Kiedy wiadomo, że ciąża jest bliźniacza?

Kiedy wiadomo, że ciąża jest bliźniacza?

Kiedyś, gdy badania USG nie były znane bądź powszechnie stosowane, o tym, że przyszła mama będzie mamą podwójną, dowiadywała się późno – czasem nawet na trakcie porodowym. Dziś takie sytuacje nie mają miejsca, ponieważ w prosty sposób, bardzo szybko można stwierdzić, że ciąża jest bliźniacza.

reklama

Rozpoznanie ciąży mnogiej

Pierwsze ropoznanie ciąży bliźniaczej jest możliwe podczas badania USG, wykonywanego rutynowo podczas pierwszej wizyty ginekologicznej (zwykle około 7. - 8. tygodnia ciąży). Czy to jednak ostateczna diagnoza? Nie zawsze. Choć w większości przypadków wczesne rozpoznanie ciąży bliźniaczej (nawet około 6. tygodnia) potwierdza się w kolejnych badaniach, to zdarza się, że na kolejnym USG, wykonywanym w 12 tygodniu ciąży, rozpoznaje się już ciążę pojedynczą. Dlaczego?

  • Mogło dojść do zjawiska zniknięcia bliźniaka – dzieje się tak, gdy jeden z płodów obumiera.
  • Pęcherzyk wzięty za drugą ciążę, mógł okazać się krwiakiem podkosmówkowym.

Wczesne rozpoznanie ciąży mnogiej i określenie jej typu, jest ważne. Można powiedzieć, że ma kluczowe znaczenie dla przebiegu ciąży. Na szczęście to, czy ciąża jest pojedyncza czy mnoga, można dowiedzieć się już na jej początku, podczas pierwszej wizyty, kiedy ginekolog wykonuje badanie USG.

Aparatura USG to najważniejsze narzędzie diagnostyczne, za pomocą którego lekarz potwierdza ciążę bliźniaczą. Dzięki niemu określa także jej typ: kosmówkowość (dwa oddzielne pęcherzyki ciążowe -  ciąża dwukosmówkowa, jeden pęcherzyk z więcej niż jednym zarodkiem - ciąża jednokosmówkowa oraz owodniowość ciąży.

    Stwierdzenie mnogości ciąży jest ważne, a określenie jej typu – nie mniej. Wczesna diagnostyka zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia komplikacji podczas ciąży i porodu bliźniąt - ciąża bliźniacza jest ciążą wysokiego ryzyka, dlatego przyszłą mamę i jej maluchy należy otoczyć szczególną opieką. Należy do niej inny, niż w przypadku ciąży pojedynczej, harmonogram badań w ciąży i wizyt lekarskich.

    Ocena: z 5. Ocen:

    Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

    Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: