Prawidłowe ułożenie dziecka przed porodem. Czy możesz na nie wpłynąć?

Prawidłowe ułożenie dziecka przed porodem. Czy możesz na nie wpłynąć?

Ułożenie  dziecka w macicy przed porodem determinuje sposób, w jaki przyjdzie na świat. Najczęściej ostateczną pozycję płód przyjmuje pomiędzy 32. a 36. tygodniem ciąży. Najbardziej pożądanym ustawieniem jest potylicowe przednie. Czy możemy wpłynąć na maluszka, żeby ułożył się w odpowiedni sposób?

Nasze głowy nie są idealne okrągłe i dzieci naprawdę muszą nieźle manewrować, żeby zmieścić się w miednicy.Niektóre mają prawdziwy kłopot. Czasem jest to związane z ich wielkością, czasem z kształtem miednicy ich mamy. Na to nie mamy wpływu, jednak możemy spróbować wpłynąć na zmianę ułożenia dziecka. Jak już wiemy najlepiej, by ustawiło się w położeniu podłużnym główkowym, czyli w pozycji potylicowej przedniej.

Jak ułożone jest dziecko w położeniu podłużnym główkowym?

Dziecko kieruje się głową w dół, pleckami w stronę brzucha mamy. Kiedy pojawiają się skurcze, napiera częścią potyliczną główki i w ten sposób łatwiej przesuwa się przez kanał rodny.Położenie główkowe jest najbardziej korzystne i bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla mamy.  Zaletą jest to, że poród trwa krócej niż w innym przypadku, w dodatku jest mniej bolesny, co poprawia zdecydowanie komfort rodzącej kobiety.

Ponad 93% noworodków przychodzi na świat w położeniu podłużnym główkowym – można powiedzieć, że jest ono najbardziej fizjologiczne. Jeśli zauważasz, że łatwiej ci się oddycha, ale częściej musisz korzystać z toalety oraz że maleństwo kopie cię w żebra, to najprawdopodobniej twój maluch szykuje się do przyjścia na świat właśnie w takiej pozycji. Oczywiście ułożenie sprawdzisz  jeszcze podczas badania USG.

reklama

Jak pomóc dziecku przyjąć prawidłową pozycję do porodu?

Część położnych i lekarzy uważa, że ćwiczenia oraz sposób siadania i poruszania się przyszłej mamy może wpłynąć na to, w jaki dziecko ustawi się do porodu.  Jeśli jesteś w ciąży pojedynczej, a twój maluszek nie przyjął prawidłowej pozycji, to od 34. tygodnia możesz spróbować:

  • Siadać z kolanami poniżej linii bioder.
  • Podczas odpoczynku leżeć na lewym boku.
  • Stawiać krzesło na odwrót i siadać na nim okrakiem, kładąc ramiona na oparciu.
  • Stawać na czworaka i delikatnie się kołysać, wyobrażając sobie, że macica jest hamakiem, a dziecko układa się prawidłowo.
  • W klęku opierać się o dużą poduszkę lub worek sako.
  • Pływać kraulem.
  • Korzystać z dużej piłki do ćwiczeń, która może pomóc maleństwu przed i podczas porodu.

Część badaczy uważa, że również w czasie porodu istnieje szansa na prawidłowe ułożenie się dziecka. Proponują, żeby w momencie, kiedy pojawią się skurcze, przyszła mama chodziła w górę i w dół po schodach, starała się kucać, przechylając ciężar ciała do przodu lub stawała na czworaka.

Pamiętacie, że kiedyś jednym ze sposobów na przyspieszenie porodu było pastowanie podłogi? Nie musicie jednak męczyć się w oparach pasty, zresztą to niewskazane, natomiast w podobnej pozycji możecie poczytać kolorowy magazyn dla przyszłych mam. 

Najważniejsze, żebyście pamiętały, że jeśli maluch odmówi współpracy, to nie jest wasza wina. Najważniejsze jest bezpieczeństwo i zdrowie was obydwojga, a dzieci same lubią sobie wybierać, kiedy i w jaki sposób pojawią się na świecie.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: