Szczęśliwa rodzina, spokojna ciąża, uśmiechnięte dzieci, zadowoleni rodzice, łatwiejsze wychowanie. Jesteśmy blisko. Zawsze.
reklama

TYDZIEŃ 19 (17. tydzień po poczęciu)

Czyżby to były bliźniaki?

Nosisz bliźniaki ? A może trojaczki ? Badanie USG oraz osłuchiwanie bicia serca zazwyczaj ujawniają ciążę mnogą. O obecności więcej niż jednego dziecka świadczą również takie objawy jak:

- większe niż przeciętne rozmiary macicy,- szczególnie silne ruchy płodu- spadek poziomu żelaza we krwi,- obecność ciąż mnogich w rodzinie Twojej lub partnera- przyjmowanie leków zwiększających płodność.

Wiadomość o ciąży mnogiej wywołuje dumę i poczucie wyjątkowości, ale zaraz pojawiają się myśli "jak ja sobie poradzę ?", zwłaszcza jeśli to Twoja pierwsza ciąża. Nie wahaj się podzielić swoimi obawami na grupie dyskusyjnej - są wśród nas rodzice, którzy... przeżyli pojawienie się bliźniaków (wciąż czekamy na pierwszą "forumową" mamę trojaczków - może to właśnie Ty nią będziesz?).

Przeczytaj:
Co warto wiedzieć o bliźniętach?

Przygotowanie na przybycie bliźniąt


Ty

Pewnego dnia możesz zauważyć, że wszystkie buty zrobiły się dziwnie ciasne. Przyczyną może być zatrzymywanie wody w organizmie oraz ogólne rozluźnienie więzadeł. Niektórym kobietom w czasie ciąży zwiększa się rozmiar stopy o pół numeru - i zwykle zmiana taka jest trwała.

To, że często myślisz o swoim nienarodzonym maluszku mogą świadczyć Twoje sny. Widzisz w nich siebie i różne codzienne sytuacje, podczas których głównym bohaterem jest właśnie Twoje dziecko. Dzieje się tak za sprawą Twojej wyobraźni, która przywołuje kształt dziecka. Podczas marzeń sennych widzisz, jak przytulasz dziecko, jak je nosisz na rękach, czy z nim spacerujesz. Wyobrażenie konkretnego wyglądu dziecka jest jednak bardzo trudne. Może dlatego, że w snach trudno jest dojrzeć twarz maleństwa?


Twoje dziecko

Dziecko ma już 16 cm długości i waży 200 gramów. Na palcach rączek malucha pojawiają się wgłębienia i bruzdy, które tworzą niepowtarzalny i indywidualny układ linii papilarnych. Dziecko rozpoczyna ćwiczenia ruchów ssących warg, uwypuklając wargi do przodu. Dzięki temu już wkrótce maluszek odkryje uroki ssania palca... Ciało dziecka pokrywa maź płodowa, biała serowata substancja chroniąca delikatną skórę przed skutkami długotrwałego kontaktu z wodami płodowymi. Wcześniaki po urodzeniu pokryte są grubą warstwą mazi płodowej, podczas gdy u dzieci przenoszonych nie ma jej prawie wcale.

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Jesteś w ciąży, dołącz do forum dla przyszłych mam

Uważasz, że ten tekst jest wart przeczytania? Poleć go znajomym:
Oceń:
Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Ocena: 3.6 z 5. 17 ocen.
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.
blog comments powered by Disqus
reklama
Serwisy partnerskie
Newsletter

Chcesz wiedzieć o nowościach w babyboom.pl? Zapisz się do naszego newslettera!

reklama
Lubią nas

Nowości