6 tygodni po porodzie. Co się dzieje z młodą mama

6 tygodni po porodzie. Co się dzieje z młodą mama

Po 9. miesiącach ciąży i trudach porodu twój organizm potrzebuje czasu, by dojść do siebie i przystosować się do nowych warunków. W pierwszych tygodniach po narodzinach dziecka twoje ciało przechodzi wiele dynamicznych zmian. Co dokładnie się dzieje z młodą mamą w okresie poporodowym? Czego możesz się spodziewać?

Największe zmiany w ciele kobiety zachodzą w czasie połogu, to jest 6. tygodni po porodzie (Pamiętaj o kontrolnej wizycie po upływie tego czasu). Co możesz wówczas odczuwać?

Zmęczenie

Trudy porodu, ale i nowe obowiązki, które wpływają na harmonogram dnia mogą sprawić, że czujesz się zmęczona, a może i rozbita. To zrozumiałe. Z jednej strony patrzysz na swoje dziecko i czujesz szczęście, ale z drugiej dają się we znaki wyczerpujące niedobory snu i czasu, a także stres związany z nowymi obowiązkami. Nie bez znaczenia są dolegliwości połogowe, które sprawiają ból i wywołują dyskomfort. Pamiętaj, że musisz dbać nie tylko o dziecko, ale i o siebie. Jak to zrobić?

Staraj się spać, kiedy dziecko drzemie. Poproś kogoś zaufanego, by pobył z wami kilka dni po porodzie. Może uda ci się zorganizować posiłki i zakupy (z pomocą przychodzą nie tylko sąsiedzi czy przyjaciele, ale i usługi on-line)? Nie wstydź się prosić o pomoc, nie opieraj się przed jej przyjmowaniem. Postaraj się też wychodzić z domu, choć na chwilę – krótki spacer czy wyjście do sklepu pozwoli ci odetchnąć. Pij dużo wody, jeśli karmisz piersią.

Zmienność nastrojów

Po porodzie możesz czuć się zagubiona, a ból i dolegliwości po porodzie, a także stres i zmęczenie, jakie odczuwasz w ciągu pierwszych dni po porodzie mogą przełożyć się na twoje samopoczucie i wyrażać się w odczuwanych emocjach. Możesz czuć się zagubiona, rozbita, zestresowana do granic możliwości, obserwować zmienność nastrojów, nerwowość i niską samoocenę, a także poczucie niekompetencji w opiece nad dzieckiem.

Naturalnie nie musisz reagować aż tak silnie, ale i może się zdarzyć, że wpadniesz w siła baby blues. To wina hormonów, więc spokojnie - po niedługim czasie sytuacja powinna się unormować. Jeśli jednak czujesz, że to cię przerasta, zwróć się do lekarza, ponieważ w psychice kobiety zachodzą zmiany, które mogą prowadzić np. do depresji poporodowej. Czy wiesz, że nawet 30 % kobiet zapada na depresję poporodową w ciągu pierwszego roku po urodzeniu dziecka?

reklama

Ból w kroczu

Jeśli podczas porodu doszło do pęknięcia lub nacięcia krocza, możesz odczuwać ból, drętwienie lub ciągnięcie. Na szczęście w większości przypadków rany goją się szybko i bezproblemowo już w kilka dni po porodzie.

Pamiętaj o właściwej higienie i pielęgnacji krocza: częstym podmywaniu się letnią wodą (lub preparatami wspierającymi gojenie, zapytaj o nie w aptece) i osuszaniu rany papierem toaletowym, a także o zapewnieniu dostępu powietrza do rany. Unikaj zbyt długiego stania i siedzenia – najlepiej siadać na specjalnej poduszce. By złagodzić dolegliwości możesz stosować chłodne okłady lub jeśli ból jest dokuczliwy, łagodne środki przeciwbólowe.

Jeśli odczuwasz silny ból, pieczenie, nacięcie jest zaczerwienione i sączy się z niego płyn, gdy odczuwasz tępy, pulsujący ból lub któryś ze szwów bardzo ciągnie albo rana nie goi się po upływie 10 dni, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Bolesna rana po cesarskim cięciu

Jeśli rodziłaś przez cesarskie cięcie, odczuwasz dodatkowy ból - uszkodzone są przecież powłoki brzuszne. Lekarz będzie chciał zobaczyć twoje szwy szybciej niż po 6. tygodniach  - najczęściej po 2.
Pamiętaj, że pojawienie się wycieku z rany (osocze i subtelna ilość krwi) to zjawisko normalne. Nie mocz świeżej rany, stosuj preparaty na przyspieszenie gojenia ran. Do lekarza bądź położnej zgłoś się, jeśli czujesz silny, większy ból w jednym miejscu rany i zaobserwujesz na niej siniak bądź górkę.

reklama

Pojawia się ból i skurcze w dole brzucha

Twoja macica po porodzie musi się skurczyć do wielkości pięści (ważyła ok. 1,5 kg, a jej waga docelowa po połogu to ok. 50 gramów). Ból, który czujesz w podbrzuszu świadczy o tym, że tak się właśnie dzieje. Ból jest najsilniejszy podczas karmienia piersią – odpowiada za to oksytocyna, która odpowiada za wypływanie mleka i skurcze macicy.  

Obserwujesz odchody połogowe

Ponieważ macica nie tylko się obkurcza, ale i oczyszcza, możesz zaobserwować specyficzną wydzielinę z dróg rodnych. Początkowo jest ona krwista (do 7 dni), mogą pojawiać się skrzepy. Później stanie się ona różowa, następnie brązowa, by ostatecznie przejść w śluzową. Po połogu odchody nie powinny się już pojawiać. Nie stosuj tamponów!

Zgłoś się do lekarza, jeśli odchody mają malinowy kolor i gnilny zapach, pojawia się gorączka lub czujesz się rozbita; odchody nagle przestały się pojawiać bądź nagle stały się bardzo intensywne lub gdy zaobserwujesz w nich większe kawałki tkanek.

reklama

Powiększone piersi

Twoje piersi, jeśli karmisz dziecko, przechodzą wiele zmian. Mniej więcej w trzeciej lub czwartej dobie po porodzie może pojawić się tzw. nawał mleczny, który mija po trzech dniach. Wówczas piersi stają się obrzmiałe, tkliwe przy dotykaniu i  twarde. Dochodzi wówczas do nadprodukcji pokarmu, co jest związane  z nagłym rozpoczęciem laktacji. Później sytuacja normuje się i piersi produkują tyle mleka, ile potrzebuje dziecko.

Musisz zwracać na nie uwagę, by nie doszło do zatkania przewodów mlecznych, zastoju i zapalenia piersi. Jeśli twoje piersi stają się bolesne, gorące, a ty masz gorączkę, zgłoś się do lekarza.

Trudności w oddawaniu stolca

Ciąża i poród odbijają się na pracy wielu narządów i układów. W przypadku układu pokarmowego owo działanie może manifestować się zaparciami, trudnościami w oddawaniu stolca i pojawieniem się hemoroidów. Może się zdarzyć, że przez pierwsze  doby po narodzinach dziecka możesz nie odczuwać potrzeby wypróżnienia się, ale i wstrzymujesz oddawanie stolca w obawie o ból czy wytrzymałość szwów.

Co możesz robić? Aby sobie pomóc, jedz produkty bogate w błonnik. Postaw na chleb pełnoziarnisty czy otręby.

Trudności w oddawaniu moczu

Trudności w oddawaniu moczu spowodowane są naciągnięciem mięśni, przez które przechodziła główka dziecka, a także otarciami okolic cewki moczowej. Co możesz robić?
Jeśli krocze szczypie, polewaj je w czasie oddawania moczu wodą z dzbanka lub spróbuj oddać mocz pod prysznicem.

Dobra wiadomość jest taka, ze wszystkie te niedogodności wkrótce miną - i ty, i twoje ciało potrzebujecie tych 6 tygodni, by dojść do siebie. Pamiętaj, by po upływie tego terminu pójść na wizytę do ginekologa. On sprawdzi, czy wszystkie rany dobrze się zagoiły, a narządy płciowe są w dobrej formie.

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: