reklama

Jak postępować, kiedy dziecko zaczyna znacznie częściej niż zwykle domagać się piersi ?

Istnieje wiele przyczyn, dla których niemowlę nagle zaczyna domagać się bardzo częstych karmień. Być może przechodzi właśnie skok rozwojowy - częste przystawianie do piersi pobudzi wydzielanie mleka.

Niekiedy częste domaganie się piersi stanowi sygnał ząbkowania lub zbliżającej się choroby. Poza uspokojeniem, maluch zyskuje w ten sposób dodatkową ochronę przez zarazkami.

Czasami przyczyną "karmienia bez przerwy" jest zjedzona przez matkę potrawa, która zakłóca spokój dziecka. Zwłaszcza w przypadku, kiedy dziecko ma alergię lub cierpi na nietolerancję pokarmową, może w ten sposób reagować na określone potrawy.

W wieku około 2-3 tygodni, 6 tygodni, 3 miesięcy i 6 miesięcy mają miejsce skoki rozwojowe, kiedy to gwałtownie rośnie zapotrzebowanie dziecka na pokarm. Częstsze i dłuższe karmienia pobudzają wydzielanie mleka - dzięki temu ilość pokarmu szybko stabilizuje się na odpowiednio wyższym poziomie i liczba karmień wraca do normy.

Poza ząbkowaniem, chorobą czy skokami rozwojowymi, które są najczęstszymi przyczynami zwiększonego zapotrzebowania na ssanie piersi, powodem takiego zachowania dziecka mogą być zmiany w życiu rodziny, np. przeprowadzka, wyjazd na wakacje czy odwiedziny gości. A może dziecko na dłużej zostawiane jest pod opieka innych osób, np. z powodu Twojego powrotu do pracy? Na zmiany w dotychczasowym rozkładzie dnia niemowlę reaguje czasami częstszym domaganiem się piersi, ponieważ w ten sposób się uspokaja.

mgr Ewa Ressel

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: