Zdrowe 9 miesięcy ciąży

Zdrowe 9 miesięcy ciąży

 Czy wiesz, jak ogromny wpływ na dobre samopoczucie twego nienarodzonego dziecka ma twój styl życia? Przed Tobą 33 podpowiedzi, jak zapewnić maluchowi najlepszy, bo zdrowy start w życie.

Kosmetyki stosowane w ciąży

Sprawdź kosmetyki, których używałaś do tej pory. Przyjrzyj się im dokładnie, zapoznaj się ze składem i na czas ciąży zrezygnuj z tych, zawierających związki wykazujące silne działanie - duże stężenie witaminy A, retinol i kwasy AHA. Oprócz tego, że mogą one działać drażniąco na twoją delikatną podczas ciąży skórę, to mogą być wręcz niebezpieczne. Nadmierne stężenie retinolu we krwi matki może być przyczyną powstania wady wrodzonych u płodu! Może warto zamienić swój luksusowy krem przeciw zmarszczkom na bezpieczny, pielęgnacyjny preparat apteczny?

Spanie na lewym boku w ciąży

oprócz tego, że odciążasz kręgosłup i zapewniasz swemu organizmowi i dziecku optymalne ukrwienie, to ta pozycja ułatwia również pracę nerkom (dzięki czemu skuteczniejsze jest usuwanie produktów przemiany materii i nadmiaru płynów z organizmu).

Leżąc na brzuchu wywierasz duży nacisk na dziecko, zaś podczas snu na plecach lub na prawym boku ograniczasz przepływ krwi. Pozycje te mogą doprowadzić do ucisku żyły głównej dolnej, która biegnie po prawej stronie kręgosłupa, co zmniejsza dopływ krwi do serca.

Zapobieganie zapaleniu pęcherza moczowego w ciąży

Choć niekończące się spacery do toalety i naciski na pęcherz mogą ci się wydać irytujące, to nie sprzeciwiaj się naturze i nie zatrzymuj moczu - zwiększa to bowiem ryzyko zakażenia dróg moczowych, co skrajnych przypadkach może wywołać przedwczesny poród.

reklama

Spacery w ciąży

Dużo spaceruj na świeżym powietrzu. Czy wiesz, że słońce ma dobroczynny wpływ na wchłanianie magnezu, wapnia i fosforu, które są dziecku niezbędne do budowy tkanek, zdrowych zębów i kości (gospodarka magnezem, podobnie jak wapniem i fosforem, powiązana jest z witaminą D, ta z kolei - ma ewidentny związek ze słońcem).

Liczenie ruchów płodu

Tu artykuł o ruchach płodu. Jeśli porusza się o wiele rzadziej niż zwykle, skontaktuj się z położną lub lekarzem prowadzącym. Pierwsze ruchy dziecka powinnaś zacząć odczuwać pomiędzy 16. a 20. tygodniem ciąży. Po upływie 28. tygodnia, w określonych porach dnia – powinnaś odnotować co najmniej 10 poruszeń dziecka w ciągu godziny, podczas 12-godzinnego okresu.

Zęby w ciąży

Dbaj o zęby - kobiety w ciąży są bardziej podatne na atak próchnicy i choroby dziąseł, (te z kolei mają związek z przedwczesnym porodem). Oprócz podstawowej higieny, regularnie kontroluj stan jamy ustnej u stomatologa.

Uwaga - toksoplazmoza w ciąży

Unikaj kontaktu z kocią kuweta i ziemią, jeśli pracujesz w ogrodzie. Są to bowiem poważne źródła zakażeń.  Toksoplazmoza czy pasożyty, są niebezpieczne dla płodu. Noś grube rękawice. Najlepiej jednak byłoby, gdybyś te obowiązki przekazała partnerowi.

Mów do maleństwa

Rozmawiaj ze swoim brzuchem.Dziecko uczy się języka już w łonie matki. Naukowcy uważają, że stymulowanie dziecka za pomocą dźwięku i dotyku, jeszcze zanim on urodzi, wpływa na jego rozwój: wzrokowy, słuchowy, językowy i ruchowy. Co więcej, dzięki temu już wtedy tworzy się między wami niezwykle silna więź oraz zaufanie.

reklama

Porozmawiaj o przebiegu ciąży z babcią i mamą

Zapytaj mamę a nawet babcię, jak znosiły ciążę, jakie dolegliwości im towarzyszyły, jak przebiegał poród i połóg. To może naprawdę pomóc, bowiem lekarzowi prowadzącemu ciążę dostarczy niezwykle cennych wskazówek (np. zagrożenie zatrucia ciążowego, cukrzyca).

Tłuste ryby  w ciąży

Co najmniej dwa razy w tygodniu jedz tłuste ryby morskie . Są one niezbędne dla prawidłowego rozwoju mózgu i oczu dziecka, zmniejszają ryzyko przedwczesnego porodu. Sprawdź tylko, które ryby będą najzdrowsze.

Spanie w ciąży

Leniuchuj, ile możesz. Spaceruj, czytaj, oglądaj odprężające filmy. Dużo śpij. Korzystaj z resztek wolności, bowiem już niedługo harmonogram twojego dnia będzie bardziej dynamiczny i wyglądał będzie zdecydowanie inaczej.

Witaminy w ciąży

Regularnie zażywaj witaminy przeznaczone dla kobiet w ciąży, to pozwoli na uzupełnienie ewentualnego niedoboru witamin i innych ważnych składników odżywczych.

Kąpiele w ciąży

Sprawdzaj temperaturę kąpieli - twoje dziecko może źle reagować na zbyt gorącą wodę. Czy wiesz, że może to powodować nieprawidłowości w rozwoju jego układu nerwowego? Jeśli jesteś spocona, a twoja skóra jest zaczerwieniona, obniż temperaturę wody.Zawsze możesz sobie zrobić domowa kąpiel spa w ciąży

reklama

Kwas foliowy w ciąży

Nie zapominaj i zażywaj kwas foliowy, zwłaszcza w I trymestrze ciąży. Zapobiega powstawaniu wad cewy nerwowej i rozszczepowi kręgosłupa. Zapobiega również anemii,  którą często występuje w ciąży. Dlatego szczególnie teraz zwróć uwagę, aby w Twojej diecie znalazły się produkty bogate w foliany

Co jeszcze możesz zrobić dla siebie i maluszka gdy jesteś w ciąży

Jedz dla dwojga ale nie za dwoje. Zapotrzebowanie kaloryczne u kobiet w ciąży zwiększa się zaledwie o 15%, co stanowi dodatkowe 200-300 kalorii dziennie (grahamka z masłem). Jedz lepiej, nie więcej.

 Pamiętaj o prawidłowym zapinaniu pasów w samochodzie czy samolocie (pod brzuchem, nie na nim) – wypadek bez nich może grozić nawet zmiażdżeniem dziecka! W samochodzie zajmuj miejsce z tyłu lub siedząc z przodu, odsuń się od deski rozdzielczej na odległość, która nie będzie niebezpieczna dla ciebie i twojego dziecka, ze względu na poduszkę bezpieczeństwa.

Wykonuj niezbyt forsujące ćwiczenia, takie jak pływanie, prenatalna joga czy pilates. Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ zarówno na twoją kondycję, jak i na rozwój oraz samopoczucie maluszka.Tu znajdziesz ćwiczenia dla kobiet w ciąży.

Jedz jogurty i produkty zawierające żywe kultury przyjaznych bakterii, które regulują pracę układu trawiennego. W razie potrzeby uzupełnij dietę aptecznymi preparatami probiotycznymi.

Myśl pozytywnie. Amerykańskie badania wykazały, że optymistki rodzą silniejsze, zdrowsze dzieci niż ich koleżanki pesymistki. Jeśli masz zły dzień, zrelaksuj się podczas kąpieli, masażu lub przy lekturze dobrej książki.

Jedz zieleninę i czerwone mięso, jaja i owoce suszone. Są one źródłem żelaza, które jest istotne dla rozwoju dziecka. Wskazówka: produkty bogate w żelazo spożywaj w towarzystwie soku pomarańczowego, ponieważ witamina C zwiększa wchłanianie żelaza aż cztery razy.

Nie pij alkoholu. Najnowsze badania wskazują, że nawet małe ilości alkoholu mają wpływ na niższe IQ i zaburzenia zachowania. Ciąża i ... alkohol tu przeczytasz więcej.

Bądź ostrożna z jedzeniem orzeszków ziemnych. Badania sugerują, że jeśli twój partner lub ktoś z bliskiej rodziny cierpi z powodu astmy, egzemy czy alergii, to spożywanie ich w ciąży może powodować alergie u niemowląt. Wszystkie inne orzechy są bezpiecznym, cennym źródłem białka.

Nie pal i unikaj towarzystwa palaczy. Bierne palenie podczas ciąży naraża nienarodzone dziecko na szkodliwe działanie ponad 4000 substancji chemicznych, które mogą powodować raka, śmierć łóżeczkową i niedowagę.

Pij dużo wody - co najmniej dwa litry dziennie. Unikniesz odwodnienia, dodatkowo pozwoli ci to uzupełnić płyn owodniowy oraz zwiększyć objętości krwi.

Regularnie umawiaj się na wizyty z ginekologiem i nie zaniedbuj żadnych zleconych przez niego badań. Zawsze bądź szczera i nie zatajaj przed nim niczego, co może mieć wpływ na przebieg porodu oraz zdrowie twego dziecka. Jeśli paliłaś, piłaś alkohol, chorowałaś na coś – powiedz, a ta wiedza pozwoli uniknąć komplikacji czy pozwoli zapobiegać ryzykownym sytuacjom.

Nie przyjmuj żadnych leków bez zgody lekarza, a przed podjęciem leczenia środkami niekonwencjonalnymi – poproś o opinię specjalistę. Według badań Uniwersytetu Bristol, 39% przyszłych mam, które podjęły samowolne leczenie (na własną rękę zażyły we wczesnym okresie ciąży aspirynę lub inne środki alternatywne), ucierpiały wskutek poronienia, porodu martwego płodu czy nieprawidłowości płodu. Najbezpieczniejsze są leki z kategorii A.

Jedz pokarmy zawierające witaminę E , takie jak orzechy, zielone warzywa liściaste i oleje roślinne. Naukowcy z Uniwersytetu w Aberdeen odkryli, że dzięki nim dziecko będzie mniej podatne na astmę, egzemę czy alergie.

Unikaj kofeiny ( w kawie, herbacie, czekoladzie) – jej wysoki poziom w twoim organizmie powyższa ryzyko poronienia i niedowagi malucha. Dopuszcza się maksymalnie 200 mg kofeiny na dobę. Jest to odpowiednik: 2 średnich kubków kawy rozpuszczalnej, 2 niedużych filiżanek kawy z ekspresu, 3 filiżanki herbaty lub kilka batonów czekoladowych (50 g zawiera ok. 50 mg kofeiny). Przeczytaj - Czy kobieta w ciąży może pić kawę ?

Przyrządzając posiłki staraj się ograniczać tłuszcze pochodzenia zwierzęcego , zastępując je bogatym w witaminy A i D masłem oraz olejami roślinnymi -  rzepakowym, słonecznikowym czy oliwą z oliwek. Dieta w ciąży - tu przeczytasz szczegółowo.

Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. Dbaj o swoje samopoczucie - unikaj stresów, staraj się być spokojna i w miarę możliwości beztroska. Jeśli dręczą cię czarne myśli lub czujesz się niespokojna, być może ukoi cię mąż, a ukołyszą jego silne ramiona. Pielęgnuj wasz związek, nie wystrzegaj się bliskości. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, a lekarz nie widzi przeciwwskazań, miłym zakończeniem romantycznej kolacji przy świecach będą namiętne igraszkach w łóżku.  Seks w ciąży to rewelacyjny sposób na poprawienie nastroju. Pamiętasz?

Innym zajęciem, które może wpłynąć na ciebie kojąco są rozmowy z innymi kobietami, które spodziewają się dziecka. Najlepszym miejscem spotkań są internetowe portale dla matek, na naszym forum o ciąży znajdziesz prawdziwe, niezastąpione grupy wsparcia. Kto skuteczniej pocieszy cię niż koleżanka z drugiej strony łącza, która doskonale wie, co przeżywasz, czym się niepokoisz, co cię martwi? Kto zrozumie twoją radość z dobrej morfologii, pięknych śpioszków czy znalezienia doskonałej położnej?

Pamiętaj by jeść dużo owoców i warzyw. Dbaj jednak o to, by nie były to tylko owoce, które zawierają dużą ilość cukru, bowiem ciągłe jedzenie bananów i winogron nie do końca może ci wyjść na zdrowie (Wysoki cukier! Nadwaga!).

Wpisz w książkę telefoniczną swojego telefonu numery do lekarza prowadzącego i położnej. Na wszelki wypadek podaj go partnerowi i koleżance z pracy. Pamiętaj też, że nikt nie zna twojego organizmu i twego dziecka lepiej niż ty, dlatego kontaktuj się ze swymi medycznymi opiekunami za każdym razem, kiedy podejrzewasz, że coś jest nie tak i zawsze, gdy nie czujesz się zbyt dobrze. Naprawdę opłaca się zaufać instynktowi.

Monika Zalewska- Biełło

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: