Połogowe bolączki, czyli dyskomfort po porodzie

Ból i dolegliwości po porodzie. Jak sobie radzić?

Połogowe bolączki, czyli dyskomfort po porodzie

Nareszcie w domu! Ty, szczęśliwy tata i wasz wyśniony maluszek. Rozpiera cię radość i duma, niestety nie możesz dać upustu swym emocjom i celebrować szczęścia tak, jak zaplanowałaś - nie wyglądasz kwitnąco, a i nie czujesz się zbyt dobrze.

Wydawało ci się, że po porodzie będzie pięknie, tymczasem dokuczają ci różne dolegliwości.

Nie denerwuj się, daj sobie czas – jeszcze moment, a nim minie połóg, twoje ciało z pewnością powróci do formy!

Ból po porodzie w dole brzucha

Przypominający ten znany ci rodzaj menstruacyjnego dyskomfortu, spowodowany jest obkurczaniem się macicy. Powiększona na potrzeby rosnącego w niej maluszka, teraz stopniowo powraca do rozmiaru sprzed ciąży. Tak może być kilka dni, ale i kilka tygodni po porodzie. Ból często nasila się podczas karmienia piersią - ma na to wpływ oksytocyna, hormon odpowiedzialny za wywoływanie skurczy mięśni macicy. Co robić? Możesz próbować złagodzić ból za pomocą oddechowych technik relaksacyjnych lub wziąć paracetamol.

Ból … kręgosłupa i kości

To jest okolicy kości ogonowej, bioder, miednicy i krzyża to skutek silnego parcia podczas porodu, a także samego porodowego wysiłku. Wydanie dziecka na świat to zdecydowanie wielka praca i ogromne obciążenie. 

Co robić? Ulgę powinien ci przynieść delikatny masaż, odpoczynek i ciepłe okłady.

Ból i opuchlizna okolic intymnych

Nie możesz stać, ciężko ci usiąść (nie mówiąc o zmianie pozycji), a i leżenie nie daje wytchnienia. Cóż - poranione, posiniaczone tkanki pochwy i krocza, także te nie nacinane podczas porodu, potrzebują czasu, by się zagoić – trwa to nawet miesiąc. Do tego szczypanie i „ciągniecie szwów”! Nie jest lekko, ale z pewnością dyskomfort minie.

Co robić? Staraj się niezbyt długo stać, dużo wypoczywaj i dbaj o higienę. Możesz robić nasiadówki, przykładać woreczek z lodem lub kompresy z rumianku albo Rivanolu, stosować maści gojące rany. Często wietrz ranę, czyli kładź się na plecach z nogami ugiętymi w kolanach, bez bielizny, jedynie z podpaską podłożoną pod pupę. Zrezygnuj z ponętnej, koronkowej bielizny (za która tak tęskniłaś, będąc w ciąży i noś bawełniane majtki).

Kłopoty z oddawaniem moczu

Czym są spowodowane? Po pierwsze, po porodzie pęcherz ma więcej miejsca, dlatego rzadziej odczuwasz potrzebę oddania moczu. Po drugie może to być efekt wewnętrznych obrażeń porodowych - nie odczuwa się potrzeby oddawania moczu nawet wtedy, gdy pęcherz jest wypełniony. Po trzecie – czasem w taki sposób działają środki znieczulające, zaaplikowane podczas porodu. Po czwarte – zdecydowanie nie pomaga ci strach przed szczypaniem, jaki możesz odczuwać na ranach, jeśli rodziłaś naturalnie i masz założone szwy.

Co robić? Podczas oddawania moczu stój pod prysznicem lub polewaj krocze ciepłą wodą – to powinno uśmierzyć ból. Daj o swoje krocze (patrz akapit WYŻEJ).

Zaparcia

wywołuje fakt, że układ pokarmowy pracuje w zwolnionym tempie. Z pewnością nie pomaga ci także lęk, że parcie uszkodzi ci szwy.

Co robić? Włącz do swojej diety produkty bogate w błonnik (pamiętaj o suszonych śliwkach) i pij dużą ilość wody. Wypoczywaj, ale i spaceruj, w ostateczności pomoże ci czopek glicerynowy.

Hemoroidy

czyli żylaki odbytu, to popularna pamiątka zarówno po ciąży, jak i po samym porodzie (tak, tak, to wysiłek). Żyły wokół mięśni zwieracza odbytu stają się obrzmiałe, pękają i krwawią, dlatego odczuwasz ból, pieczenie i swędzenie.

Co robić? Dbaj o higienę – podmywaj się po każdym wypróżnianiu - stosuj do tego delikatne płyny. Często leż z uniesionymi nogami, unikaj zaparć, stosuj dietę bogatą w błonnik i pij dużo wody. Stosuj maści i czopki przeciw hemoroidom przeznaczone dla kobiet karmiących piersią.

Obrzęki

Opuchnięte stopy, nogi i dłonie, to skutek przebytego wysiłku, gromadzenia wody podczas ciąży, zawirowań hormonalnych i zaburzeń krążenia.

Co robić? Wypoczywaj! Leż, ile tylko możesz, koniecznie z uniesionymi nogami. Pij dużo wody!

Dolegliwości po porodzie czyli krwawienie połogowe

przypominające obfita miesiączkę, mogą ci towarzyszyć nawet kilka tygodni po porodzie. Wypływająca z pochwy wydzielina to lochia, czyli odchody poporodowe, zwane połogowymi, które zawierają: śluz, resztki tkanek łożyska i krew. Towarzyszą one obkurczaniu się macicy. Odchody połogowe w pierwszej fazie są jasnoczerwone, później zmieniają kolor na brunatny, po około dwóch tygodniach stają się żółtawe, a następnie stają się przejrzyste.

Co robić? Noś podpaski i staraj się je często zmieniać.

Uwaga! Jeżeli zauważysz pojawiające się skrzepy lub przykry zapach wydzieliny, zgłoś się do lekarza. Być może wdała się infekcja lub łożysko nie jest dostatecznie wydalone.

Przeczytaj jeszcze seks po porodzie oraz bezpieczne pozycje seksualne po porodzie

mzb

reklama

reklama

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: