reklama
Lot samolotem w ciąży

Lot samolotem w ciąży

Jesteś w ciąży, a tu właśnie trafia się okazja wyjazdu za granicę. Niestety dość daleko. Do wyboru pozostaje albo męcząca podróż samochodem (nie zawsze możliwa), albo samolotem. No właśnie, czy w ciąży można podróżować samolotem?

Kiedy latać, a kiedy zostać na ziemi?

Sama ciąża, prawidłowo przebiegająca nie jest przeciwwskazaniem do podróżowania samolotem, ale warto jak najwięcej wiedzieć o tym, kiedy i jak planować taką podróż.  Za najlepszy czas uważa się drugi trymestr. W pierwszym płód jest bardzo wrażliwy, a i mama często cierpi na ciążowe dolegliwości. W trzecim natomiast trymestrze może dojść do przedwczesnego porodu.

Same linie lotnicze mają w tej kwestii ograniczenia i nie wpuszczają na pokład kobiety po 34-36 tygodniu ciąży (po 32 jeśli kobieta spodziewa się więcej niż jednego dziecka). Jeśli przyszła mama jest już w zaawansowanej ciąży, często wymagane jest zaświadczenie od lekarza, trzeba sprawdzić to wybierając dane linie lotnicze.

Generalnie odradza się podróż, gdy:

-    ciąża jest zagrożona (za taką uważa się między innymi ciążę mnogą),
-    kobieta miała plamienia w ciąży we wcześniejszych miesiącach lub wcześniej poroniła,
-    występują choroby układu krwionośnego (anemia, zakrzepowe zapalenie żył),
-    jest ryzyko wcześniejszego porodu,
-    w miejscu, do którego kobieta chce lecieć jest ryzyko zarażenia się chorobami, na które trzeba by specjalnie się szczepić – tego typu szczepionki nie są w ciąży wskazane.

Zanim zabukujesz bilet

1.    Wybierz linie lotnicze i zapoznaj się z ich regulaminem (szczególnie w części dotyczącej ciąży).

2.    Skonsultuj się z lekarzem. Jeśli nie widzi przeciwwskazań, poproś o zaświadczenie (konieczne, jeśli brzuszek jest widoczny). Niektóre linie lotnicze wymagają, aby na takim zaświadczeniu data była nie wcześniejsza niż 3 dni przed datą odlotu, dlatego sprawdź to w regulaminie.

Jeżeli będziesz korzystać z linii innych niż polskie, to daj zaświadczenie do przetłumaczenia. Na dokumencie tym powinny widnieć: dane twoje, lekarza, opinia o braku przeciwwskazań oraz tydzień ciąży.

3.    Dowiedz się jak najwięcej o miejscu, w które lecisz: czy jest tam szpital ginekologiczny – położniczy, jakie są warunki korzystania z pomocy. Przygotuj kilka zwrotów dotyczących proszenia o pomoc i informowania o tym, że jesteś w ciąży w danym języku. Dowiedz się, jakie dokumenty musisz mieć, aby w miejscu, do którego lecisz móc skorzystać z pomocy. Być może warto dodatkowo ubezpieczyć się.

4.    Nie planuj długiej podróży ani licznych przesiadek – są one męczące nawet jeśli kobieta nie jest w ciąży. Długa podróż może się odbić na zdrowiu przyszłej mamy, ponieważ przy długim siedzeniu i unieruchomieniu w jednej pozycji wzrasta ryzyko zakrzepicy żył. Im lot dłuższy, tym to ryzyko jest większe.

Już na pokładzie samolotu

1.    Poinformuj załogę, że jesteś w ciąży.

2.    Jeśli masz możliwość wyboru miejsca siedzącego, to wybierz takie w środku samolotu (w tym miejscu najmniej odczuwalne są niedogodności lotu) i przy wyjściu, abyś mogła szybko i sprawnie  przejść do toalety.

3.    Pasy bezpieczeństwa zapnij pod brzuchem.

4.    W trakcie siedzenia poruszaj stopami, napinaj mięśnie, kiwaj palcami stóp. Załóż wygodne, luźne obuwie (sportowe lub sandały). Co pół godziny wstań i przejdź się.

5.    Pij dużo niegazowanej wody, aby uniknąć odwodnienia. Raczej unikaj kawy.

6.    Jeśli wiesz jaka przekąska pomaga ci na mdłości, koniecznie spakuj ją do bagażu podręcznego.

7.    Zasypianie, choć pomaga przetrwać lot, w ciąży nie jest wskazane.

Nikt nie da przyszłej mamie gwarancji, że wszystko pójdzie dobrze, a wypadki i komplikacje zawsze mogą się zdarzyć. Jeśli jednak lot nie jest długi, a jest alternatywą dla uciążliwej podróży samochodem, w dodatku ciąża przebiega książkowo, to właściwie nie ma przeciwwskazań i śmiało można wsiąść do samolotu.

Joanna Górnisiewicz

Zdrowie w ciąży - nasze pozostałe artykuły

polecamy też - Dieta w ciąży

Uważasz, że ten tekst jest wart przeczytania? Poleć go znajomym:

Oceń:

Wysyłam Twój głos!
Ocena: 2,33 z 5. Głosów: 3
Kliknij w gwiazdki, żeby dodać swój głos.
reklama