Szczęśliwa rodzina, spokojna ciąża, uśmiechnięte dzieci, zadowoleni rodzice, łatwiejsze wychowanie. Jesteśmy blisko. Zawsze.
reklama

Poród rodzinny

Poród rodzinny polega na aktywnym uczestnictwie podczas narodzin dziecka i wspieraniu kobiety rodzącej przez bliskie osoby.

Być może Ty również zechcesz urodzić swoje dziecko z bliską Ci osobą. Wiele kobiet, które miały możliwość doświadczenia takiego porodu są zdania, że samotne przeżywanie tego momentu nie może dać pełni szczęścia i zapewnić właściwego poczucia bezpieczeństwa i komfortu.

Poród rodzinny - z kim można rodzić?

Jeżeli zdecydujesz się na poród rodzinny, najprawdopodobniej zechcesz rodzić w towarzystwie swojego męża. Zdarzyć się może, że zdecydujesz się na poród przy aktywnym wsparciu swojej matki, siostry lub przyjaciółki. Najważniejsze jest Twoje dobre samopoczucie i zrozumienie przez wspierającą Cię osobę.

Poród rodzinny - jak wygląda sala w szpitalu?

Porody rodzinne odbywają się najczęściej w sali porodów rodzinnych. Jest to specjalnie przystosowany pokój, w którym będziesz przebywać wraz z towarzyszącą Ci osobą. W większości szpitali jest to małe pomieszczenie, wyglądem przypominające wnętrze mieszkania. Znajdują się tam wygodne fotele (do wypoczynku między skurczami), obrazy na ścianach i firanki w oknach. Czasami do dyspozycji jest magnetofon, do odtwarzania swoich ulubionych kaset np. z muzyką relaksującą. Niezbędny sprzęt medyczny jest w zasięgu ręki, ale nie na pierwszym planie - ukryty w szafach lub za parawanem. Prawdopodobnie będziesz miała okazję do relaksu na worku sako, czy przyjmowania odpowiednich pozycji na materacu. Osoba towarzysząca może uczestniczyć w końcowym akcie porodu (w parciu), jeśli zaś nie odczuwa takiej potrzeby, może spędzić ten czas w innym pomieszczeniu. Bardzo ważna jest możliwość rodzinnego świętowania po urodzeniu dziecka. Najprawdopodobniej po porodzie będziesz mogła wraz z maluszkiem i towarzyszącą osobą pozostać jeszcze przez dwie godziny w tym samym pokoju i cieszyć się tą niepowtarzalną chwilą. Narodziny dziecka w takich warunkach nadają temu wydarzeniu prawdziwie rodzinnego charakteru.

Poród rodzinny - jak się przygotować?

Do porodu rodzinnego warto się odpowiednio przygotować. Chodzi o wcześniejsze przemyślenie, jak osoba uczestnicząca w narodzinach dziecka widzi swoją rolę podczas porodu, w czym może pomóc i co rozumie przez słowo "wsparcie".

Większość szpitali wymaga wizyty kwalifikującej do porodu rodzinnego przed terminem porodu lub zaświadczenia o ukończeniu kursu szkoły rodzenia. W wielu szpitalach ostateczną decyzję dotyczącą zakwalifikowania do porodu rodzinnego podejmuje lekarz w chwili zgłoszenia się do porodu. Przeważająca część szpitali umożliwia wcześniejszą wizytę na sali porodowej. Zapoznanie się z tym miejscem może mieć duży wpływ na zminimalizowanie lęku przed porodem.

mgr Daria Żarczyńska, psycholog

Uważasz, że ten tekst jest wart przeczytania? Poleć go znajomym:
Oceń:
Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Ocena: 4.2 z 5. 37 ocen.
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.
blog comments powered by Disqus
reklama
Serwisy partnerskie
Konkursy
reklama
Newsletter

Chcesz wiedzieć o nowościach w babyboom.pl? Zapisz się do naszego newslettera!

Lubią nas