzić swoje przeczucia, możesz wykonać domowy test ciążowy. Ale uwaga ! Jeśli zrobisz to zbyt wcześnie (przeczytaj dokładnie instrukcje wewnątrz opakowania) możesz otrzymać fałszywy wynik negatywny. Jeśli natomiast Twoja ciąża została "naukowo" potwierdzona - gratulacje !
 
Nadszedł czas, aby odwiedzić lekarza. Po pierwszej wizycie potwierdzającej ciążę, nastąpią kolejne - początkowo co miesiąc, a następnie częściej, w miarę zbliżania się do daty porodu. Przy pierwszej wizycie lekarz zleci zapewne badanie krwi, zważy Cię i przepisze odpowiednie preparaty witaminowe. Wybór lekarza - osoby kompetentnej i której możesz zaufać - to sprawa bardzo ważna, dlatego przemyśl ją dokładnie.

Ty
Na tym etapie ciąży możesz odczuwać ból piersi, wahania nastrojów, mdłości ( sprawdź, jak sobie poradzić)i zmęczenie Niektórym kobietom dokucza dziwny, metaliczny posmak w ustach oraz konieczność częstego oddawania moczu.
Twoje myśli zaczynają krążyć wokół nowej sytuacji. Mimo, że jeszcze nie masz pewności dotyczącej poczęcia - nie możesz przestać myśleć. Być może szukasz natychmiastowej odpowiedzi, dotyczącej swego stanu. A może chcesz pozostawić wszystko swojemu biegowi ? Już wkrótce wszystko się wyjaśni.

Twoje dziecko
Tworzy się kręgosłup dziecka - powstają zaczątki 33 kręgów. Powstają zawiązki układu nerwowego oraz zawiązki mózgu.

 


TYDZIEŃ 6(4. tydzień po poczęciu)

 

 

A więc jesteś w ciąży

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Gratulacje ! Twoja ciąża została potwierdzona ! Na pewno zastanawiasz się, kiedy i w jaki sposób powiadomić o tym swoich najbliższych Wiele kobiet w obawie przed poronieniem zwleka do końca pierwszego trymestru ciąży, ale nie jest to łatwe ! Kiedy już zdecydujesz przekazać światu tę radosną wiadomość, nie zapomnij o naszej grupie dyskusyjnej !
Nadszedł czas, aby otoczyć swoje ciało szczególną troską. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, odstaw papierosy, alkohol oraz inne używki i staraj się unikać wszelkich zagrożeń zewnętrznych. Kolejne kilka tygodnia to najważniejszy okres dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Ty
Twoja macica jest obecnie wielkości dużej śliwki, możesz także odczuwać szczególne napięcie piersi. Niestety, niektóre kobiety zaczynają zmagać się z mniej przyjemnymi aspektami "odmiennego stanu", czyli porannymi mdłościami (które u wyjątkowo pechowych przeciągają się na cały dzień- porady).
Te mało przyjemne "atrakcje" nie zawsze pozwalają trwać w stanie radości. Czasami zdarza się, że mimo braku dolegliwości czujesz się zagubiona. Stereotyp radosnej mamusi, pełnej akceptacji dla poczętego dziecka dosyć mocno zakorzenił się w naszym społeczeństwie. Jeżeli nie czujesz zachwytu, z powodu ciąży, nie martw się. Porozmawiaj o tym z zaufaną osobą. I pamiętaj, że u wielu kobiet, które nawet miesiącami planują poczęcie dziecka - kryzys na początku ciąży nie należy do rzadkości !

Twoje dziecko
W tym tygodniu dziecko osiąga 4 milimetry "wzrostu" Coraz wyraźniej wyodrębnić można jego głowę i tułów. Pojawiają się zawiązki rąk, nóg a także oczu, uszu, nosa, oraz organów wewnętrznych. Pojawia się również otwór ustny, oraz zawiązki mózgu i rdzenia kręgowego.

 


 

TYDZIEŃ 7
(5. tydzień po poczęciu)

Objawy, objawy !

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Kolejny ważny tydzień w rozwoju Twojego dziecka. Również Ty możesz silniej odczuwać objawy ciąży. Jeśli należysz do 70% kobiet, którym dokuczają poranne (i nie tylko) mdłości i nie wiesz, jak sobie z tym radzić, napisz na nasza grupę, a na pewno zostaniesz zasypana dobrymi radami od bardziej doświadczonych mam (lub po prostu otrzymasz wsparcie od innych "towarzyszek niedoli").
Przyjrzyj się temu, co jesz, bo wraz z Tobą je Twoje dziecko. Przy komponowaniu diety kieruj się zdrowym rozsądkiem i przestrzegaj kilku podstawowych zaleceń:

Dieta w ciąży - podstawowe zalecenia
1. Zróżnicowanie: każdego dnia spożywaj różnorodne potrawy z każdej grupy pokarmowej.
2. Słodycze: staraj się ograniczyć słodycze, który powodują zbyt duży przyrost wagi ciała, a zawierają mało substancji odżywczych.
3. Tłuszcze: unikaj potraw smażonych i utrzymuj spożycie tłuszczu na umiarkowanym poziomie.
4. Woda: wypijaj dziennie przynajmniej dwa litry płynów.
5. Używki i alkohol: wyklucz je ze swojej diety.

Dieta dla kobiety w ciąży

 

Nadwaga w ciąży, co zrobić

 

Ty
Możesz odczuwać takie objawy jak mdłości, dziwny smak w ustach, powiększenie i bolesność piersi, zmiany nastroju, ale równie dobrze... żaden z powyższych objawów może się nie pojawić Niektóre kobiety zaczynają już przybywać na wadze, inne - z powodu mdłości - tracą nawet kilka kilogramów. I jedno, i drugie, jest częste i całkowicie prawidłowe.
Być może zastanawiasz się, czy Twoje życie będzie takie jak dawniej. Dla niektórych kobiet myśl o zmianie w życiu może być smutna, nawet, gdy pojawienie się dziecka było dokładnie zaplanowane. Oliwy do ognia dodać może w takim momencie rozmowa z osobą, która nie rozumie sensu Twoich rozważań, roztaczając wizję najpiękniejszego okresu w Twoim życiu... Pamiętaj, że natura daje Ci jeszcze ponad 30 tygodni na uporządkowanie tych spraw.

Twoje dziecko
Dziecko osiąga 6 milimetrów wzrostu i waży około 1 grama. Jego głowa powiększa się. Tworzy się przysadka mózgowa. Wykształcają się pęcherzyki płucne. Powstają dwa przedsionki i dwie komory serca. Na zawiązkach kończyn są widoczne dłonie i stopy. Rozpoznać można zawiązki gruczołów płciowych dziecka.

 


 

TYDZIEŃ 8
(6. tydzień po poczęciu)

A może to bliźniaki (lub trojaczki, lub...) ?

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Na tym etapie nie jest łatwo określić liczbę noszonych przez kobietę dzieci, ale na ciążę mnoga mogą wskazywać następujące objawy:
- szybsze przybieranie na wadze,
- szybsze powiększanie obwodu brzucha,
- uczucie ciężkości w miednicy,
- zwiększona skłonność do zatrzymywania wody w organizmie,
- żylaki,
- większe zmęczenie.

Jak radzić sobie z dolegliwościami wczesnej ciąży, kiedy ciągle czujesz się zmęczona, a nikt jeszcze nie ustępuje Ci miejsca w autobusie ? Zajrzyj do któregoś z licznych poradników lub zapytaj na grupie dyskusyjnej.

Ty
Możesz już zauważyć poszerzenie talii, choć zapewne nikt postronny jeszcze nie domyśla się, ze jesteś w ciąży. Kiedy naciśniesz podbrzusze, możesz wyczuć powiększoną macicę - ma ona teraz wielkość niewielkiej piłki.
Twoje rozważania mogą dotyczyć wykonywanej przez Ciebie pracy zawodowej. Jak i kiedy zawiadomić szefa o ciąży, czy stan zdrowia pozwoli Ci na aktywność zawodową podczas ciąży i kiedy najlepiej wrócić do pracy po porodzie ? Wiele kobiet potrafi pogodzić rolę matki z pracą zawodową. Często wyjście do pracy jest sposobem na zarobienie pieniędzy, ale także daje możliwość kontaktów społecznych. Kobiety rezygnujące z pracy zawodowej, korzystają z możliwości ciągłego uczestnictwa w rozwoju swojego dziecka. Osoby takie często znajdują inne sposoby na spotykanie się z ludźmi. Mogą to być spotkania z innymi matkami (w ramach na przykład grupy wsparcia).

Twoje dziecko
Zarodek ma długość ok. 15 mm i przy badaniu ultrasonograficznym (USG) można zaobserwować jego bijące serce. Już na tym etapie rozwoju dziecka zaobserwowano jego spontaniczne ruchy, które za kilka lub kilkanaście tygodni poczujesz również i Ty. Powstają zawiązki zębów, barwnik w zawiązku oka oraz zawiązki palców dłoni i stóp. Wątroba wytwarza komórki krwionośne.

 


 

TYDZIEŃ 9
(7 tydzień po poczęciu)

Pomocy ! Skąd ten tępy ból w podbrzuszu?

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Kiedy Twoja macica zaczyna się powiększać, możesz odczuwać tępy ból w podbrzuszu. U niektórych kobiet pojawia się także skąpa czerwonawa lub brązowawa wydzielina z pochwy. Jeśli dolegliwości nie są zbyt silne, wszystko zapewne jest w porządku - powinny one osłabnąć w kolejnych trymestrach. Jednak w razie wątpliwości nie wahaj się powiadomić swojego lekarza.
Krwawienie we wczesnej ciąży

Bóle podbrzusza

Ty
Ciąża oznacza także rewolucję dla Twojej skóry. Niektóre kobiety cierpią z powodu szczególnego nasilenia wyprysków, a te bardziej szczęśliwe z dumą obnoszą się z wyjątkowo gładką, kwitnącą cerą. W późniejszym okresie ciąży u niektórych kobiet pojawiają się brązowe przebarwienia wokół oczu, na nosie i policzkach. Można im zapobiegać przez unikanie słońca i stosowanie kremów z wysokim filtrem oraz maskować odpowiednio dobranymi podkładami
Zastanawiasz się być może nad upływającym czasem. Nieodwracalność sytuacji, w której się znajdujesz sprawia, że myślisz o tym, jak poradzisz sobie w przyszłości. Chwilami masz ochotę zwolnić tempo i zatrzymać zegar czasu. Na szczęście nie trwa to długo, bo już wkrótce nie możesz się doczekać spotkania z maluszkiem.
Jak się zmienia ciało w ciąży

Twoje dziecko
Dziecko osiągnęło długość 2 centymetrów. Jego głowa powiększa się i można już zobaczyć małą szyję. Rozwój soczewki oka dobiega końca. W połowie tego tygodnia dziecko zaczyna wykazywać wrażliwość na dotyk. Najbardziej wrażliwą okolicą są wargi dziecka. Zaobserwowano, że lekkie podrażnienie tej okolicy może spowodować skręt całego tułowia dziecka. Dziecko potrafi przyłożyć swój paluszek do ust, sprawiając wrażenie, że go ssie...
Formujące się paluszki u rąk i nóg połączone są jeszcze cienką błoną, która wkrótce zniknie.
Dziecko przebywa w przezroczystym worku, wypełnionym płynem. Są to błony płodowe, wypełnione wodami płodowymi.


TYDZIEŃ 10(8. tydzień po poczęciu)

 

Ach, te nastroje !

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Odczuwasz wahania nastroju ? W jednej chwili popadasz w skrajne przygnębienie lub przeciwnie - czujesz, że ze szczęścia wzlatujesz do nieba ? No cóż, nie ty jedna - to typowe dla ciąży. Jednak mimo że jesteś we władzy hormonów, spróbuj oszczędzać swoje otoczenie.
Niezależnie od tego, czy jest to Wasza pierwsza, czy piąta ciąża, pojawienie się dziecka oznacza zmiany w życiu rodziny. Jak reaguje na to Twój partner ?
Jestes zmęczona ? Wiele kobiet w pierwszych miesiacach ciąży czuje takie zmeczenie, ze nie mają sił nawet na wstanie z łóżka. Jeśli i Ty do nich należysz, spróbuj zdrzemnąć się z ciągu dnia, kładź się wcześnie spać, a obowiązki sceduj na domowników. Pamietaj, ze Twoje ciało wykonuje teraz ciężką pracę !

Ty
Zapewne zaczynasz już przybierać na wadze, a Twoje piersi się powiększyły. Kup sobie nowy, wygodny biustonosz, ale nie wydawaj wszystkich pieniędzy, bo wkrótce będziesz potrzebowała nowego, w jeszcze większym rozmiarze.
Pamiętaj, że Twój organizm pracuje nad wytworzeniem łożyska, pożyczając od Ciebie ważne pierwiastki i mikroelementy. Nie przejmuj się swoim zmęczeniem czy rozdrażnieniem. Może warto w takich chwilach pomyśleć o rosnącym w Twoim brzuszku dzidziusiu ? Zastanów się, jak on spędza czas i czego teraz najbardziej potrzebuje ? Pomyśl, jak ogromną "pracę" wykonuje teraz maluszek. Bez przerwy mnoży swoje komórki i... rośnie. Z pewnością przyda się Twoje pełne miłości i pozytywnych myśli nastawienie do dziecka.

Twoje dziecko
Chłopiec czy dziewczynka ? Zewnętrzne narządy płciowe są już zróżnicowane. Kształtują się powieki dziecka, przegrody zewnętrzne nosa oraz rysy twarzy. Powstają kubki smakowe, dzięki którym dziecko ma możliwość rozpoznawania smaków. Pojawiają się zawiązki zębów mlecznych. Małżowiny uszne są określonego kształtu (odziedziczone po przodkach), a gałki oczne z boków głowy przesuwają się do przodu. Dziecko potrafi wykonywać spontaniczne ruchy całego ciała, określone przez Japońskich naukowców jako "falowanie". Serduszko dziecka bije z częstotliwością 40 do 80 uderzeń na minutę. Pod koniec ósmego tygodnia dziecko osiąga długość 4 centymetrów. 


 

TYDZIEŃ 9
(9. tydzień po poczęciu)

Czas na ćwiczenia Kegla!

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Nadszedł czas, by nauczyć się ćwiczeń Kegla i od tej pory wykonywać je regularnie. I od razu dobra wiadomość: nie musisz w tym celu zapisywać się na siłownie ! Ćwiczyć możesz wszędzie - w korku na skrzyżowaniu, podczas zmywania naczyń i w czasie nudnej prezentacji w pracy. Ćwiczenia Kegla polegają na zaciskaniu mięśni pochwy i odbytu na ok. 8-10 sekund. Jeśli brzmi to dla Ciebie zbyt abstrakcyjnie, spróbuj poćwiczyć w toalecie podczas oddawania moczu, wstrzymując jego strumień Wykonywane regularnie ćwiczenia Kegla wzmacniają mięśnie dna miednicy, ułatwiając poród.

Ty
Ciągle się rumienisz ? Zaróżowienie skóry na twarzy u kobiet o jasnej karnacji ma związek ze zwiększeniem objętości krwi w czasie ciąży. A propos krwi - pamiętaj o dostarczaniu organizmowi (właściwie dwóm organizmom) odpowiedniej dawki żelaza.
Zaspokojenie Twoich potrzeb jest teraz najważniejsze. Miłość, czułość i harmonia - tak bardzo teraz tego potrzebujesz. Uśmiechasz się na widok śpiewającego ptaka, starasz się nie myśleć o smutnych sprawach. Bywają jednak takie chwile, że zachwyt i euforia gdzieś znikają, a niepotrzebne słowa ranią najbliższych. Co wtedy ? Najlepiej nazwać pojawiające się uczucia i nie czekać, aż inni się domyślą o co chodzi. Na tym etapie Twojego życia dbałość o porozumienie z bliskimi osobami jest bardzo ważne.

Twoje dziecko
Maluch ma już ok. 5 cm "wzrostu" i wazy ok. 4,5 grama. Na skórze dziecka wyrasta meszek płodowy, tak zwane lanugo, który zacznie zanikać około 28 tygodnia ciąży. Plecy prostują się, dzięki czemu główka dziecka nie opada już na brzuszek. Na oczach pojawiają się powieki i tęczówka (kolorowa otoczka wokół źrenicy). Rozwijający się zmysł dotyku sprawia, że dotknięta powieka zaciska się, natomiast dłoń zwija się w piąstkę. Na paluszkach dziecka kształtują się zawiązki paznokci, a skóra i mięśnie grubieją. Każdą chwilę dziecko wykorzystuje na udoskonalanie swoich umiejętności - porusza klatką piersiową (dzięki czemu prawdziwe oddychanie przyjdzie mu bez trudu), a malutkie rączki trenują ruchy chwytne.

 


 

Tydzień TYDZIEŃ 12
(10. tydzień po poczęciu)

Koniec pierwszego trymestru!

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Gratulacje - wkraczasz w czwarty księżycowy miesiąc ciąży, co oznacza zakończenie pierwszego trymestru. Większość kobiet oddycha z ulgą, ponieważ spada ryzyko poronienia, ustępują także poranne mdłości Nie czekaj dłużej - to najwyższy czas, żeby podzielić się ze światem (i nasza grupą dyskusyjną) swoją radością !
Dręczą Cię nocne koszmary ? Wiele kobiet zauważa, ze ich sny w ciąży są bardziej wyraziste. Wiele z nich przeżywa w snach poród.
Czy chciałabyś poznać płeć dziecka przed narodzeniem ? Niekiedy udaje się to zrobić podczas badania USG. Przedyskutuj ze swoim partnerem wady i zalety wcześniejszego poznania płci dziecka.
 
A co z seksem ? Zapewne dręczy Was pytanie o najlepszą pozycję seksualną w czasie ciąży. No cóż, to trochę jak jazda na wielbłądzie - nie ma najlepszej pozycji...
 
Ty
Zgaga i niestrawność to częste ciążowe dolegliwości. Jeśli masz do nich skłonności, jedz częste, ale niewielkie posiłki, unikaj tłustych potraw, słodyczy i śpij z wysoko uniesioną głową.
Zapewne przytyłaś już kilka kilogramów. Dno macicy zaczyna wznosić się ponad kość łonową W przypadku niektórych kobiet ciąża staje się widoczna, inne będą musiały jeszcze trochę poczekać na dumne paradowanie z brzuszkiem.
Zmieniająca się sylwetka, może Cię napawać szczęściem z powodu coraz wyraźniejszych krągłości (zwłaszcza, gdy zadowolenie podziela również mąż). Czasami jednak może Cię niepokoić Twój powrót do formy po narodzeniu dziecka. Idealnie by było, gdybyś przez całą ciążę przytyła nie więcej niż 20% swojej wagi sprzed ciąży. 
 
Twoje dziecko
Od czwartego miesiąca ciąży Twoje dziecko dla lekarzy jest już płodem. Osiąga już 6 centymetrów długości i waży 7 gramów. Dobiega końca kształtowanie się płuc, trzustki i tarczycy. Zarasta podniebienie dziecka, a jego twarz ma proporcje dziecięce. Najważniejsze części mózgu są ukształtowane, powstają nowe połączenia nerwowe. Twarz dziecka wykazuje większą wrażliwość na dotyk - dotknięte czoło powoduje odwrócenie całej główki. Można zauważyć zewnętrzne narządy płciowe dziecka. Zaczyna funkcjonować system odpornościowy maluszka, dzięki temu ewentualne Twoje przeziębienie nie będzie dla niego takie straszne.

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

 

 

 

 

Uważasz, że ten tekst jest wart przeczytania? Poleć go znajomym:
Oceń:
Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Ocena: 4.3 z 5. 698 ocen.
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.
blog comments powered by Disqus
reklama
Serwisy partnerskie
Newsletter

Chcesz wiedzieć o nowościach w babyboom.pl? Zapisz się do naszego newslettera!

reklama
Lubią nas

Nowości