babyboom. Szczęśliwa rodzina, spokojna ciąża, uśmiechnięte dzieci, zadowoleni rodzice, łatwiejsze wychowanie. Jesteśmy blisko. Zawsze.
reklama

Kalendarz Ciąży - II trymestr

TYDZIEŃ 13
(11. tydzień po poczęciu)

Witaj w drugim trymestrze!

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Hura ! Poranne mdłości ustępują, ryzyko poronienia znacznie się zmniejsza - to wystarczające powody, aby w końcu zacząć cieszyć się swoim "błogosławionym stanem". Drugi trymestr to dla większości kobiet najwspanialszy okres ciąży.
Jeśli masz kota, pamiętaj, żeby nie czyścić jego kuwety ! Kontakt z kocimi odchodami oraz surowym mięsem mogą spowodować zarażenie toksoplazmozą - chorobą zagrażającą zdrowiu płodu. Ryzyko wystąpienia wad wzrasta w drugim i trzecim trymestrze. Zwykle lekarze zlecają ciężarnym wykonanie odpowiedniego badania krwi - często okazuje się, że kobieta przechodziła tę chorobę wcześniej (toksoplazmoza przebiega zwykle bezobjawowo), dzięki czemu jest trwale uodporniona.

Ty
Jeśli jeszcze nie rzuciłaś palenia, zrób to jak najszybciej. Jeśli nie dla własnego zdrowia, to dla zdrowia dziecka.
Pamiętaj, żeby w Twojej diecie nie zabrakło białka (powinnaś przyjmować ok. 60-80 gramów białka dziennie).
Mijające dolegliwości pierwszego trymestru ciąży sprawiają, że inaczej spostrzegasz świat. Patrzysz na niego z większą życzliwością. Ta zmiana z pewnością zostanie zauważona przez Twoich najbliższych i przyjęta z ulgą. Na całkowitą radość jednak jest jeszcze za wcześnie. Twój dobry nastrój nie będzie trwał wiecznie - pojawiające się humory dadzą o sobie znać jeszcze nie raz. Najważniejsze jest jednak, że gorszy nastrój znosisz z większą odpornością emocjonalną.

Twoje dziecko
Dziecko waży 9,5 grama i osiąga 6 i pół centymetra długości. Rozwijają się jego struny głosowe. Maluszek nie może jeszcze wydawać dźwięków z powodu braku powietrza w macicy. Wrażliwość na dotyk wykazują ramiona i górna część klatki piersiowej. Wątroba dziecka wydziela żółć, a trzustka - insulinę. Między palcami nie ma już błony i zaczynają formować się opuszki palców. Dziecko w tym wieku potrafi już przeciągnąć się, podskoczyć, a nawet połykać wody płodowe, rozróżniając ich smak!


 

 

TYDZIEŃ 14
(12. tydzień po poczęciu)

Zwykłe burczenie czy...

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnia jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Niektóre kobiety mogą już na tym etapie ciąży odczuwać ruchy płodu, inne muszą jeszcze poczekać kilka tygodni. Z reguły szybciej potrafią je rozpoznać mamy, które już rodziły oraz osoby szczupłe. Już wkrótce te delikatne muśnięcia zmienią się w dzikie harce skutecznie wyrywające nawet z najgłębszego snu.
A propos - wiele ciężarnych skarży się właśnie na bezsenność. Wypróbuj znane od lat domowe sposoby - szklankę ciepłego mleka, kojący masaż lub odpowiednie konfiguracje poduszek (pod nogą, pod brzuchem, za plecami...), a może... warto kupić większe łóżko (przyda się po porodzie, jeśli zdecydujecie się na wspólne spanie !).

Ty
Być może wraz z powiększaniem się brzucha zaczynasz odczuwać większy niepokój o zdrowie dziecka. To dobry czas, aby wraz z lekarzem omówić kwestię ewentualnych badań prenatalnych. Kiedy będziesz z wizytą u lekarza, poproś go, aby umożliwił Ci posłuchanie bicia serca dziecka. Za pomocą czułej aparatury Dopplera będziesz mogła posłuchać jego szybkich uderzeń (zwielokrotnionych w przypadku bliźniaków).
Słuchanie odgłosu bijącego serduszka jest ogromnym przeżyciem i wzbudza wiele emocji. To doświadczenie z pewnością pozwoli Ci na głębsze uświadomienie sobie, że Twoje dziecko jest odrębną osobą, a Ty gościsz je tylko w swoim wnętrzu przez 9 miesięcy.

 

Twoje dziecko
Dziecko osiąga wzrost 7,5 centymetra i waży około 14 gramów. Rozpoczyna trenowanie odruchu ssania, poprzez podciąganie górnej wargi. Żebra i kręgi dziecka kostnieją, a nerki rozpoczynają produkcję moczu. Dzięki ukształtowanemu pęcherzowi moczowemu, maluszek może zrobić siusiu (na takiej samej zasadzie, jak po urodzeniu). Mocz jest wydalany do płynu owodniowego. Powstaje też otwór odbytowy, który rozpocznie swoje zadanie w chwili wydalenia przez dziecko smółki (czyli pierwszej kupki).

 

 


 

TYDZIEŃ 15
(13 tygodni po poczęciu)

Czas na zakupy!

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Twoje dotychczasowe ubrania zaczynają być wyraźnie ciasne. Niektóre kobiety na czas ciąży przerzucają się na legginsy i obszerne podkoszulki czy swetry, inne potrzebują bardziej eleganckich strojów. Zapytaj koleżanek lub uczestniczek grupy dyskusyjnej, gdzie zaopatrywały się w ciążowe ciuchy. Na szczęście nieśmiertelne sukienki z karczkiem odeszły w zapomnienie - dzisiejsza moda ciążowa to znakomite fasony i świetne tkaniny, dzięki którym możesz czuć się wspaniale przy każdej okazji. Jeśli twój budżet nie pozwala na takie ekstrawagancje, spróbuj dowiedzieć się, gdzie w Twoim mieście działają sklepy z używaną odzieżą ciążową lub skorzystaj z ofert młodych mam, które chętnie przekazują dalej swoje ciążowe ubrania (na które zresztą po kilku miesiącach nie mogą już patrzeć !).

Ty
Dno macicy znajduje się w połowie wysokości pomiędzy kością łonową a pępkiem. Możesz już odczuwać niebolesne, szybkie skurcze macicy (zwane skurczami Braxtona Hicksa), którymi Twoje ciało przygotowuje się do porodu. Jeśli odczuwasz je częściej niż 5 razy na godzinę, jeśli pojawiają się regularnie i towarzyszy im ból pleców lub skurcze podbrzusza, skontaktuj się z lekarzem.
Kolejna dolegliwością ciążową są zaparcia. Można im zapobiegać pijąc dużo płynów (co najmniej 8 szklanek wody dziennie) i wykonując lekkie ćwiczenia (takie jak spacery czy pływanie). W przypadku przewlekłych zaparć, zwróć się o pomoc do lekarza, który przepisze Ci lekarstwo nieszkodliwe dla dziecka.
Twój brzuszek stale się powiększa. To zachęca inne kobiety do opowiadania o swoich doświadczeniach z zakresu ciąży i porodu. Czasami te zwierzenia dotyczą strasznych historii i możliwości zagrożeń. Jeżeli to wzbudza Twój lęk - poproś o zmianę tematu. Z pewnością nie będziesz chciała, aby Cię straszono. Możesz w zamian poprosić o rzeczowe rady, np. co zabrać ze sobą do szpitala. To, jak inni traktują Cię w tym okresie wpływa na Twoje psychiczne samopoczucie. Dbaj więc o to, w czyim towarzystwie przebywasz i nie zgadzaj się na słuchanie wszystkiego, co proponują inni.

Twoje dziecko
Dziecko waży 28 gramów i mierzy 9 centymetrów. Maluszek zanurzony jest w płynie owodniowym, który łagodzi wszelkie wstrząsy, zapewnia utrzymanie stałej temperatury wewnątrz macicy, a także dostarcza dziecku potrzebnych składników odżywczych. Płyn owodniowy jest przez dziecko połykany (około 1 litra dziennie). Dzięki temu maluszek ćwiczy swoje mięśnie, których po narodzeniu będzie używać podczas jedzenia czy oddychania.

 


 

TYDZIEŃ 16.
(14. tydzień po poczęciu)

Marsz do szkoły!

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Teraz, gdy już oswoiłaś się z realnością faktu przyjścia na świat dziecka, warto zastanowić się, gdzie to nastąpi. Popytaj koleżanek, poczytaj wiadomości na grupie dyskusyjnej, odwiedź okoliczne szpitale. No i omów z partnerem kwestię ewentualnego wspólnego rodzenia.
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, zapisz się na zajęcia do szkoły rodzenia. Dzięki nim dowiesz się więcej na temat pielęgnacji dziecka, nauczysz się technik oddychania przydatnych podczas porodu, a ćwiczenia pozwolą Ci na utrzymanie dobrej formy fizycznej. Nawet jeśli to Twoja kolejna ciąża, na pewno przyda Ci się krótki kurs przypominający. Poza tym nawiążesz kontakt z innymi przyszłymi mamami (pomyśl o nich jako o towarzyszkach Twoich spacerów z niemowlęciem) - może będzie to początek długiej przyjaźni ? Wiele szpitali wymaga ukończenia szkoły rodzenia w przypadku porodów rodzinnych.

Ty
Ciąg dalszy ciążowych dolegliwości: zatkany nos i krwawienia z nosa. Oczywiście ich sprawcami są hormony - progesteron i estrogen, powodujące obrzmienie śluzówki. Postaraj się jednak unikać kropli do nosa - niekiedy ulgę przynosi większe nawilżenie powietrza w sypialni.
Na tym etapie Twojego życia bardzo ważne jest doświadczanie cennych chwil spokoju, wewnętrznego wyciszenia i możliwości skoncentrowania się tylko na dziecku. Nabieraj wiary we własne siły i rozbudzaj swoje pozytywne nastawienie do porodu. Rezultat aktualnych osiągnięć z pewnością zobaczysz podczas porodu. W podpowiadaniu cennych wskazówek najlepsza będzie wspomniana wcześniej szkoła rodzenia.

Twoje dziecko
Dziecko wykazuje dużą aktywność ruchową - kręci głową, a także przemieszcza oraz zgina swoje rączki i nóżki. Głowa maluszka stanowi 1/3 wielkości całego ciała. Z Twoim organizmem dziecko jest połączone za pośrednictwem pępowiny, która dostarcza mu wraz z krwią wielu odpowiednich składników. Są one niezbędne do życia i prawidłowego rozwoju dziecka. Od momentu zakończenia kształtowania się wszystkich narządów dziecka, trwa intensywny przyrost jego wagi i wzrostu.

 


TYDZIEŃ 17
(15. tydzień po poczęciu)

Po co te wszystkie badania?

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Przy każdej wizycie lekarz prosi Cię o wykonanie badania na poziom cukru we krwi. Pozwala to szybko rozpoznać - i leczyć - cukrzycę ciężarnych, pojawiającą się u ok. 1-2% kobiet. Ich ciąża również może przebiegać normalnie, pod warunkiem stałego kontrolowania poziomu cukru za pomocą diety i niekiedy lekarstw.

Ty
Większość kobiet odczuwa już ruchy dziecka.
Powoduje to pojawienie się żywszych fantazji na temat dziecka - jak wygląda, jak się czuje i jakie będzie w przyszłości. Być może zastanawiasz się nad jego rozwojem, zarówno teraz, jak i w przyszłości. Jeżeli wcześniej nie miałaś siły, aby cieszyć się dzieckiem, z pewnością teraz to zacznie się zmieniać.

Twoje dziecko
Dziecko ma ok. 11-12 cm długości i waży ok. 150 gramów - jest tej samej wielkości co łożysko.
Mózg dziecka jest już mocno rozwinięty, ma wykształcone bruzdy i zwoje, przykryte korą mózgową. Pojawiają się ruchy chwytania - dziecko najpierw zaciska piąstkę bez udziału kciuka, a następnie z jego udziałem (zupełnie w tej samej kolejności dziecko uczy się chwytania po urodzeniu). Prawie całe ciałko dziecka wykazuje wrażliwość na dotyk. Okolice niewrażliwe, to czubek i boki głowy, które są szczególnie narażone na ból podczas porodu.

 


 

TYDZIEŃ 18
(16. tydzień po poczęciu)

Pierwsza fotografia:-)

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

W drugim trymestrze ciąży wykonuje się zwykle badanie USG. Jest ono niebolesne i pozwala sprawdzić, jak rozwija się dziecko. Takie "podglądanie" kopiącego, tańczącego i ssącego palec malucha to dla rodziców wielkie przeżycie Dlatego koniecznie idź na wizytę ze swoim partnerem - pamiętajcie, żeby poprosić lekarza o wydruki z pierwsza podobizna Waszego dziecka !
A jeśli już mowa o przyszłych tatusiach - badania wskazują, że ponad połowa z nich odczuwa co najmniej jeden z objawów ciąży: mdłości, wahania nastrojów, przybieranie na wadze i zachcianki!

Ty
Jeśli to Twoja pierwsza ciąża, możesz właśnie teraz wreszcie zacząć odczuwać ruchy dziecka. Twój maluszek się rozwija, a Ty coraz intensywniej to odczuwasz. Być może jeszcze bardziej uświadamiasz sobie, że ono rośnie dzięki Twojej krwi i dostarczanym przez nią składnikom odżywczym. Bardzo ważne znaczenie mają także Twoje emocje. Twoje zdenerwowanie sprawia, że dziecko też czuje się gorzej. Być może warto częściej o tym pamiętać?

Twoje dziecko
Maluszkowi twardnieją kości i wydłużają się nogi. Klatka piersiowa podnosi się i opada - dziecko trenuje oddychanie, choć na razie jego płuca wypełnia płyn owodniowy, nie powietrze. Dotyk określonej okolicy ciała dziecka nie wywołuje u niego serii ruchów całego ciała (jak to było wcześniej). Na dotyk reaguje teraz tylko dotykane miejsce. Dziecko reaguje także na nacisk wód płodowych na jego ciałko. Gdy założysz na przykład za ciasne ubranie, dziecko intensywnie się porusza, kopie i kręci się wokół własnej osi. W ten sposób domaga się poprawy sytuacji. Gdy przyjmiesz bardziej dogodną pozycję, dziecko się uspokaja.

 


TYDZIEŃ 19(17. tydzień po poczęciu)

 

 

 

Czyżby to były bliźniaki?

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Nosisz bliźniaki ? A może trojaczki ? Badanie USG oraz osłuchiwanie bicia serca zazwyczaj ujawniają ciążę mnogą. O obecności więcej niż jednego dziecka świadczą również takie objawy jak:
- większe niż przeciętne rozmiary macicy,
- szczególnie silne ruchy płodu
- spadek poziomu żelaza we krwi,
- obecność ciąż mnogich w rodzinie Twojej lub partnera
- przyjmowanie leków zwiększających płodność.

Wiadomość o ciąży mnogiej wywołuje dumę i poczucie wyjątkowości, ale zaraz pojawiają się myśli "jak ja sobie poradzę ?", zwłaszcza jeśli to Twoja pierwsza ciąża. Nie wahaj się podzielić swoimi obawami na Forum - są wśród nas rodzice, którzy... przeżyli pojawienie się bliźniaków.

Ty
Pewnego dnia możesz zauważyć, że wszystkie buty zrobiły się dziwnie ciasne. Przyczyną może być zatrzymywanie wody w organizmie oraz ogólne rozluźnienie więzadeł. Niektórym kobietom w czasie ciąży zwiększa się rozmiar stopy o pół numeru - i zwykle zmiana taka jest trwała.
To, że często myślisz o swoim nienarodzonym maluszku mogą świadczyć Twoje sny. Widzisz w nich siebie i różne codzienne sytuacje, podczas których głównym bohaterem jest właśnie Twoje dziecko. Dzieje się tak za sprawą Twojej wyobraźni, która przywołuje kształt dziecka. Podczas marzeń sennych widzisz, jak przytulasz dziecko, jak je nosisz na rękach, czy z nim spacerujesz. Wyobrażenie konkretnego wyglądu dziecka jest jednak bardzo trudne. Może dlatego, że w snach trudno jest dojrzeć twarz maleństwa?

Twoje dziecko
Dziecko ma już 16 cm długości i waży 200 gramów. Na palcach rączek malucha pojawiają się wgłębienia i bruzdy, które tworzą niepowtarzalny i indywidualny układ linii papilarnych. Dziecko rozpoczyna ćwiczenia ruchów ssących warg, uwypuklając wargi do przodu. Dzięki temu już wkrótce maluszek odkryje uroki ssania palca... Ciało dziecka pokrywa maź płodowa, biała serowata substancja chroniąca delikatną skórę przed skutkami długotrwałego kontaktu z wodami płodowymi. Wcześniaki po urodzeniu pokryte są grubą warstwą mazi płodowej, podczas gdy u dzieci przenoszonych nie ma jej prawie wcale.

 


 

TYDZIEŃ 20
(18. tydzień po poczęciu)

W połowie drogi

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Tak, tak, to już połowa ciąży ! A zmieniając temat - jak tam u Was z seksem ? Sporo kobiet w drugim trymestrze ciąży odczuwa większą ochotę na współżycie - minęło niebezpieczeństwo poronienia, przyszła mama wygląda kwitnąco, a i brzuszek jeszcze nie jest na tyle duży, aby skutecznie uniemożliwiać łóżkowe igraszki. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, nie ma powodu, żeby rezygnować z seksu ! To świetny sposób na pogłębienie więzi z partnerem, a ponadto - na uwolnienie się od napięcia. Poza tym - później może brakować czasu ! Jeśli jednak nie masz ochoty na nocne szaleństwa - nie martw się, bo to również jest całkiem normalne. Idź z partnerem na romantyczną kolację, trzymajcie się za ręce i przytulajcie.

Ty
Dno macicy sięga teraz pępka i przez kilka następnych tygodni będzie podnosiło się mniej więcej o centymetr. W czasie ciąży niektóre kobiety doświadczają kłopotów ze wzrokiem. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, być może będziesz musiała z nich zrezygnować - zmniejszona ilość płynu w oczach powoduje, że stają się niewygodne. Ale nie kupuj od razu nowej pary okularów - po porodzie wszystko powinno wrócić do normy.
Być może zauważyłaś, że od jakiegoś czasu Twoje poczucie szczęścia nabiera innego wymiaru. Teraz nie wszystko Cię cieszy, jak dawniej, powody smutku też są inne. Wybiegasz myślami w przyszłość. Częściej zastanawiasz się, jak chciałabyś wychować swoje dziecko. Myślisz także o odpowiedzialności, która z chwilą narodzin dziecka będzie Ci towarzyszyć nieustannie. To trudne kwestie, ale warte wcześniejszego przemyślenia.

Twoje dziecko
Na głowie dziecka zaczynają wyrastać włosy, wkrótce pojawią się brwi, rzęsy, oraz paznokcie. W tym okresie ciąży szczególnie szybko rozwijają się zmysły. W odpowiednich częściach mózgu wykształcają się komórki nerwowe odpowiadające za "obsługę" poszczególnych narządów zmysłów. Dziecko ćwiczy swój zmysł równowagi. Zapamiętuje ruchy kołysania w czasie poruszania się mamy i jej oddychania. Kołysanie będzie dla dziecka ważnym elementem życia po narodzeniu, który złagodzi trudności z przystosowaniem się do nowego życia.
Dziecko potrafi również reagować na zmianę temperatury otoczenia. Jego żywa reakcja na Twój zbyt ciepły lub zbyt zimny prysznic, jest jak najbardziej uzasadniona.
Jeśli narodzić się ma dziewczynka, w jej jajnikach znajduje się już kilka milionów niedojrzałych jajeczek, wykształca się również pochwa.

 


 

TYDZIEŃ 21
(19. tydzień po poczęciu)

Podróże małe i duże

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

W miarę jak Twój brzuch staje się coraz większy, zastanawiasz się, czy podróżowanie w ciąży jest bezpieczne. Oto kilka wskazówek:

 • w czasie podróży samochodem, rób częste przerwy, aby nie zaburzać krążenia,
 • mimo że przepisy do tego nie zobowiązują, zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa - pamiętaj jedynie, aby dolny pas umieszczać nisko, pod brzuchem,
 • unikaj podróży w ostatnim miesiącu ciąży,
 • klimatyzowane powietrze w samolocie jest bardzo suche, dlatego podczas lotu pij dużo niegazowanej wody mineralnej i niesłodzonych soków owocowych,
 • wiele linii lotniczych wymaga od kobiet w ostatnim trymestrze ciąży zaświadczenia lekarskiego zezwalającego na podróż samolotem - koniecznie dowiedz się tego wcześniej i umów się na wizytę u lekarza ZANIM kupisz bilety.

Ty
Przestrzegaj zdrowej diety ! Dostarczaj swojemu (i nie tylko) organizmowi odpowiednią ilość wapnia, żelaza i białka. Kontroluj spożycie tłuszczu i cukru. Sprawdź, czego unikać. Wyobraź sobie, że przygotowujesz się do startu w maratonie (bo tak jest w rzeczywistości !)
Być może zauważyłaś, że między Tobą a Twoim nienarodzonym dzieckiem pojawia się... nić przyjaźni. Czasami zdarza się, że masz ochotę z maluszkiem porozmawiać. Niektóre kobiety prowadzą ze swoimi dziećmi "dialog wewnętrzny", posyłając do nich swoje myśli i uczucia. W tym okresie możesz zauważyć wzrastające zainteresowanie własnym dzieciństwem. Masz ochotę na wspomnienia z tamtych czasów. Częściej rozmawiasz z osobami znającymi Cię jako dziecko. A może myślisz nawet o skompletowaniu swoich pamiątek z dzieciństwa ? To są bardzo ważne etapy Twojej drogi do macierzyństwa.

Twoje dziecko
Twój maluch szybko przybiera na wadze. Połyka wody płodowe, ćwicząc układ pokarmowy. Potrafi wypić większą ilość płynu, gdy jest on smaczniejszy. Dziecko rozróżnia już smak słodki, słony, kwaśny i gorzki. Najbardziej lubi smak słodki.
Szybkie ruchy, które odczuwasz niekiedy wewnątrz brzucha to... czkawka. Stanowi ona świetne ćwiczenie płuc i maluch nie odczuwa jej jako czegoś nieprzyjemnego.

 


 

TYDZIEŃ 22
(20. tydzień po poczęciu)

W błogosławionym stanie

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

To zapewne najprzyjemniejszy okres ciąży. Nie odczuwasz już zapewne dolegliwości pierwszego trymestru - mdłości, częstego oddawania moczu i zmęczenia. Brzuszek jest już malowniczo zaokrąglony, ale nie ma jeszcze monstrualnych rozmiarów sprzed porodu. Ciesz się tym czasem i dużo odpoczywaj - ostatni trymestr jest tuż tuż, a wraz z nim narastające zdenerwowanie w oczekiwaniu na poród oraz zmęczenie z powodu noszenia coraz większego dziecka.

Ty
Łożysko przodujące, zagrożenie porodem przedwczesnym... to zaledwie dwie z wielu przyczyn, dla których lekarz może zalecić ciężarnej leżenie w łóżku. Przestrzeganie tego zalecenia bywa trudne, ale w większości przypadków skutek zostaje osiągnięty - rodzi się zdrowe dziecko. Dolegliwości związane z koniecznością leżenia można złagodzić następującymi sposobami:

 • zbieraj jak najwięcej rzetelnych wiadomości na temat swojego stanu - to Cię uspokoi,
 • przy łóżku zgromadź jak najwięcej przedmiotów, które pozwolą Ci zabić nudę: książki, walkmana, telefon i komputer, a także - jedzenie i picie,
  - pamiętaj, że większość "ciąż wysokiego ryzyka" kończy się szczęśliwie - narodzinami zdrowego dziecka,
 • jeśli potrzebujesz wsparcia, poszukaj go na Forum.
  Coraz uważniej obserwujesz świat i otaczających Cię ludzi. Być może inaczej ich spostrzegasz. Stwierdzasz, że nie wszyscy, z którymi kiedyś tak przyjemnie spędzałaś czas potrafią zrozumieć Cię w tym momencie. A może masz ochotę na ograniczenie swoich kontaktów towarzyskich ? Być może teraz czego innego oczekujesz od poszczególnych osób ? Te zmiany świadczą o Twojej potrzebie przygotowania się do nowej sytuacji.

Twoje dziecko
Twój maluch waży już ok. 400 gramów i ma ok. 25 cm długości. To może wydać się nieprawdopodobne, ale Twoje dziecko... słyszy. Na początku reaguje ono na bardzo silne dźwięki, z biegiem czasu potrafi usłyszeć nawet ściszony głos. Dlatego mów do dziecka, śpiewaj kołysanki, puszczaj ulubioną muzykę (naukowcy twierdzą, że malutkie dzieci wyraźnie preferują muzykę klasyczną, na przykład Vivaldiego i Mozarta). To może się przydać po porodzie ! Badania wskazują, że noworodek ssie mocniej i szybciej się uspokaja słysząc dźwięki znane mu z życia płodowego.
Pamiętaj równocześnie, że dziecko słyszy także mniej przyjemne dźwięki. Silny i nagle pojawiający się odgłos może przyspieszyć akcję serca dziecka, wywołać gwałtowne ruchy całego ciała a także zbudzić dziecko ze snu !

 


 

TYDZIEŃ 23
(21. tydzień po poczęciu)

Decyzje, decyzje...

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Pierś czy butelka ? Naukowcy zalecają obecnie karmienie niemowląt piersią przynajmniej do końca 1. roku życia. Jeśli nie podjęłaś jeszcze decyzji o sposobie karmienia, warto poszerzyć swoje wiadomości na ten temat. Jedną z najlepszych na rynku pozycji przygotowującej do karmienia piersią i omawiającej ewentualne problemy jest "Sztuka karmienia piersią" wydana przez La Leche League (międzynarodową organizację promującą naturalne karmienie). Kwestia "pierś czy butelka ?" to również stały temat na naszej grupie dyskusyjnej - od razu uprzedzamy, że temperatura dyskusji jest zazwyczaj wysoka!

Ty
Twoja macica zmieniła się w salę gimnastyczną ! Maluch ma jeszcze mnóstwo miejsca, co z radością wykorzystuje - stąd te dzikie harce, coraz mocniejsze kopnięcia, fikołki i rozpychanie. Możesz wykorzystać te chwile, na zabawę z dzieckiem - rozpoznawanie "kopiącej" części ciała, czy głaskanie. Pocieranie i stukanie w brzuszek zachęca maluszka do kolejnej porcji kopnięć.
Prawdopodobnie przytyłaś już 5-7 kg. Od tej chwili przyrost wagi będzie w miarę regularny - około pół kilograma tygodniowo.

Twoje dziecko
Dziecko waży ok. 400 gramów i ma 25 cm długości - jeśli chodzi o proporcje, jest teraz miniaturową wersją noworodka (brakuje mu jeszcze tkanki tłuszczowej). Chociaż z każdym dniem maluch staje się cięższy, jego skóra w dalszym ciągu jest pomarszczona.
Dziecko nabywa umiejętności przebywania w stanie snu i czuwania. Na sen maluszek przeznacza prawie 20 godzin na dobę. Jego aktywność zależy od indywidualnych cech temperamentalnych, a także od Twojego trybu życia. Dzięki temu dziecko nabywa własnych przyzwyczajeń w tym zakresie. Dziecko poprzez szybkość swoich ruchów, wyraża swoje samopoczucie. Bardzo często szybkie i energiczne ruchy oznaczają przestrach i zdenerwowanie dziecka. Delikatne wypinanie jakiejś części ciała jest być może zaproszeniem do wspólnej zabawy?

 


 

TYDZIEŃ 24
(22. tydzień po poczęciu)

Ciągle w pracy?

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Jeśli jeszcze pracujesz, pamiętaj, by szczególnie o siebie dbać. Prócz luźnego ubrania, pamiętaj o wygodnych butach na niskim obcasie - zadbaj o kręgosłup.
Poród zbliża się wielkimi krokami. Jeśli nastąpiłby teraz, Twoje dziecko pod właściwą opieką ma już sporą szansę na przeżycie (ok. 85%). Oczywiście lekarze zrobią wszystko, aby przedłużyć czas przebywania dziecka w macicy.

Ty
Wraz z rosnącym brzuszkiem, mogą - niestety - pojawić się rozstępy oraz ciemna pionowa linia biegnąca od pępka do kości łonowej. Ta ostatnia zniknie po porodzie, natomiast rozstępy pozostaną (choć bledsze), jako swoiste "medale macierzyństwa". Możesz spróbować im zapobiegać, stosując odpowiednie kremy (pytaj w aptekach i sklepach z artykułami dla dzieci).
Wizyty kontrolne u lekarza z pewnością umacniają w Tobie poczucie właściwej troski o siebie i nienarodzone dziecko. Dobrze, jeśli podczas rozmowy z lekarzem omówisz wszelkie niepokoje na bieżąco - będziesz spokojniejsza. Pamiętaj jednak, że czasami lekarz głośno wyraża swoje przypuszczenia o konieczności dodatkowych badań czy nawet porodu operacyjnego. Nie analizuj tego wszystkiego w nieskończoność i nie zadręczaj się wszystkim, co usłyszysz. Pamiętaj, że bezwzględną wartość ma pozytywne myślenie o przyszłości. A umiejętność podchodzenia z dystansem do przypuszczeń lekarza czy prawdopodobnych wydarzeń, przyda Ci się jeszcze nie raz.

Twoje dziecko
Maluch waży już prawie pół kilograma. Jego słuch jest już na tyle czuły, że potrafi rozpoznać bicie Twojego serca, Twój głos i burczenie w brzuchu. W płucach rozwijają się naczynia krwionośne, przygotowujące dziecko do oddychania powietrzem (teraz dziecko wciąga do płuc płyn owodniowy). Maluszek jest nadal całkowicie zależny od Ciebie. Mimo rozwiniętych wszystkich narządów, ich funkcje spełnia łożysko. Łożysko dba o prawidłowe odżywianie dziecka, przekazuje tlen z Twojej krwi i dba o zdrowie dziecka, zatrzymując większość szkodliwych dla dziecka substancji.

 


 

TYDZIEŃ 25
(23. tydzień po poczęciu)

Gdy córeczka staje się mamą

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Pamiętasz o ćwiczeniach Kegla ? Polegają one na zaciskaniu mięśni pochwy i odbytu na ok. 8-10 sekund. Jeśli brzmi to dla Ciebie zbyt abstrakcyjnie, spróbuj poćwiczyć w toalecie podczas oddawania moczu, wstrzymując jego strumień Wykonywane regularnie ćwiczenia Kegla wzmacniają mięśnie dna miednicy, ułatwiając poród.
Możesz zauważyć u siebie wrażliwość na światło, związaną ze zmniejszeniem się ilości płynu w oku. Jeśli suchość oka powoduje u Ciebie ból i pieczenie, stosuj "sztuczne łzy", dostępne w aptekach bez recepty.

 

Ty
W miarę zbliżania się do terminu porodu zapewne zmieniają się Twoje stosunki z własną matką. To świetna okazja, aby się do siebie zbliżyć, dlatego pamiętaj, aby dużo z nią rozmawiać, a jeśli nie masz takiej możliwości - może zdecydujesz się zapisywać swoje odczucia w pamiętniku ?
Emocje, jakie pojawiają się u Ciebie w relacji z Twoją mamą, mają ogromne znaczenie dla rozwoju Twoich uczuć do dziecka. Na tej podstawie tworzysz pewien model swoich zachowań. Z pewnością wracasz we wspomnieniach do swojego dzieciństwa i zastanawiasz się, czy chcesz być podobną mamą dla Twojego dziecka, czy zupełnie inną, niż Twoja mama. Takie rozważania mogą być podstawą do kształtowania się Twoich postaw macierzyńskich.

 

Twoje dziecko
Dziecko waży już ponad 500 g i ma około 32 centymetrów "wzrostu". Mimo niewielkiej ilości tłuszczu oraz wrażliwej skóry, jest już w pełni ukształtowany. Ciałko dziecka pokrywa maź płodowa, której zadaniem jest ochrona skóry przed stwardnieniem i zmacerowaniem przez sole mineralne, zawarte w płynie owodniowym. Maluszek poznaje swoje otoczenie, dotykając rączkami, nóżkami i innymi częściami ciała wewnętrznych ścian macicy. Zdarza się, że próbuje palcami dłoni chwycić pępowinę!

 


 

TYDZIEŃ 26
(24. tydzień po poczęciu)

Słynne ciążowe zachcianki :-)

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem. 

Wprawdzie sceny, kiedy mąż w środku nocy biega po sklepach w poszukiwaniu kiszonych ogórków, rozgrywają się głównie w filmach, prawdą jest, że kobiety w ciąży mają ochotę na szczególne rodzaje jedzenia (często one same są zdziwione, jak to się dzieje, że przez kilka miesięcy chciałyby widzieć na swoim talerzu same ogórki, lub zajadać się lodami). Folguj swoim zachciankom - korzystaj, że teraz masz do tego pełne prawo - ale nie zapominaj o zrównoważonej diecie, aby dostarczyć Twojemu dziecku wszystkie konieczne do rozwoju substancje odżywcze.
 
Ty
Niektóre kobiety na tym etapie ciąży zauważają gęstą żółtawą wydzielinę z piersi. Nie wyciskaj jej - to siara, pierwszy pokarm dla Twojego dziecka, bogaty w przeciwciała zapobiegające chorobom. Jeśli nie zauważasz u siebie siary - nie martw się, jej obecność w czasie ciąży nie ma wpływu na powodzenie w karmieniu piersią.
Z każdym dniem wyraźniej uświadamiasz sobie obecność dziecka wewnątrz Ciebie. Prawdopodobnie ten fakt sprawia, że potrafisz bardziej zdecydowanie upomnieć się o swoje prawa. Wyraźniej zauważasz swą moc i zdarza się, że prosisz czasami innych o pewne przywileje (na przykład o ustąpienie miejsca w autobusie). Być może będzie to najlepszy trening "troski o siebie", który może się przydać w szpitalu podczas porodu czy w czasie pobytu na oddziale położniczym - już z maluszkiem.

Twoje dziecko
Maluch waży obecnie 500-700 gramów i ma około 35 cm długości. W dalszym ciągu postępuje rozwój układu nerwowego. Dowodem na to jest wytworzenie się niektórych odruchów bezwarunkowych dziecka (ich obecność i prawidłowość sprawdzana jest w badaniu neurologicznym po porodzie).
Innym poważnym wyczynem malucha jest otwarcie oczu ! Wcześniej powieki dziecka były zaciśnięte. Teraz maluszek może zobaczyć pomarańczowo - brązowy półmrok, jaki panuje wewnątrz macicy. Są jednak momenty, gdy w "mieszkanku" dziecka jest jaśniej - zależy to od grubości Twojego ubrania i oświetlenia pomieszczenia. Dziecko nie lubi jasnego światła, potrafi zakryć oczy rękami lub odwrócić głowę od źródła światła.

 


 


TYDZIEŃ 27
(25. tydzień po poczęciu)

Łzy i obawy

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Boisz się ? Prawie wszystkie ciężarne kobiety zmagają się z tym uczuciem - boją się porodu, zmian w życiu i relacjach z partnerem, obawiają się problemów materialnych i że sobie nie poradzą jako matki. Nie wstydź wie mówić o swoich uczuciach - dużo rozmawiaj z partnerem (i pamiętaj, że on także się boi !), wyślij wiadomość na Forum. Świetną okazją do podzielenia się swoimi obawami są zajęcia w szkole rodzenia - Twoje "towarzyszki niedoli" zrozumieją Cię jak nikt inny.
Licz ruchy płodu - od tej chwili powinno Ci to wejść w krew. Osłabienie aktywności dziecka może (ale nie musi !) być pierwszym sygnałem ewentualnych problemów. W okresie aktywności powinnaś czuć co najmniej 10 ruchów na godzinę. Wybierz czas i zapisuj ruchy na kartce. Jeśli w ciągu godziny będzie ich mniej niż dziesięć, wypij szklankę mleka lub soku i obserwuj zachowanie płodu przez kolejną godzinę. Jeśli i teraz ruchów będzie mniej, zawiadom lekarza.

Ty
Zwiększ spożycie pokarmów pełnoziarnistych - kasz, ryżu, ciemnego pieczywa, ziaren zbóż. Pokrywają one rosnące zapotrzebowanie na kalorie, dostarczają potrzebnych witamin z grupy B, a ponadto zapobiegają zaparciom.
Swędzi Cię brzuch ? Zamiast się drapać, smaruj go oliwą z oliwek lub olejkiem z wiesiołka.
Być może zauważyłaś zmiany w swoim zachowaniu. Z pewnością osoby z Twojego otoczenia też to widzą i starają się Twoje nowe "ja" zaakceptować. Zdarza się jednak, że nie wszyscy rozumieją dlaczego tak się dzieje. Bywa, że siostra czy koleżanka widzi, jak coraz bardziej zamykasz się w sobie, a mąż nie rozumie dlaczego nie chcesz spotykać się z ludźmi. Być może warto z nimi porozmawiać o swoich odczuciach ? Z pewnością osoby zainteresowane z ulgą przyjmą Twoje wyjaśniania.

Twoje dziecko
Dziecko szybko rośnie, jego szkielet intensywnie kostnieje. Wytwarzają się wiązadła stawowe. Ruchy dziecka stają się silniejsze i bardziej regularne. Jego aktywność jest cykliczna i trwa około 45 minut, jednak nie każdy ruch malucha jest przez Ciebie wyczuwalny. Pod skórą dziecka zaczyna gromadzić się tłuszcz (żebyś po urodzeniu mogła zachwycać się tymi wszystkimi słodkimi wałeczkami !)

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

 

 

 

 

Uważasz, że ten tekst jest wart przeczytania? Poleć go znajomym:
Oceń:
Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Ocena: 4.3 z 5. 382 ocen.
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.
reklama
blog comments powered by Disqus

Nowości