Dentysta w ciąży

Dentysta w ciąży

Idealnie by było, gdybyś jeszcze przed zajściem w ciążę zadbała o jame ustną - wyleczyła zęby i utrzymywała dziąsła w dobrym. Dzięki temu w tym ważnym i wymagającym dla ciebie okresie unikniesz niepotrzebnego stresu i bólu.

Może się jednak zdarzyć, że jeszcze przed porodem odwiedzisz gabinet stomatologiczny. Jakie zabiegi są bezpieczne, a które – jeśli tylko można – warto odłożyć na później?

Dlaczego nie można zaniedbywać jamy ustnej w ciąży?

O zdrowy uśmiech trzeba dbać – także, a może zwłaszcza, w czasie ciąży. Nie leczone zęby i dziąsła to nie tylko kwestia estetyki czy potencjalnych dolegliwości bólowych kobiety. Zaniedbania mogą mieć poważne konsekwencje dla dziecka. Okazuje się, że infekcje w obrębie jamy ustnej, poprzez krwiobieg, mogą oddziaływać na płód.

W czasie ciąży do stomatologa idź natychmiast, gdy zauważysz zmiany próchnicze, dokuczają ci choroby przyzębia, twoje żeby stały się ruchome, a dziąsła - wrażliwe i krwawiące.

Dlaczego ciąża nie sprzyja zębom i dziąsłom

Ciąża, czas zmian i burzy hormonalnej, to dla twoich zębów i dziąseł trudny czas.

  • Za sprawą estrogenów dziąsła ulegają przerośnięciu i przekrwieniu, pojawiają się obrzęki, krwawienie i stany zapalne. To nie tylko wywołuje dyskomfort i ból zębów w ciąży, ale i sprawia, że trudniej pozbyć się resztek jedzenia, które zalegając w szczelinach między zębami, jak i w tzw. rzekomych kieszonkach, niszczą zęby.
  • Rozwijające się w tobie dziecko korzysta z twoich zasobów - pobiera między innymi minerały, co z kolei osłabia twoje zęby.
  • Wymioty i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak np. zgaga, które towarzyszą ci nie tylko w pierwszych tygodniach ciąży, wpływają negatywnie na szkliwo zębów, co z kolei sprzyja próchnicy.
  • W ciąży zwiększa się produkcja śliny, a jej odczyn staje się kwaśny – to środowisko przyjazne drobnoustrojom.
  • Nie bez znaczenia jest podjadanie (także w nocy) i niedostateczna higiena jamy ustnej.

reklama

Jakie zabiegi można wykonywać w czasie ciąży?

  • Wypełnianie ubytków. Po uprzednim oczyszczeniu lekarz zakłada plombę – jeśli ubytek jest mały, zabieg najczęściej wykonuje się bez znieczulenia.
  • Wypełnianie ubytków w znieczuleniu miejscowym. Im ciąża bardziej zaawansowana, tym znieczulenie jest mniej niebezpieczne dla dziecka (w 1. trymestrze unika się znieczuleń – wykonuje się tylko te konieczne). Aby zapobiec skurczom macicy, dentyści stosują tzw. znieczulenia czyste, czyli takie, które nie obkurczają naczyń krwionośnych (nie zawiera adrenaliny lub noradrenaliny).
  • Stosować bezpieczną dla kobiet w ciąży antybiotykoterapię. Gdy pojawi się wymagający leczenia stan zapalny, stomatolog przepisuje antybiotyk z grupy np. penicylin.
  • Korzystać z zabiegów ortodontycznych - zakładać aparaty korygujące wady zgryzu i kontynuować leczenie, chociaż trzeba wziąć pod uwagę, że w pierwszych dniach noszenia aparatu towarzyszy dyskomfort, a nawet ból.
  • Usuwać kamień nazębny (specjaliści nie polecają scalingu ultradźwiękowego), jednak najlepiej dopiero w 2. trymestrze.

Jakich zabiegów należy w ciąży unikać?

  • Wybielania zębów, ponieważ środki wybielające przenikają do krwiobiegu pacjentki, mogą być szkodliwe dla dziecka.
  • Badań RTG - podczas ciąży nie powinno się wykonywać zdjęć rentgenowskich, chyba że są konieczne. Dlaczego? Ponieważ promienie RTG, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, mogą uszkodzić rozwijające się organy dziecka. Z drugiej strony specjaliści uspokajają mówiąc, że dawka promieniowania, zwłaszcza przy zachowaniu środków ostrożności, tj. osłonięcia brzucha specjalnym fartuchem, nie powinna zaszkodzić dziecku. Lepiej jednak niepotrzebnie nie ryzykować.
  • Leczenia kanałowego – ponieważ wymaga zdjęć RTG. Stosuje się rozwiązania pośrednie – czasowe wypełnienie.
  • Ekstrakcji, czyli wyrwania zębów, ze względu na konieczność zastosowania znieczulenia oraz ryzyko krwawienia.
  • Korzystać z zabiegów protetycznych (zakładanie mostów, protez czy implantów). Zarówno ze względu na konieczność podania znieczulenia, jak i dlatego, że dziąsła są rozpulchnione i łatwiej krwawią.
  • Dłutowania zatrzymanych "ósemek".

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: