Nie kąp się w wannie jeśli starasz się o dziecko

Nie kąp się w wannie jeśli starasz się o dziecko

Gdy za oknami szaro, zimno i chlapa, długa kąpiel nie tylko pozwoli nam się szybko rozgrzać, ale i poprawi samopoczucie po ciężkim dniu w pracy. Kąpiel to także doskonała forma relaksu, tak samo jak szybki gorący prysznic. Ciepło rozluźnia mięśnie, a szum wody wycisza skołatane nerwy, dlatego też to doskonałe panaceum na dolegliwości ciążowe. Jednak czy na pewno bezpieczne?

Udowodniono, że kobiety które nie stronią od gorących pryszniców czy kąpieli pomiędzy czwartym a szóstym tygodniem ciąży ryzykują utratę ciąży, albo poważne wady cewy nerwowej u nienarodzonego dziecka. Niewinny 10 minutowy prysznic potrafi rozgrzać ciało do temperatury 38,9 °C, czyli wprowadzić ciało w stan umiarkowanej hipertermii.

Pod pojęciem hipertermii rozumiemy temperaturę ciała wyższą niż normalna. Przyczyną może być gorączka, przebywanie zbyt długo na słońcu, lub po prostu przegrzanie ciała w wyniku zbyt gorącej i długiej kąpieli, czy prysznica itp.

W zależności od nasilenia rozróżniamy trzy rodzaje hipertermii:

reklama

  • łagodna do 38,5 °C
  • umiarkowana od 38,6 °C do 40,5 °C
  • ekstremalna powyżej 40,5 °C

O ile jesteś zdrowym i pełnym sił witalnych osobnikiem takie przegrzanie organizmu nie skończy się tragicznie. Po długiej i zbyt ciepłej kąpieli ewentualnie pojawi się czerwona swędząca wysypka, która nie wymaga wizyty u lekarza, to najzwyklejsze podrażnienie skóry.

Jeżeli jednak podejrzewasz, że jesteś w ciąży, zaniechaj relaksowania się w wannie, szybkich gorących pryszniców czy korzystania z sauny, oraz jacuzzi. Tak samo mogą być niebezpieczne kąpiele słoneczne, czy korzystanie z solarium.

Udowodniono, że wzrost temperatura ciała do 38,9 °C i powyżej na ponad 10 minut w pierwszych siedmiu tygodniach ciąży, zwiększa ryzyko poronienia. Z badań przeprowadzonych przez dr. Milunsky wynika, że ryzyko utraty ciąży wzrasta dwukrotnie w przypadku kobiet korzystających z sauny, czy gorących kąpieli [1].

reklama

Kolejne badania sugerują, że wylegiwanie się w wannie może powodować wady cewy nerwowej u jeszcze nienarodzonego dziecka [2]. Do zamknięcia cewy nerwowej dochodzi około szóstego tygodnia ciąży. Jeżeli coś zakłóci ten proces powstają wady układu nerwowego takie jak np. rozszczep kręgosłupa, czy inne przepukliny oponowe. To dlatego ten pierwszy trymestr ciąży jest taki istotny.

Ciąża to odmienny stan, który wymaga myślenia za dwoje. Pewnie krótka relaksująca kąpiel z bąbelkami nie spowoduje od razu utarty ciąży. O ile temperatura wody nie przekroczy 37 °C. Jednak jak zawsze trzeba znać umiar i słuchać swojego organizmu. Nie wolno ignorować takich znaków jak zawroty głowy czy duszności. To może być pierwszy i ostatni objaw, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego.

Bibliografia

  1. https://www.nytimes.com/1992/08/19/us/hot-tubs-and-saunas-are-linked-to-birth-defects.html
  2. Fact sheet by Organization of Teratology Information Specialists (OTIS)

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: