Rodzaje testów ciążowych. Jak wybrać najlepszy dla siebie?

Laboratoryjne testy z moczu, krwi? A może ciążowy test domowy? Który da ci najszybciej odpowiedź?

Rodzaje testów ciążowych. Jak wybrać najlepszy dla siebie?

Testy ciążowe stosowano już w starożytności. Kobiety, które spodziewały się lub zauważały objawy ciąży, polewały moczem ziarna jęczmienia i pszenicy. Jeśli ziarna kiełkowały – oznaczało to pozytywny wynik testu (jeśli kiełkował jęczmień – oznaczało to, że urodzi się chłopiec; jeśli pszenica – urodzi się dziewczynka). Co ciekawe skuteczność tej metody naukowcy ocenili na ok. 70%! 

Dziś - na szczęście - możemy porzucić tak niedokładne metody (oraz całkowicie bezsensowne zabobony) i korzystać z dorobku naukowego - współczesnych testów ciążowych, których skuteczność wynosi niemal 100%. To dzięki nim, żeby mieć pewność, czy jesteś w ciąży, nie musisz czekać do dnia, w którym spodziewasz się miesiączki. Możesz to sprawdzić wcześniej – sama, w domowym zaciszu lub w laboratorium. 

Rodzaje testów ciążowych

  • laboratoryjny test ciążowy z moczu – bardzo czuły test, wykonywany w warunkach specjalistycznych, przez laboranta. Czy jesteś w ciąży możesz sprawdzić już 

    można wykonać zazwyczaj dwa tygodnie po zapłodnieniu. Mocz powinien być pobrany z pierwszej porannej porcji.  Przed badaniem nie pij dużej ilości płynów, bo zbyt rozcieńczony mocz może dać wynik fałszywie negatywny.

  • laboratoryjny test ciążowy z krwi - bardzo czuły, może wykryć ciążę już tydzień po zapłodnieniu. Dodatkowo wyniki krwi mogą ustalić wiek ciąży - poprzez pomiar zawartości HCG we krwi, która zmienia się wraz z rozwojem ciąży.Poziom HCG, oznaczany we krwi, poniżej 5 mIU/ml uznawany jest jako wynik negatywny (nie jesteś w ciąży). Zaś poziom powyżej 25 mIU/ml  - jako pozytywny (jesteś w ciąży).

    Przy ocenie wczesnej ciąży ważniejsze jednak od wartości HCG są przyrosty jego stężenia. Im ciąża bardziej zaawansowana, tym jest on wolniejszy.

Poziom HCG, w zależności od zaawansowania ciąży, ma szeroki zakres:

Tydzień ciąży Norma
3. tydzień   5 - 50 mIU/ml
4. tydzień   5 - 426 mIU/ml
5. tydzień 18 - 7,340 mIU/ml      
6. tydzień 1,080 - 56,500 mIU/ml
7. - 8. tydzień 7, 650 - 229,000 mIU/ml
9. - 12. tydzień 25,700 - 288,000 mIU/ml   
13. - 16. tydzień 13,300 - 254,000 mIU/ml
17. - 24. tydzień 4,060 - 165,400 mIU/ml
25. - 40. tydzień   3,640 - 117,000 mIU/ml  
  • Domowe testy ciążowe, do kupienia w aptece bądź drogerii, do samodzielnego wykonania. Producenci zapewniają, że skuteczność testów jest bliska 100%. To możliwe, gdy test zostanie wykonany prawidłowo, zgodnie z instrukcją.

reklama

Domowe testy ciążowe

Zasada działania testu ciążowego jest prosta. Test (pałeczka absorbująca) wykrywa w moczu HCG, czyli gonadotropinę kosmówkową. Wystarczy kilka kropel moczu, a po chwili w okienku kontrolnym pojawią się kreseczki: jedna (brak ciąży) lub dwie (ciąża).

Rodzaje domowych testów ciążowych:

  • płytkowe (na płytkę testu, za pomocą pipety, nanosisz krople moczu),
  • strumieniowe (końcówkę testu przytrzymujesz pod strumieniem moczu),
  • paskowe (test zanurzasz w zebranym w pojemniczku moczu).

Zalety domowych testów ciążowych

Jakie są zalety domowych testów ciążowych? Są one niedrogie, łatwe w użyciu, można je przeprowadzić w każdej chwili, już w dniu spodziewanej miesiączki (większość producentów zaleca wykonanie testu z moczu porannego – wówczas stężenie HCG jest najwyższe); są czułe, zatem szybko dają wiarygodny wynik.

Wady domowych testów ciążowych

  • Jeśli test wykonasz za wcześnie, test może pokazać fałszywy obraz.
  • test ciążowy nie daje 100-procentowej pewności (ich wiarygodność określana jest na maks. 99 proc) i dlatego pozytywny wynik testu najlepiej potwierdzić u lekarza ginekologa.

Zasady używania testów ciążowych

  • Nie używaj testów wielokrotnie – to produkty jednorazowego użytku. Do testu użyj moczu porannego.
  • Nie używaj testów po terminie ważności.
  • Jeśli wynik jest negatywny, a nie wystąpiła miesiączka, powtórz test po kilku dniach.
  • Jeśli wynik jest dodatni, po kilku dniach spotkaj się z lekarzem ginekologiem.
  • Jeśli wynik jest dodatni, a po kilku dniach ujemny, być może doszło do zapłodnienia, ale zarodek nie zagnieździł się w macicy.
  • Jeśli używasz testów paskowych, do zebrania moczu użyj sterylnego pojemniczka.

Kiedy należy zrobić test ciążowy?

Jeśli próbujesz zajść w ciążę, to najlepszym momentem na wykonanie testu ciążowego będzie tydzień po spóźnieniu się z miesiączki. Dlaczego? Ponieważ  to dobry sposób, żeby zapobiec fałszywie ujemnemu wynikowi. 

Domowe testy ciążowe możesz wykonać już pierwszego dnia, kiedy powinnaś mieć menstruację. A jeżeli masz nieregularne cykle, możesz wykonać test 14 dni po stosunku.

reklama

Czy można uzyskać fałszywie ujemny wynik testu ciążowego?

Tak. Najczęstszą przyczyną jest zbyt wczesne wykonanie badania. W rezultacie poziom hCG może być zbyt niski, żeby można było go wykryć. Może to nastąpić, np. w sytuacji, kiedy przesunęła się twoja owulacja. Odczekanie tygodnia lub dwóch od daty przewidywanej miesiączki zminimalizuje prawdopodobieństwo uzyskania fałszywie ujemnego wyniku.

    Czy można uzyskać fałszywie dodatni wynik testu ciążowego?

    Zdarza się rzadko. Pozytywny wynik może być również spowodowany:

    Ocena: z 5. Ocen:

    Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

    Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: