9 faktów o oksytocynie

9 faktów o oksytocynie

Z czym kojarzy ci się oksytocyna? Najprawdopodobniej z porodem, obkurczaniem się macicy i karmieniem piersią. Tymczasem okazuje się, że to wyjątkowo ciekawy i wszechstronny hormon, zaangażowany w wiele innych procesów zachodzących w organizmie.

1. Oksytocyna podczas porodu

Oksytocyna odpowiada za skurcze macicy i przyspieszenie akcji porodowej. W czasie porodu stymuluje pracę mięśni macicy, tj. doprowadza do ich regularnych skurczów. Gdy organizm kobiety rodzącej produkuje go za mało, konieczne jest podawanie oksytocyny dożylnie. Tuż po porodzie oksytocyna wspiera obkurczanie się macicy i naczyń krwionośnych.

2. Wpływ oksytocyny na karmienie

Oksytocyna jest uwalniania podczas karmienia piersią. Będąc w odpowiednim stężeniu pomaga w tzw. wyrzucie mleka - sprawia, że pokarm mamy przesuwa się przez kanaliki mleczne do ujścia gruczołu. Gdy jest jej za mało, może dojść do zatkania kanalików mlecznych. Mama przekazuje oksytocynę dziecku wraz ze swoim mlekiem. To ważne, bo oksytocyna ma bezpośredni wpływ na rozwój mózgu, zwłaszcza w korze mózgowej noworodka.

reklama

3. Oksytocyna a stosunki międzyludzkie

Oksytocynę nie bez przyczyny nazywa się hormonem miłości. Okazuje się, że odgrywa ona kluczową rolę w kształtowaniu stosunków międzyludzkich. Naukowcy twierdzą, że oksytocyna wyzwala potrzebę bliskości i silne przywiązanie, wspiera budowanie zaufania, zacieśnia więzi i przywiązanie do siebie. Odgrywa kluczową rolę w życiu społecznym i odczuciu przynależności do grupy.

4. Oksytocyna - narkotyk miłości

Wydaje się, że za długotrwałą miłość odpowiada właśnie oksytocyna. Ten hormon uwalniany jest podczas kontaktu fizycznego z drugim człowiekiem. Im częściej dana para się przytula, dotyka, uprawia seks, tym więcej oksytocyny powstaje i to cały czas nasila więź. Powstaje pętla dodatniego wzmocnienia, która powoduje, że miłość staje się wręcz coraz silniejsza. Kiedy ustaje bliskość, a ludzie w sensie fizycznym oddalają się od siebie, wówczas oksytocyny jest coraz mniej, więź staje się słabsza i może całkiem zaniknąć. (dr Wojciech Glac, neurobiolog z Uniwersytetu Gdańskiego, za www.odkrywcy.pl).

reklama

5. Kondycja psychiczna a oksytocyna

Badania wykazały, że oksytocyna poprawia samopoczucie, nastraja optymistycznie, działa uspokajająco. Mało tego! Wpływa pozytywnie na poczucie własnej wartości, pomaga przezwyciężyć nieśmiałość i lęk, a nawet fobie. Jest uwalniana przez organizm, gdy czujemy się dobrze i bezpiecznie. Naukowcy zaobserwowali związek między oksytocyną a depresją i odkryli, że niektóre młode mamy cierpią na nią z powodu niskiego poziomu oksytocyny.

6. Skąd zastrzyk oksytocyny

Co zrobić, by otrzymać zastrzyk oksytocyny? Otóż wystarczy… kogoś dotknąć lub przytulić. Kontakt cielesny sprawia, że mózg wydziela oksytocynę - u obydwu osób, które weszły w interakcję. To dlatego dzięki oksytocynie rozwija się instynkt macierzyński – bliski kontakt mamy z maluchem zwiększa uwalnianie oksytocyny.

reklama

7. Źródła oksytocyny

Oksytocyna jest wydzielana wyłącznie przez organizmy ssaków. Produkowana jest  przez podwzgórze, a zostaje uwolniona do krwi przez przysadkę mózgową, w odpowiedzi na sygnały z pochwy, macicy, piersi. Dzieje się tak podczas aktu seksualnego czy orgazmu, zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Niestety u panów, za sprawą kompilacji oksytocyny z testosteronem, pojawia się (najczęściej irytująca ich partnerki) potrzeba snu.

8. Oksytocyna i otyłość

Oksytocyna może zapobiegać otyłości. Korzystnie bowiem wpływa na trawienie, poprawia perystaltykę jelit i zmniejsza zapalenie jelit, odpowiada za wiele korzystnych efektów metabolicznych.

9. Oksytocyna syntetyczna

Podawana kobietom dożylnie, podczas porodu, oksytocyna (w celu wywołania lub pobudzenia skurczów), nie działa niestety w ten sam sposób w organizmie jak oksytocyna naturalna i nie daje takich samych efektów, ponieważ nie przenika do mózgu.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: