reklama

Żylaki

Żylaki to zmora niejednej kobiety, niekoniecznie przyszłej mamy - choć trzeba przyznać, że to właśnie one są na nie  narażone szczególnie. Szpecące, często bolesne,  poszerzone i widoczne przez powłoki skórne żyłki, mogą pojawić się na każdym etapie ciąży.

Żylaki najczęściej powstają na nogach, wargach sromowych, w pochwie oraz odbycie (hemoroidy). Ich zwiastunem mogą być tzw. pajączki, czyli siateczka żyłek, które później mogą przekształcić się w niebieskosine, bolesne i obrzęknięte pręgi. Na żylaki mają wpływ także geny (niestety jest to skłonność dziedziczona) oraz niehigieniczny tryb życia: zła dieta, otyłość i brak ruchu. 

Przyczyny ich pojawienia się może być wiele: znaczący wzrost zarówno ilości, jak i ciśnienia krwi krążącej w żyłach (głównie w kończynach dolnych i macicy), zwiększony poziom progesteronu, który wpływa na zmniejszenie sprężystości ścian żył oraz ucisk powiększającej się macicy, utrudniający przepływ krwi.

Żylaki w ciąży - jak sobie pomóc?

·    Jeżeli wiesz, że w twoim przypadku istnieje ryzyko wystąpienia żylaków lub już je zaobserwowałaś, koniecznie zainwestuj w pończochy przeciwżylakowe.

·    Prowadź aktywny tryb życia – ćwicz w ciąży, pływaj, spaceru! To zapewni optymalny przepływ krwi w organizmie.

·    Unikaj długiego stania i siedzenia. Dużo odpoczywaj, najlepiej w pozycji leżącej, z uniesionymi nogami.

·    Zadbaj o to, by zdrowo i mądrze się odżywiać przed i po ciąży. Twoja dieta w ciąży, lub gdy wybrałaś karmienie piersią powinna być bogata w błonnik oraz witaminy, szczególnie C oraz PP. Odpowiednie żywienie pozwoli ci w utrzymaniu optymalnej masy ciała, która ma duży wpływ na układ krążenia (głównie żyły nóg i odbytu).

·    Po konsultacji z lekarzem stosuj maści bądź kremy pochodzenia naturalnego, które dzięki wyciągom z kasztanowca i rutyny zmniejszających dolegliwości związane z żylakami.

·    Nie bagatelizuj dolegliwości – żylaki to nie tyle defekt kosmetyczny, co zagrożenie zdrowia. Wiesz, że zaniedbane mogą stać się przyczyną powstania zakrzepowego zapalenia żył?

Więcej o zdrowiu w ciąży przeczytasz tutaj.

Uważasz, że ten tekst jest wart przeczytania? Poleć go znajomym:

Oceń:

Wysyłam Twój głos!
Ocena: 5,00 z 5. Głosów: 2
Kliknij w gwiazdki, żeby dodać swój głos.
reklama