Białko w moczu w czasie ciąży

Białko w moczu w czasie ciąży

Laboratoryjna analiza moczu w czasie ciąży jest jednym z najczęściej zlecanych badań. Parametrem, który szczególnie interesuje lekarzy jest oznaczenie poziomu białka. Dzięki niemu można ocenić stan zdrowia przyszłej mamy. Dowiedz się, kiedy obecność białka w moczu w czasie ciąży uznaje się za normę, a kiedy za sygnał alarmowy. Przeczytaj również, jak zapobiegać białkomoczowi w ciąży.

Czy wiesz, co oznacza białko w moczu ciężarnych?

Białko w moczu w czasie ciąży występuje u większości ciężarnych – specjaliści mówią o 70 % przypadków. O ile jego śladowe ilości uznaje się za fizjologiczne, o tyle wartości wyższe mogą świadczyć o poważnych powikłaniach ciążowych.

Białko w moczu w ilościach przekraczających normę wymaga konsultacji z lekarzem i dalszej diagnostyki. U ciężarnych dodatkowej diagnostyki wymaga poziom białka w moczu przekraczający 250 mg/dobę.

Większa niż śladowa ilość białka w moczu to sygnał, którego nie wolno bagatelizować, ponieważ białkomocz w ciąży może być groźny tak dla mamy, jak i dziecka. Może być objawem chorób i powikłań ciążowych, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu:

  • ból lub pieczenie przy oddawaniu moczu,
  • obrzęki,
  • obecność krwi lub glukozy w moczu,
  • ból brzucha lub dolnej części pleców,
  • podwyższone ciśnienie tętnicze,
  • gorączka.

Obecność białka w moczu w małych ilościach podczas ciąży jest normalna, ale czasami może to sugerować infekcję, dysfunkcję nerek czy gestozę. Dlatego nie wolno go bagatelizować.  Jeżeli białkomocz w ciąży przekracza 300 mg na dobę, należy go bezwzględnie leczyć.

reklama

Pamiętaj, że badanie moczu w ciąży jest bardzo ważne!

Badania moczu w ciąży są bardzo ważne, dlatego trzeba je wykonywać cyklicznie, przez cały okres trwania ciąży (przed wizytami kontrolnymi). Nie wolno tego zaniedbywać, ponieważ badanie pozwala kontrolować stan zdrowia przyszłej mamy, a i wykryć nieprawidłowości.

Jeśli jesteś w ciąży, na każdej wizycie lekarskiej twój lekarz z pewnością sprawdza wyniki zleconych przez siebie badań nie tylko krwi, ale i moczu. To pozwala monitorować stan twojego zdrowia. 

W badanym moczu nie powinno być białka. Jeśli podczas analizy moczu zostanie ono wykryte, musisz to zgłosić lekarzowi, który zleci bardziej miarodajne badania.

Testy laboratoryjne wykrywają mocz dopiero wtedy, gdy ilość białka w moczu przekroczy 150 mg na dobę.

Dowiedz się, dlaczego pojawia się białko w moczu ciężarnych

Pojawienie się białka w moczu może, ale nie musi być objawem choroby. Skąd zatem białko w moczu?

  • Poziom białka w moczu może się podnieść (przejściowo) pod wpływem wysiłku fizycznego, przemarznięcia, stresu czy gorączki, długiego pozostawania w pozycji stojącej lub po spożyciu posiłków bogatych w białko.

Białko w moczu samo w sobie nie jest chorobą, a jedynie jej objawem.

  • Mocz w ciąży może zawierać niewielkie ilości białka, ponieważ w ciąży obniżeniu ulega nerkowy filtracyjny próg. Nerki są obciążone, gdyż muszą poradzić sobie z większą ilością krwi, a i pracują za dwoje.
  • Może to być także objaw chorób nerek, ale i innych chorób i powikłań ciążowych, zatrucia ciążowego, niewydolność krążenia czy zapalenia stawów. Szczególnie niebezpieczna jest gestoza, czyli zatrucie ciążowe.
  • Niewielka ilość białka w moczu może być objawem infekcji dróg moczowych, na które kobiety w ciąży są narażone szczególnie, głównie ze względu na to, iż w ciąży poszerzeniu ulegają miedniczki nerkowe i moczowody.
  • Obecność białka w moczu może wynikać także z gorszej jakości próbek – to dlatego tak ważne jest, by do badania używać specjalnych pojemników z apteki, a także pobierać mocz ze środkowego strumienia, po podmyciu się, zaraz po przebudzeniu.

reklama

Czy wiesz, jak zapobiegać pojawianiu się białka w moczu?

W ciąży musisz o siebie bardzo dbać – dobrze się odżywiać, nie przemęczać i prowadzić higieniczny tryb życia. Musisz zatroszczyć się o odporność i zdrowie.

Jeśli chodzi o zapobieganie pojawiania się białka w moczu, możesz chronić się przed infekcjami dróg moczowych (którym towarzyszą bakterie i białko w moczu). Jak to zrobić?

  • Szczególnie dbaj o higienę intymną. Pamiętaj o podmywaniu się specjalnymi środkami, noś przewiewną bieliznę.
  • Nie wstrzymuj moczu, często korzystaj z toalety.
  • Jedz produkty wysokobiałkowe, ogranicz spożycie soli.
  • Pij dużo wody, herbat ziołowych dozwolonych ciężarnym, a także soku z żurawiny.
  • Chroń organizm przed wyziębieniem.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Poinformuj lekarza prowadzącego ciążę o przebytych chorobach układu moczowego.

Regularnie wykonuj badania moczu i chodź na wizyty kontrolne.

Pamiętaj, że białko w moczu w ciąży wymaga interpretacji lekarskiej. Nie zakładaj, że jego obecność jest fizjologiczna. Pamiętaj, że może też świadczyć o zakażeniu układu moczowego czy zatruciu ciążowym.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: