Poród naturalny po cesarskim cięciu?

Poród naturalny po cesarskim cięciu?

Czy jeśli twoje pierwsze dziecko urodziło się przez cesarskie cięcie, czy to oznacza, że kolejna ciąża też powinna zakończyć się w ten sposób? 

To, czy kolejną ciążę zakończysz cesarskim cięciem, czy porodem naturalnym zależy od wielu czynników. Jeżeli pierwszy poród zakończył się niespodziewaną cesarką, np: z powodu  pośladkowego ułożenia dziecka, odklejającego się łożyska, zawiniętej pępowiny lub innych sytuacji, które mają niewielką szansę się powtórzyć, to lekarz prawdopodobnie nie będzie widział przeciwwskazań do porodu naturalnego.

Nawet jeżeli w poprzedniej ciąży twoja miednica okazała się zbyt mała w stosunku do główki dziecka, na podstawie dokumentacji medycznej lekarz może rozważyć próbę porodu naturalnego. Wszelkie decyzje, które podejmie położnik mają na celu zadbanie o bezpieczeństwo twoje i maluszka.

Jakie są korzyści z porodu naturalnego?

Przede wszystkim w trakcie porodu naturalnego unika się operacji i związanych z nią powikłań, typu zakażenie, krwotok, itp. Nie będziesz mieć kolejnej blizny na macicy, co jest istotne, jeśli planujesz ciążę w przyszłości. Im więcej blizn, tym większe zagrożenie problemami w późniejszym okresie ciąży. Wraz z partnerem będziecie mogli  mieć bardziej aktywną rola w trakcie narodzin waszego dziecka. Po porodzie szybciej odzyskasz sprawność fizyczną i krócej będziesz w szpitalu.

Sytuacje, w których próba porodu naturalnego może być niebezpieczna dla dziecka i mamy.

Najpoważniejsze ryzyko w czasie porodu naturalnego to, że blizna po cesarskim cięciu może się rozejść i nastąpi pęknięcie macicy. Zdarza się to bardzo rzadko, ale taka sytuacja stanowi poważne zagrożenie zarówno dla matki, jak i dziecka.

Uwaga: nie sugeruj się wyglądem blizny po cc na skórze, to chodzi o wewnętrzne zrosty na macicy. Twój lekarz ginekolog w trakcie robienia usg wewnątrzmacicznego może ocenić ryzyko lub jego brak.

Kolejną sprawą, która też ma znaczenie to czas, który upłynął od poprzedniego cesarskiego cięcia. Jeśli od porodu minęło mniej niż 12 do 24 miesięcy lekarz będzie musiał sprawdzić, czy rana się wygoiła na tyle, żeby naturalny poród nie stanowił zagrożenia.


Z badań wynika, że także poród indukowany może sprzyjać pęknięciu macicy lub ryzyku nadmiernego krwawienia w IV okresie porodu, dlatego bardzo ważny jest stały nadzór stanu ogólnego mamy i postępu porodu, by w razie czego zakończyć go cesarskim cięciem.

reklama

A jeśli drugie cesarskie cięcie - to jakie sa jego plusy?

Zaplanowane cesarskie cięcia mają najniższe ryzyko powikłań. Możesz omówić  z anestezjologiem podanie znieczulenia zewnątrzoponowego, na co może nie być czasu podczas awaryjnego cc. Wtedy dostaniesz znieczulenie ogólne i nie zobaczysz od razu maleństwa.

Z badań australijskich naukowców opublikowanych w czasopiśmie PLoS Medicine w 2010 roku wynika, że planowana druga cesarka może być bezpieczniejsza od porodu naturalnego zarówno dla mamy, jak i dla dziecka.  Dodatkowo badania przeprowadzane na Oxford University wskazały na siedmiokrotnie niższe ryzyko pęknięcia macicy przy powtórnym cc w porównaniu z porodem naturalnym. Nadal pamiętaj, że ogólnie pęknięcia macicy zdarzają się naprawdę rzadko.

Na, który rodzaj porodu się zdecydować?

Jeśli twój pierwszy poród był wyczerpujący być może marzysz o ponownym cesarskim cięciu. Z drugiej strony możesz uważać, że poród naturalny jest tym, co buduje niezwykłą więź pomiędzy mamą a dzieckiem i pragniesz go doświadczyć.



Wybór porodu powinien należeć do Ciebie, ale być poparty ustaleniami z lekarzem prowadzącym na podstawie twojej dokumentacji medycznej. Musisz być przygotowana, że nawet jeśli podejmiecie próbę porodu naturalnego, to może on w każdej chwili zakończyć się CC.



Przede wszystkim wiedz, że najważniejsze jest zdrowie oraz bezpieczeństwo twoje i maluszka. A, czy rodzaj porodu definiuje, jaką będziesz mamą? Bez względu na to, w jaki sposób pojawi się na świecie twoje dziecko, to ty dasz mu swoją miłość i opiekę, bo jesteś jego Mamą.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: