Trudny poród? Tato, nie panikuj!

Trudny poród? Tato, nie panikuj!

Większość porodów przebiega książkowo i nie pojawiają się żadne komplikacje. Może jednak okazać się, że pewne czynniki utrudnią akcję porodową. W każdej sytuacji musisz zachować spokój. Lekarze zrobią wszystko, by sytuacja zakończyła się szczęśliwie zarówno dla dziecka, jak i dla mamy. Co takiego może wydarzyć się na porodówce?

Komplikacja 1: Dziecko ułożone jest w pozycji pośladkowej

Prawidłowo dziecko przygotowując się do przyjścia na świat, odwraca się do góry nogami – przez kanał rodny najpierw przeciska się wówczas główka. Zdarza się, że z jakiegoś powodu dziecko nie przyjmie tej pozycji (4% przypadków). Wówczas lekarz będzie próbował je odwrócić ostrożnie naciskając na brzuch. Jeśli nie przyniesie to oczekiwanego skutku, lekarz zdecyduje, jaki rodzaj porodu będzie najbezpieczniejszy zarówno dla mamy jak i dziecka.

Komplikacja 2: Dziecko nie może przecisnąć się przez kanał rodny lub zanika tętno malucha

Może zdarzyć się, że dziecko będzie potrzebowało dodatkowej pomocy, by wydostać się na świat. Dzieje się tak, gdy maluch przyjmie niewłaściwą pozycję, zaklinuje się kanale rodnym, wskutek przedłużającego porodu jest wyczerpany lub zaczyna słabnąć jego tętno. W takiej sytuacji konieczne może być posłużenie się narzędziami, które pomogą przyspieszyć proces narodzin. Jednym z nich są kleszcze, czyli metalowe, zaokrąglone szczypce. Umieszcza je się w kanale rodnym, lekarz chwyta główkę dziecka i w trakcie skurczów delikatnie przesuwa dziecko. W szybkim wydobyciu dziecka może także pomóc próżnociąg. To urządzenie składa się z przewodu wytwarzającego ciśnienie oraz „czapeczki”, która przysysa się do główki dziecka. Podczas skurczu lekarz pociągając końcówkę urządzenia pomaga maluchowi przedostać się przez kanał rodny. Tego rodzaju poród może pozostawić ślady na główce dziecka. Nie są one jednak groźne – siniaczki będą zmniejszać się aż za kilka dni całkowicie znikną. Jeśli sytuacja staje się niebezpieczna, na przykład tętno dziecka zanika, lekarz może podjąć decyzję o wykonaniu cesarskiego cięcia.

reklama

Komplikacja 3: Poród nie postępuje

Może zdarzyć się, że czynność skurczowa macicy jest zbyt mała i akcja porodowa tkwi w miejscu. W takiej sytuacji lekarz najczęściej decyduje o podaniu oksytocyny. To hormon, który wzmocni skurcze i przyspieszy poród. Twoja partnerka zostanie wówczas podłączona pod kroplówkę. Czasem stosuje się też dopochwowo specjalny żel, który pobudza macicę do skurczów. Może zdarzyć się, że przedłużający się poród lub słaba kondycja zdrowotna przyszłej mamy sprawią, że nie będzie już miała siły by przeć. W sytuacji skrajnego wyczerpania rodzącej, konieczne może być przeprowadzenie cesarskiego cięcia.

Komplikacja 4: Wokół szyi dziecka owinięta jest pępowina

Sytuacja, w której pępowina owija się wokół szyi dziecka, zdarza się średnio raz na cztery porody. Nie zawsze oznacza to kłopoty dla dziecka. Jeśli jednak ucisk jest mocny, dziecko może być niedotlenione a tętno może spadać. W takiej sytuacji konieczne może być użycie kleszczy lub próżnociągu. Jeśli dziecko jest w złej kondycji, wciąż znajduje się w górnej części kanału rodnego, a rozwarcie szyjki macicy jest w dalszym ciągu zbyt małe, najczęściej przyspiesza się poród poprzez wykonanie cesarskiego cięcia.

reklama

Komplikacja 5: Łożysko przodujące

Łożysko przodujące to takie, które zakrywa ujście szyjki macicy. W takim położeniu znajduje się przez około 75% ciąży, a następnie przesuwa się torując drogę dziecku. Jeśli jednak nie stanie się to do 36 tygodnia ciąży, prawdopodobnie lekarz zaplanuje poród poprzez cesarskie cięcie.

Autor: Anna Chorowiec

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: