Czy można brać tabletki nasenne w ciąży?

Czy można brać tabletki nasenne w ciąży?

Bezsenność w ciąży najczęściej dotyka przyszłe mamy w 3. trymestrze, ale zdarza się, że towarzyszy od początku ciąży. Jakie są jej przyczyny, jak sobie z nią radzić i czy można brać tabletki nasenne w ciąży?

Jakie są przyczyny bezsenności?

Przyczyn bezsenności może być wiele, najczęściej jednak wywołują ją zmiany hormonalne. Nie bez znaczenia są także ciążowe dolegliwości, które wywołują dyskomfort, nie pozwalają zasnąć, ale i powodują, że się wybudzasz. Są to między innymi: obrzęki, zgaga, skurcze, częste oddawanie moczu, ból kręgosłupa, ale i natłok myśli, lęki czy stres. W końcówce ciąży dochodzą dodatkowe kilogramy i duży brzuch, który utrudnia znalezienie czy zmianę pozycji podczas snu. Na jakość snu ma również wpływ higiena snu i nawyki. Źle śpisz, gdy są niewłaściwe - zbyt późno chodzisz spać, objadasz się przed snem, pijesz dużo kawy i czarnej herbaty, w pokoju jest zbyt suche i gorące powietrze, masz niewygodny materac.

reklama

Czy można brać tabletki nasenne w ciąży?

Bezsenność, choć wydaje się dolegliwością nieszkodliwą, męczy i utrudnia życie. Najłatwiej byłoby pójść po linii najmniejszego oporu i sięgnąć po tabletkę nasenną. Czy to jednak w ciąży bezpieczne?

W ciąży nie wolno używać żadnych środków nasennych. Można po nie sięgać jedynie w skrajnych wypadkach, na wyraźne zalecenie lekarza. Nie bierz żadnych leków nasennych bez porozumienia z lekarzem. Nawet leki bez recepty mogą być bowiem niebezpieczne dla dziecka.

Poza tym pamiętaj, że tabletki nasenne nie rozwiązują problemów i nie sprawdzają się na dłuższą metę, ponieważ jedynie ułatwiają zasypianie, ale nie leczą samej bezsenności.

Jak sobie radzić z bezsennością w ciąży?

Na szczęście istnieją sposoby i metody, które pomogą w walce z bezsennością. Co możesz zrobić?

  • Nie pij kawy, czarnej herbaty. Zrezygnuj z używek.
  • Nie objadaj się przed snem, nie pij przesadnej ilości płynów.
  • Dbaj o siebie, relaksuj się, zwłaszcza przed snem. Idź na spacer, posłuchaj muzyki, przeczytaj książkę. Postaraj się wyciszyć i dobrze nastroić. Raczej zrezygnuj z ekscytujących dyskusji telefonicznych z przyjaciółką czy oglądania filmów sensacyjnych.
  • Wywietrz mieszkanie, zadbaj o odpowiednią temperaturę (nie może być zbyt wysoka, 21 stopni Celsjusza powinno wystarczyć) i wilgotność powietrza (czasem wystarczy na kaloryfer położyć wilgotny ręcznik).
  • Wypij szklankę ciepłego mleka lub herbatę z melisy.
  • Nie nastawiaj się negatywnie. Nie myśl o tym, że na pewno nie będziesz mogła zasnąć.
  • Zasypiając myśl o czymś przyjemnym i miłym. Wspominaj, wizualizuj, marz.
  • Znajdź wygodną pozycję do spania. Pod głowę i między nogi włóż poduszkę. Śpij na lewym boku, unikaj pozycji na plecach.
  • Jeśli to nie pomaga, a bezsenność męczy cię już kilkanaście dni, poproś o pomoc swojego lekarza.




Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: