Bezsenność w ciąży

Bezsenność w ciąży

Niemal każda ciężarna kobieta cierpi z powodu kłopotów ze snem. Trudności z zasypianiem, wstawanie świtem i nocne czuwanie zdecydowanie potrafią być dotkliwe.

Co jest przyczyną bezsenności w ciąży?

Zmiany hormonalne, sporo różnych ciążowych dolegliwości, np.: częste oddawanie moczu, uporczywa zgaga w czasie ciąży , skurcze nóg, duży brzuch, który utrudnia znalezienie wygodnej pozycji i przypomina o sobie przy każdej próbie jej zmiany to wszystko może być przyczyną bezsenności w ciąży. Jeśli dołożymy do tego natłok myśli, krążących wokół malucha, porodu i lęków macierzyństwa...

reklama

Jak sobie pomóc z bezsennością w ciąży?

  • Zrezygnuj z kawy i mocnej herbaty – zdecydowanie nie są to sprzymierzeńcy snu.
  • Przed snem wypij herbatę z melisy, ciepłe kakao bądź kubek mleka.
  • Zanim położysz się spać, zrelaksuj się: idź na spacer, poczytaj dobrą książkę, weź ciepły prysznic, aromatyczną (nie gorącą!) kąpiel lub poproś męża o kojący masaż.
  • Nie śpij na plecach (powiększona macica naciska na pęcherz i naczynia krwionośne, co utrudnia krążenie krwi i oddychanie) czy na brzuchu ( chociaż nie uwierzę, że to robisz). Połóż się na lewym boku, pod brzuch połóż poduszkę, a drugą umieść pod prawym kolanem. 
  • Zadbaj o komfort spania. Wywietrz sypialnię, sprawdź, czy temperatura nie jest za wysoka, a powietrze – zbyt suche. Zasuń żaluzje lub zaciągnij zasłony. Wyłącz telewizor, radio, a mężowi, jeśli jest wielbicielem nocnych seansów, koniecznie kup słuchawki.
  • Nie nastawiaj się, że na pewno nie będziesz mogła zasnąć, nie skupiaj się na problemie. Nie myśl o niczym przykrym, stresującym lub niepokojącym, jednocześnie staraj się też zbyt nie ekscytować miłymi myślami.
  • Spróbuj stworzyć rytuał z zasypiania. Staraj się chodzić spać i wstawać o tej samej porze każdego dnia. Każdego dnia wieczorem, np.: poczytaj książkę.
  • Jeśli w ciągu dnia pracujesz w łóżku, być może nieświadomie może ci się kojarzyć ze stresem, dlatego niech łózko pozostanie miejscem do spania i kochania się:)
  • Jeśli nie możesz zasnąć, nie leż w łóżku. Wstań i zajmij się czymś, jest szansa, że niedługo poczujesz zmęczenie i spokojnie zaśniesz
  • Nie licz nerwowo, ile godzin powinnaś książkowo przesypiać. Nie wszyscy potrzebują 8 godzin żeby dobrze się czuć, jeśli więc spisz niewiele, ale czujesz się wypoczęta – to wszystko w porządku

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: