Czy można bezpiecznie nosić malucha, kiedy jesteś w ciąży?

Czy można bezpiecznie nosić malucha, kiedy jesteś w ciąży?

Spodziewasz się dziecka, ale jesteś już mamą małego smyka, który zapewne często prosi cię, byś go wzięła na ręce. Wówczas czujesz się rozbita i nie wiesz, co powinnaś zrobić. Bo czy możesz bezpiecznie nosić malucha, kiedy jesteś w ciąży?

Branie dziecka na ręce w ciąży jest niebezpieczne

W ciąży nie wolno dźwigać, chyba że podnoszony ciężar, w tym wypadku twoje dziecko, waży mniej niż 5 kilogramów. Tyle wynosi górna granica bezpieczeństwa. Branie na ręce dziecka ważącego więcej niż 5 kilogramów jest niebezpieczne z trzech powodów i nie jest nim obawa o zgniecenie malucha w brzuchu – chronią go wody płodowe.

Po pierwsze - źle wpływa na kręgosłup ciężarnej. Podnoszenie ciężkich przedmiotów w ciąży jest dużym obciążeniem dla kręgosłupa. Może on nie wytrzymać tak dużego, bo podwójnego obciążenia.

Po drugie – podnoszenie dziecka jest zagrożeniem dla płodu i ciąży, ponieważ przeciążanie organizmu, tak jak forsowne ćwiczenia czy dźwiganie rzeczy może skutkować skracaniem szyjki, a to z kolei może wywołać przedwczesny poród bądź poronienie.

Po trzecie – branie dziecka na ręce w czasie ciąży, ale i dźwiganie ciężkich rzeczy grozi zaburzeniami statyki narządu rodnego w przyszłości (np. wypadanie macicy).

Pamiętaj, że choć wydaje ci się, że jesteś twardzielką i ze wszystkim dasz radę, to są rzeczy, na które nie masz wpływu - w tym wypadku miej na uwadze, że pod wpływem hormonów dochodzi do rozluźnienia więzadeł, co zwiększa ryzyko urazów.

W ciąży więzadła i mięśnie, które trzymają narząd rodny na właściwym miejscu, są nadwyrężane, dlatego nie powinno się ich dodatkowo obciążać. Szczególnie ostrożne powinny kobiety, które wiedzą od lekarza, że ich szyjka jest krótsza niż powinna być na danym etapie ciąży lub ciąża jest zagrożona.

reklama

Dziecko bardzo chce i prosi, żebyś je wzięła na ręce

No właśnie. Tyle teoria i to, co wiesz na temat bezpieczeństwa ciąży, ale maluch wie swoje. Bardzo chce, byś go podniosła, a ty ulegasz. Życie obfituje w takie sytuacja i najczęściej nic złego się nie dzieje. Jeśli jednak zdarzy się, że coś po podniesieniu dziecka zaczęło cię boleć, czujesz skurcze bądź zauważyłaś krwawienie, zgłoś się do lekarza. Lepiej dmuchać na zimne.

Co możesz robić, gdy dziecko prosi, byś je wzięła na ręce?

Staraj się mimo wszystko unikać dźwigania dziecka. Jeśli jednak musisz to zrobić, poproś, by maluch stanął na stołeczku czy podeście - lepiej podnosić dziecko z poziomu np. łóżka, a nie z poziomu podłogi (mniej obciąża kręgosłup).

Jeśli miałabyś podnieść malucha z podłogi, najpierw uklęknij. Pamiętaj jednak, że zdecydowanie powinnaś unikać takich sytuacji.

Lepiej próbować obejść prośbę dziecka – przytulić je, wziąć na kolana, razem się położyć, usiąść blisko niego na podłodze czy łóżku lub poprosić o pomoc tatę dziecka.

mzb

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: