babyboom. Szczęśliwa rodzina, spokojna ciąża, uśmiechnięte dzieci, zadowoleni rodzice, łatwiejsze wychowanie. Jesteśmy blisko. Zawsze.
reklama

Kalendarz Ciąży - III trymestr

TYDZIEŃ 28
(26. tydzień po poczęciu)

Witaj w trzecim trymestrze!

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Wkroczyłaś w ostatni etap ciąży. Pewnie nie możesz już doczekać się porodu. Dziecko rośnie coraz szybciej i, niestety, pojawiają się kolejne dolegliwości: skurcze nóg, hemoroidy i żylaki.
Zofia czy Weronika ? Mateusz czy Dawid ? Nadawanie dziecku imienia ma jakąś magiczną moc. Zanim się zdecydujesz, dowiedz się więcej o znaczeniu wybranego imienia. Jeśli wciąż czujesz zamęt, nie martw się: być może, kiedy już zobaczysz maleństwo, jego imię nasunie Ci się samo!

Ty
Dno macicy znajduje się obecnie 3 cm powyżej pępka. W związku z tym może niekiedy brakować Ci oddechu.
Z pewnością w Twoim życiu niejednokrotnie pojawiają się chwile zmęczenia, załamania czy mieszanych uczuć. Walka z nimi może zabrać Ci sporo energii. Być może lepiej w takich momentach zastanowić się, dlaczego masz problemy i co w związku z tym czujesz ? Myśl o konkretnych uczuciach związanych z aktualnym wydarzeniem. Najważniejsze jest rozwiązywanie problemów na bieżąco.

Twoje dziecko
Twój maluch z zapałem ćwiczy ssanie - na razie na swoim kciuku. Mózg dziecka szybko rośnie i przybiera pofałdowaną formę. Komórek nerwowych już nie przybywa, dokonują się natomiast przemiany jakościowe układu nerwowego. Na ciele zaczyna zanikać meszek płodowy, pozostając jedynie na plecach.


TYDZIEŃ 29

(27. tydzień po poczęciu)

Na ostatniej prostej

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Twoje uczucia wahają się pomiędzy zniecierpliwieniem (wydaje Ci się, że jesteś w ciąży "od zawsze") a obawą przed porodem. No cóż, nikt nie powie Ci, kiedy urodzisz, ale jedno jest pewne: kiedyś z pewnością to nastąpi.
Końcówka ciąży to dobry okres, aby zastanowić się nad wyborem lekarza dla Twojego dziecka. Wybierz się do okolicznych przychodni i porozmawiaj z pediatrami. Dobrym źródłem informacji mogą okazać się sąsiadki, koleżanki oraz oczywiście nasze Forum.
Od tego tygodnia większość lekarzy zaleca wizyty co dwa tygodnie, aż do ósmego miesiąca ciąży, kiedy to będziesz odwiedzała położnika raz na tydzień.

Ty
Jak tu spać z tą piłką z przodu ? Na brzuchu odpada, na wznak - bolą plecy... Spróbuj ułożyć się na boku, z poduszką między nogami i pod brzuchem. Wygodnie ?
Twoje rozmyślania nad hierarchią wartości pomogą Ci w znalezieniu odpowiedniego miejsca dla czekającej Cię roli matki. To od Ciebie zależy, czy stojące przed Tobą zadania będą ważnym wydarzeniem w Twoim życiu, czy traktowane jako konieczny obowiązek. Od tego też zależy czy będziesz się czuła szczęśliwą matką.

Twoje dziecko
Twoje dziecko nie rośnie już tak szybko, jak w poprzednich tygodniach. Maluch waży ponad kilogram i ma ponad 40 cm długości (z wyprostowanymi nogami). U dziecka wykształcony jest zmysł odczuwania temperatury. Jeżeli środowisko, w którym znajduje się maluch znacznie się oziębi lub ogrzeje - reakcja dziecka będzie podobna, jak w przypadku działania innych stresujących czynników.


TYDZIEŃ 30(28. tydzień po poczęciu)

 

Ćwiczenia i randki

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Mimo że przybrałaś już majestatyczne rozmiary, nie rezygnuj z ćwiczeń. Świetnym sposobem na utrzymanie kondycji są spacery i pływanie. W wielu klubach organizuje się zajęcia dla ciężarnych i młodych mam - oprócz poprawy formy, dają one okazję do nawiązania nowych znajomości. Pamiętaj, aby przed podjęciem ćwiczeń skonsultować się z lekarzem.
W miarę zbliżania się magicznej daty, zmieniają się Twoje relacje z partnerem. Z kochanków stajecie się rodzicami. Warto w tym gorącym czasie pamiętać o sobie i pielęgnować Wasz związek. Wybierzcie się do kina czy kawiarni - później NAPRAWDĘ nie będzie na to czasu!

Ty
Zwróć uwagę na swoją dietę - potrzeby dziecka w trzecim trymestrze są szczególnie duże. Potrzebujesz dużo białka, witaminy C, żelaza i wapnia (każdego dnia ok. 200 mg wapnia odkłada się w kościach płodu).
Rozmowy z mężem na temat zmian w Waszym życiu (zarówno teraz jak po porodzie) są jak najbardziej wskazane. Być może warto zacząć pracę nad bardziej otwartym i bezpośrednim sposobem komunikacji między sobą ? Nie czekaj, aż mąż domyśli się, o co Ci chodzi. Lepiej konkretnie powiedzieć, czego oczekujesz i jak wyobrażasz sobie realizację tych oczekiwań. Ten sposób porozumiewania się z pewnością zaprocentuje, gdy większość Waszej energii pochłonie opieka nad noworodkiem.

Twoje dziecko
Dziecko ma już prawie 45 cm długości. Jego szkielet twardnieje, dojrzewają mózg, mięśnie i płuca. Mimo, że maluch przebywa w środowisku wodnym, wykształcony jest u niego zmysł... węchu. Doznania węchowe i zapachowe z okresu prenatalnego są pamiętane przez dziecko także po urodzeniu. Dzięki temu noworodek będzie potrafił rozpoznać po zapachu Ciebie i Twoje mleko.

 


TYDZIEŃ 31(29. tydzień po poczęciu)

 

Wybierz szpital!

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Najwyższy czas wybrać miejsce, w którym Twoje dziecko powita świat - bezpiecznie i w przyjaznym otoczeniu. Nie żałuj czasu i odwiedź okoliczne szpitale.

Poproś o pokazanie sali porodowej, wypytaj o szczegóły:

 • czy obowiązuje strój szpitalny, czy też możesz przynieść własną koszulę ?
 • czy u każdej rodzącej stosuje się lewatywę i golenie krocza?
 • czy możesz wybrać pozycję porodu, czy też będziesz zmuszona do leżenia na plecach?
 • czy istnieje możliwość rodzenia w obecności bliskiej osoby (pod jakimi warunkami)?
 • jakie są możliwości łagodzenia bólu (poród w wodzie, znieczulenie zewnątrzoponowe)?
 • czy szpital działa w systemie "rooming-in" (oznacza to, że noworodki nie przebywają na oddzielnej sali, tylko razem z mamami)?
 • czy szpital promuje naturalne karmienie?

Najlepiej będzie, jeśli od razu zarejestrujesz się w wybranym szpitalu. Oszczędzi Ci to później trudów związanych z koniecznością wielokrotnego podawania swoich danych pomiędzy skurczami ! Niektóre szpitale wymagają wcześniejszej rejestracji w przypadku porodów rodzinnych (często wiąże się to z koniecznością opłacenia tzw. cegiełki - nie zapomnij o rachunku, możesz odliczyć tę kwotę od podatku).
Być może po wizytach w szpitalach zdecydujesz się rodzić w domu. Koniecznie omów tę sprawę ze swoim lekarzem, możesz także skontaktować się ze Stowarzyszeniem na rzecz Naturalnego Rodzenia i Karmienia.

Ty
Wraz z uciskiem rosnącej macicy na żołądek, coraz częściej może dokuczać Ci zgaga. Zapobiegaj jej pijąc dużo wody i jedząc niewielkie porcje - za to częściej. Być może chodząc, charakterystycznie kołyszesz się na boki - przyczyną jest rozluźnienie więzadeł w miednicy (Twoje biodra rozszerzają się, aby zrobić miejsce dla dziecka). Nie martw się - po porodzie znów będziesz chodziła jak modelka !
Widok Twojej sylwetki może przywoływać wspomnienia o tym, jak wyglądałaś przed porodem. Być może zastanawiasz się, czy Twoje ciało po porodzie znów będzie takie jak dawniej ? Wiele kobiet uważa, że zmiany wyglądu są cudem i świadczą o niepowtarzalnej możliwości wydania na świat nowego człowieka. Są jednak kobiety, dla których zmiany ich wyglądu są tylko nieprzyjemnymi zmianami wielkości i ciężaru ciała. Być może w takim przypadku warto na ten temat z kimś, kto zrozumie problem porozmawiać ? Dobrym rozwiązaniem jest łagodzenie takich odczuć bez odwlekania tego w czasie.

 

Twoje dziecko
Dziecku rosną paznokcie - może się zdarzyć, że jedną z pierwszych rzeczy, którą po porodzie będziesz musiała wykonać u Twojego maleństwa będzie... manicure !
Twój maluch otwiera i zamyka oczy (otoczone już rzęsami i brwiami), ciekawie rozglądając się we wnętrzu macicy. Potrafi rozróżnić jasne i ciemniejsze cienie. Być może pamięć z tego okresu sprawia, że odpoczynek czy relaks w późniejszym życiu lepiej nam wychodzi, gdy przygasimy światła?

 


 

TYDZIEŃ 32
(30 tydzień po poczęciu)

Głową w dół

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Niektóre dzieci już na tym etapie ciąży ustawiają się w "pozycji startowej" do porodu - główką w dół. W chwili porodu pozycję taką przyjmuje 96% dzieci. Jeśli Twój maluch jest ułożony pośladkowo (czyli główką do góry), Twój lekarz może spróbować przekręcić go ręcznie.

Ty
Z Twojej pochwy może wydobywać się zwiększona ilość białawej wydzieliny. Rosnąca macica uciska przeponę, co powoduje trudności ze złapaniem oddechu. Dolegliwości te łagodzi spanie z wysoko uniesioną głową. Opuchlizna nóg to często spotykana dolegliwość w zaawansowanej ciąży, ale jeśli puchnie Ci twarz, cierpisz na silne bóle głowy, odczuwasz ból w podbrzuszu i mdłości, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Mogą to być objawy tzw. stanu przedrzucawkowego.
Czy tempo Twojego życia nie jest zbyt duże ? Może czasami przydałoby się przystopować ? Pozwól sobie na popełnianie błędów i zmęczenie. Częściej odpoczywaj i relaksuj się. Wyrażaj zgodę na traktowanie Cię na zasadach ulgowych (przynajmniej od czasu do czasu). Być może dzięki temu Twoje samopoczucie ulegnie poprawie, a pojawiające się emocje będą bardziej zrozumiałe?

Twoje dziecko
Maluch waży już prawie 2 kg i niewiele różni się od noworodka. Nie wykonuje już tak gwałtownych ruchów, a raczej się wierci - po prostu brakuje mu miejsca. Gdyby się teraz narodził, miałby wielkie szanse na przeżycie.
Do dziecka będącego wewnątrz macicy dociera wiele dźwięków. Maluch lubi słuchać Twojego głosu. Preferuje go bardziej, niż głosy innych kobiet. Twojemu dziecku nieustannie towarzyszy również odgłos rytmicznego pukania Twojego serca. Gdy będziesz chciała uspokoić noworodka, dobrym sposobem będzie przytulenie go do serca. Być może znajomy stukot zainteresuje malucha?

 


TYDZIEŃ 33(31. tydzień po poczęciu)

 

Próba generalna

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Czy wiesz, którędy i czym dojedziesz do szpitala ? Jeśli nie, zrób próbę generalną. Sprawdź, czy na trasie nie są prowadzone roboty drogowe i nie trzeba będzie szukać objazdu. Przejedźcie się z partnerem do szpitala w różnych porach dnia i zmierzcie, ile zajęło Wam to czasu. Powyższe uwagi dotyczą także par planujących poród w domu. Zawsze należy liczyć się z możliwością komplikacji i koniecznością szybkiego przemieszczenia się do szpitala.
Poród nie trwa ułamki sekund i zwykle udaje się zdążyć na czas. Jeśli jednak obawa przed porodem w taksówce lub gdzieś na ulicy w oczekiwaniu na partnera spędza Ci sen z powiek, rozważ możliwość wypożyczenia pagera lub telefonu komórkowego.

Ty
Martwisz się, że zbyt wiele lub zbyt mało przybyłaś na wadze ? Pamiętaj, że w tym wypadku "norma" jest bardzo płynna (podobnie jak w przypadku noworodków - i oczywiście dorosłych ludzi !) - i ważną rolę odgrywają tu czynniki genetyczne. Liczba kilogramów zyskana w okresie ciąży nie zawsze przekłada się na wielkość dziecka. Kontynuuj zdrową dietę i porozmawiaj o swoich niepokojach z lekarzem.
Wszystko Cię denerwuje, złości i wyprowadza z równowagi ? Masz czasami takie chwile, że nie możesz powstrzymać łez ? Pamiętaj, że płacz poprawia samopoczucie i łagodzi wewnętrzne napięcia. Być może dzięki temu znów spojrzysz na świat bardziej przyjaźnie?

Twoje dziecko
Maluch waży już ok. 2 kg, a jego skóra zmienia kolor z czerwonego na różowy. Dziecko przygotowuje się do życia "po drugiej stronie", gromadząc żelazo w wątrobie.
Twój maluch już na tym etapie życia ma indywidualny rytm pracy serca. Jego serce pracuje w rytmie stałym lub zmiennym. Badania w tej dziedzinie wskazują, że jeżeli dziecko przed narodzeniem charakteryzuje się określonym rytmem serca, najprawdopodobniej nawet za kilkanaście lat ten rytm nie ulegnie zmianie.

 

 


TYDZIEŃ 34(32. tydzień po poczęciu)

 

Ostatnie długie tygodnie

 

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Czas na ostatnie przygotowania. Część rodziców woli odłożyć konieczne zakupy na czas po porodzie, jednak większość wkracza na prężny rynek artykułów dla dzieci w ostatnich tygodniach ciąży. Nawet jeśli nie zamierzacie teraz nic kupować, warto zawczasu wybrać podstawowe sprzęty - wózek, łóżeczko i fotelik samochodowy, w którym przywieziecie maleństwo ze szpitala.
Pokój maluszka

Jak wybrać wózek

 

Choć dziecko jest już dobrze przygotowane do życia poza macicą, lekarze będą starali się nie dopuścić do przedwczesnego porodu. W przypadku wystąpienia poniższych objawów natychmiast skontaktuj się z lekarzem:

 • skurcze podobne do miesiączkowych (niekiedy towarzyszy im biegunka, niestrawność lub mdłości),
 • wodnista, różowa lub brązowa wydzielina z pochwy (niekiedy wcześniej odchodzi tzw. czop śluzowy),
 • wody płodowe sączące się lub tryskające z pochwy.

Ty
Obrzmiałe dziąsła mogą krwawić podczas mycia zębów. Z Twoich piersi może wyciekać siara.
Być może pojawiają się w Twoim życiu takie momenty, że zaczynasz wątpić w swoje przygotowanie do porodu i umiejętność samego urodzenia dziecka. Spotykaj się z innymi ludźmi i mów otwarcie o swoich wątpliwościach (może w szkole rodzenia ?). Dzięki temu zminimalizujesz swoje napięcie spowodowane oczekiwaniem na wydarzenia porodowe.

Twoje dziecko
Jeśli nosisz chłopca, jego jądra zeszły już do worka mosznowego. Dziecko otwiera oczy w okresach czuwania, zamyka na czas snu. Meszek płodowy zanikł już całkowicie - zastąpiła go gruba warstwa mazi płodowej.
Dziecko przez ostatnie 3 miesiące swojego pobytu w macicy uczy się i zapamiętuje informacje. Pamięta również swoje ułożenie w macicy i taką pozycję najchętniej przyjmuje zaraz po urodzeniu. Może właśnie dlatego, że pamiętamy wrażenia z życia wewnątrzmacicznego tak bardzo lubimy relaks w bujanym fotelu czy szukamy odprężenia w wodzie?

 


 

TYDZIEŃ 35
(33. tydzień po poczęciu)

Kto mi pomoże?

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Czy pomyślałaś, co będzie się działo, kiedy dziecko już się urodzi ? Zaplanuj specjalną "grupę wsparcia", która pozwoli Ci odpocząć po trudach rodzenia i spokojnie zająć się dzieckiem. Na kilka pierwszych dni zaproś swoją mamę lub teściową lub zatrudnij pomoc domową, która zadba o sprzątanie i gotowanie. A może poprosisz o pomoc przyjaciółkę lub namówisz partnera na urlop ? Niezależnie od tego, jak planujesz pierwsze dni po porodzie, nie zaszkodzi ugotować i zamrozić kilka dań na obiad. Mimo że nie wszystko da się zgromadzić na zapas, warto byś teraz zadbała o dodatkowy odpoczynek - i sen. Już wkrótce będzie Ci tego bardzo brakować.
Jeśli zagrażał Ci poród przedwczesny, możesz już odetchnąć - 99% dzieci urodzonych w 35. tygodniu ciąży jest w stanie przeżyć poza macicą - w większości bez poważniejszych problemów.

Ty
Zapewne będziesz teraz częściej odwiedzać lekarza - może nawet co kilka dni. Przy każdej wizycie położnik sprawdzi stopień dojrzałości szyjki macicy - jej skrócenia i rozwarcia.
Jesteś bardzo skoncentrowana na swoim wnętrzu. Zauważasz wszelkie pobolewania i kłucia, z czujnością lokalizując miejsca ich występowania. Nie wszystkie wydarzenia świata zewnętrznego mają dla Ciebie istotne znaczenie. To zrozumiałe - czekasz przecież na to najważniejsze!

Twoje dziecko
Twoje dziecko szybko przybiera na wadze, gromadząc tłuszcz - waży już 2,5 kg. Maluch funkcjonuje według określonego rytmu spania i czuwania (niestety, niewiele ma to wspólnego z porami dnia !). Mimo że układ nerwowy dziecka ciągle dojrzewa, jego płuca są już zwykle w stanie podjąć trud oddychania powietrzem.
Jeżeli lubisz relaks przy muzyce, Twój maluszek z pewnością ma także swój ulubiony utwór muzyczny, przy którym czuje się najlepiej. Wnikliwa obserwacja zachowań dziecka podczas seansów muzycznych pozwoli Ci poznać jego preferencje. Badania wykazują, że nienarodzone dzieci wolą słuchać muzyki spokojnej, o stałym rytmie i tempie podobnym do częstotliwości uderzeń serca człowieka dorosłego.

 


TYDZIEŃ 36(34. tydzień po poczęciu)

 

Wielkie sprzątanie

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Mimo ogromnego brzucha wytapetowałaś pokój, umyłaś okna lub wysprzątałaś piwnicę ? Oznacza to, że odczuwasz "instynkt zakładania gniazda". Nie jesteś w tym odosobniona - tak zachowuje się większość... zwierząt. Ale uważaj, bo poddanie się nagłemu impulsowi do szorowania podłóg może niespodziewanie zakończyć się na sali porodowej !

Ty
Kobiety, które rodzą po raz pierwszy mogą zauważyć już wyraźnie opuszczenie brzucha - to dziecko "wstawia się" do macicy. Dzięki temu lżej Ci wprawdzie oddychać, ale ucisk na pęcherz moczowy powoduje, że jesteś częstym gościem w toalecie. Jednak nie ograniczaj płynów ! Wystarczy, że będziesz unikać napojów moczopędnych, takich jak kawa czy herbata. Przytyłaś już zapewne ponad 10 kg i czujesz się bardzo ociężała. Nic dziwnego - Twoja macica jest 1000 razy większa niż przed ciążą.
Twoja skrupulatność w przygotowaniu mieszkania na przywitanie malutkiego gościa może męczyć osoby z Twojego otoczenia. Tobie natomiast sprawia przyjemność analizowanie najdrobniejszych szczegółów dotyczących porodu czy opieki nad dzieckiem. Być może w ten sposób chcesz zająć swoje myśli i zmniejszyć niepewność przed zbliżającym się wielkim wydarzeniem?

 

Twoje dziecko
Dziecko ma już prawie 50 cm długości. Maluchowi jest bardzo ciasno -miejsca wystarcza już tylko na wiercenie. Twój brzuch przypomina obecnie sceny z filmu "Obcy". Niemal przez cały czas faluje, przybierając dziwaczne kształty. Tobie pozostaje jedynie zgadywać, czy maluch prostuje właśnie nogę, rękę, a może wypina się pupą na cały świat...
Twoje dziecko stale przebywa wśród różnego rodzaju dźwięków. Nieodłącznie towarzyszą mu odgłosy pracy Twoich narządów wewnętrznych. Słyszy bicie Twojego serca i pracę Twoich jelit. Słyszy także odgłosy życia codziennego - szczekanie psa, warkot odkurzacza, czy nawet ściszone głosy domowników. Mimo, że w uszach malucha znajduje się płyn owodniowy, to odbiera on dźwięki na drodze pozaakustycznej. Potrafi więc różnicować natężenie dźwięków, ich rytm i akcent.

 


 

TYDZIEŃ 37
(35. tydzień po poczęciu)

Czas na pakowanie!

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Koniec 36. tygodnia ciąży oznacza, że dziecko jest już donoszone - a więc poród może odbyć się w każdej chwili ! Najwyższy czas spakować walizkę do szpitala (nawet jeśli planujesz przywitać dziecko we własnym domu). Przy pakowaniu uwzględnij wymagania wybranej placówki (czy będziesz mogła - lub musiała - mieć własną koszulę, szlafrok lub ubranka dla dziecka).

Do szpitala spakuj:

 • dokumenty: dowód osobisty, podstemplowaną legitymację ubezpieczeniową (lubi ostatni dowód opłacenia składki na ubezpieczenie zdrowotne), kartę ciąży, wszystkie wyniki badań wykonywanych w ciąży),
 • ubrania na czas pobytu w szpitalu (patrz uwaga wyżej): koszule nocne (kilka - weź pod uwagę, że na pewno zaplamisz je krwią), bieliznę (w tym duży biustonosz), szlafrok, kapcie, ubranka dla dziecka,
 • ubranie, w którym wrócisz do domu (raczej nie licz, że wbijesz się w ulubione dżinsy sprzed ciąży) i wyprawkę dla dziecka (dostosowaną do pory roku),
 • przybory toaletowe: szczotkę lub grzebień do włosów, szczoteczkę i pastę do zębów, łagodne mydło, szampon, lusterko, jednorazowe pieluchy dla dorosłych lub duże podpaski (szpitale dysponują jedynie szorstkimi wkładkami z ligniny), wkładki laktacyjne, ew. pieluszki dla dziecka,
 • kosmetyki dla Ciebie: krem, bezzapachowy dezodorant i wszystko, co pozwoli Ci zachować dobry nastrój (unikaj perfum - większość dzieci wyraźnie woli naturalny zapach mamy),
 • kosmetyki dla dziecka: krem i chusteczki do pupy, oliwkę (niektóre szpitale je zapewniają, w innych masz do dyspozycji tylko wodę i waciki),
 • jakąś rozrywkę na czas długich (najprawdopodobniej) godzin porodu: książkę, walkmana, karty do gry,
 • aparat fotograficzny,
 • przekąski dla Taty (Ty zapewne będziesz musiała pościć).

 

W szale pakowania nie zapominaj o wykonywaniu ćwiczeń Kegla (co najmniej 25 razy dziennie) - ułatwią one poród i pomogą w powrocie do formy.

Ty
Możesz odczuwać narastający ucisk w podbrzuszu - to znak, że dziecko zaczyna "wstawiać się" (jak mawiają fachowcy) do kanału miednicy. Chodzenie staje się szczególnie uciążliwe - niektóre kobiety mają wrażenie, że za chwilę dziecko im wypadnie (co oczywiście nie ma prawa nastąpić).
Prawdopodobnie czekasz z niecierpliwością na narodziny maleństwa, pragniesz je wziąć w ramiona i przytulić. Jednocześnie zastanawiasz się nad przebiegiem porodu i dniem, w którym to nastąpi. Czasami zdarza się, że lęk jaki kobieta odczuwa przed porodem, ma wpływ na odsunięcie terminu narodzin dziecka. Dobrym sposobem na zmniejszenie odczuwanego lęku, może okazać się rzeczowa wiedza z zakresu porodu a także wsparcie osób najbliższych lub innych kobiet w podobnej sytuacji.

 

Twoje dziecko
Maluch ma już ok. 50 cm długości i waży prawie 3 kg. Jego rozwój w macicy już się właściwie zakończył, choć nadal przybiera na wadze - ok. 30 gramów dziennie.
Dziecko przyzwyczajone jest do stałych warunków panujących w macicy. Unika bodźców, które go niepokoją lub stresują. Na jego reakcję mają wpływ bodźce dochodzące zarówno ze świata zewnętrznego, jak również z wewnątrz macicy. Swoje potrzeby dziecko sygnalizuje za pomocą zróżnicowanych ruchów, ufając, że odpowiednio je zinterpretujesz i na nie odpowiesz. W ten sposób właśnie rodzi się komunikacja prenatalna.

 


 

TYDZIEŃ 38
(36. tydzień po poczęciu)

Oczekująca mama

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Spakowana walizka stoi przy drzwiach, samochód zatankowany, czujny partner nie rozstaje się z telefonem komórkowym, a Ty... czekasz. Czy ta ciąża nigdy się nie skończy ? Wsłuchujesz się w swoje ciało. Skurcze Braxtona-Hicksa stają się coraz silniejsze i bardziej regularne. Zastanawiasz się: poród prawdziwy czy pozorny ? Na ten ostatni wskazują nieregularne skurcze, których nasilenie nie rośnie (choć mogą być one bolesne), ból raczej w podbrzuszu niż okolicy krzyżowej, zanik skurczów podczas chodzenia lub zmiany pozycji, brązowa wydzielina z pochwy i nasilenie ruchów płodu w czasie skurczów.
Zwiastuny porodu

Ty
Zapewne czujesz się już bardzo zmęczona i ociężała, ale jeśli nie odeszły Ci wody płodowe i masz na to ochotę, nie ma przeciwwskazań do seksu. Co więcej - stosunek seksualny uważany jest za jedną z naturalnych metod wywoływania porodu (sperma zawiera prostaglandyny przyspieszające "dojrzewanie" szyjki macicy).
W okresie oczekiwania na narodziny dziecka być może odczuwasz potrzebę szczególnej czułości ze strony osób najbliższych. Prawdopodobnie potrzebujesz od męża lub swojej mamy specjalnej opieki, serdeczności i wsparcia. Jest to naturalna potrzeba, ponieważ w swoich przeżyciach koncentrujesz się na tym, co dzieje się w Twoim wnętrzu, identyfikując się ze swoim dzieckiem. Są więc momenty, kiedy czujesz się podobnie jak bezbronne dziecko, które potrzebuje dużej dawki miłości.

Twoje dziecko
Objętość wód płodowych wzrosła od jednej kropli do litra. Łożysko ma ponad 15 cm średnicy i waży od pół do jednego kilograma.
Twoje dziecko otrzymuje wraz z krwią odpowiednią dawkę hormonów. Dzięki nim przekazujesz dziecku swoje emocje. Hormony mogą być wydzielane w stanie lęku, napięcia czy agresji lub w stanie rozluźnienia i radości. W zależności od tego, jakie hormony docierają do dziecka, zmienia się jego metabolizm. Maluch więc nieświadomie towarzyszy Ci w przeżyciach, kształtując swoje "emocjonalne upodobania".

 

 


 

TYDZIEŃ 39
(37. tydzień po poczęciu)

Recepta - sen (będziesz go potrzebować)

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Ostatnie dni ciąży wykorzystaj na odpoczynek i sen. Jeśli nie możesz znaleźć sobie miejsca, idź na długi spacer lub poczytaj książkę.
Kilka lub kilkanaście dni przed porodem część kobiet zauważa odejście "czopu śluzowego", czyli gęstej wydzieliny z pochwy (u innych czop odchodzi już w czasie porodu) tkwiącej jak korek w szyjce macicy. Jeśli wydzielina jest różowa lub z pasemkami krwi, oznacza to że poród odbędzie się najprawdopodobniej w ciągu następnych 24 godzin.
W świecie telewizji ciężarnym kobietom zawsze odchodzą wody płodowe - zwykle ta malownicza scena rozgrywa się w autobusie lub zatłoczonym pokoju. Jeśli martwisz się, że i Tobie może się to przydarzyć - uspokój się. Błony płodowe pękają zaledwie w 15% przypadków, a ponadto główka dziecka działa wówczas jak korek, uniemożliwiając płynowi owodniowemu tryskanie z macicy. Jeśli zauważysz przejrzystą lub różowawą wydzielinę z pochwy - zachowaj spokój i jedź do szpitala (bez paniki, ale i bez zwłoki).

Ty
Możesz odczuwać coraz większe zmęczenie i na skutek ucisku na pęcherz moczowy co chwila biegać (no cóż - powiedzmy, że toczyć się) do toalety.
W trzecim trymestrze ciąży możesz mieć problemy z pamięcią czy koncentracją uwagi. Możesz być bardziej rozdrażniona, wybuchowa i mieć mniejszą odporność emocjonalną na bieżące wydarzenia. Objawy będą podobne, jak w początkowym okresie ciąży. Uzasadniają to zmiany hormonalne, które przygotowują Twój organizm do porodu, a także większe obciążenie fizyczne Twojego organizmu.

 

Twoje dziecko
Maluch jest już w pełni dojrzały. W jego jelitach znajduje się smółka - pierwszy stolec noworodka.
Kształtuje się osobowość dziecka. Zależy ona od warunków panujących w macicy ale ogromny wpływ ma tu również genetyka. Już na tym etapie rozwoju zauważyć można indywidualne różnice między dziećmi. Jedne są żywe i ruchliwe, inne spokojne i mało energiczne. Niektórzy na podstawie zachowania dziecka przed urodzeniem prognozują jego zachowanie po narodzeniu. Naukowcy potwierdzają, że dzieci bardziej ruchliwe w wewnątrzmacicznej fazie życia mają lepsze osiągnięcia w rozwoju ruchowym jako niemowlęta.


 

 

TYDZIEŃ 40
(38. tydzień po poczęciu)

To już :-) przynajmniej dla większości!

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Gratulacje ! Ukończyłaś 40. tydzień ciąży i dokonałaś prawdziwego cudu - w Twoim ciele powstała nowa ludzka istota !
Ostatni tydzień ciąży kończy data zaznaczona w kalendarzu na czerwono. Magiczny dzień nadchodzi i... w połowie przypadków dalej chodzisz w ciąży. Pamiętaj, że tylko 5% kobiet rodzi dokładnie "w terminie".
Życzymy Ci łatwego i szczęśliwego porodu oraz wspaniałego, zdrowego malucha (lub całej gromadki za jednym zamachem). Koniecznie podziel się z nami swoją radością, wysyłając specjalne zawiadomienie na Forum.

 

Ty
Płyn owodniowy jest teraz mętny od mazi płodowej oraz złuszczającego się naskórka.
Mija dzień za dniem, a Ty wciąż czekasz. Pamiętaj, że bardzo ważne jest Twoje samopoczucie także w tych ostatnich chwilach przed porodem. Nie denerwuj się kolejnym dniem oczekiwania na poród. Jeżeli nie zauważasz niepokojących objawów, to z pewnością narodziny Twojego dziecka odbędą się w najbardziej odpowiednim dla niego momencie. Jeżeli bierne czekanie źle na Ciebie wpływa, zrób coś, na co masz szczególną ochotę. Może dobrym rozwiązaniem będzie wyjście do kina?

 

Twoje dziecko
Twoje dziecko jest gotowe do narodzin. Jego ciałko przyjęło odpowiednią pozycję, aby przedostać się przez kanał rodny na zewnątrz. Podczas tych kilku ostatnich miesięcy Twój maluch miał okazję przyzwyczaić się do pojawiających się od czasu do czasu skurczy macicy (tzw. Braxtona-Hicksa). Skurcze porodowe są znacznie silniejsze, lecz zaraz potem maluszek otrzyma nagrodę - ciepło Twoich kochających ramion !

Przeciętny noworodek ma ok. 50 cm długości i waży ok. 3,4 kg.

 

 

 

reklama
blog comments powered by Disqus

Nowości