reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Strata biskiej osoby

Dołączył(a)
22 Kwiecień 2014
Postów
14
Jak wytłumaczyć dziecku stratę bliskiej osoby? Chciałabym nie popełnić błędu mojej przyjaciółki, która zbytnią szczerością przeraziła swoje dziecko.
 
reklama
Witaj.Ja dosc niedawno bylam w tej sytuacji.Ja mojej Corce powiedzialam ze czasami zdarza sie ze ludzie choruja czasami nie udaje im sie wyzdrowiec I niestety musimy sie z nimi pozegnac.Ze od tej pory tej osoby osoby nie bedzie juz z nami ale ze bedzie patrzyla na nas z gory I dbala o to zeby u nas wszystko bylo dobrze.Jezeli ta osoba byla bardzo bliska to dziecko na pewno odcierpi ale po jakims czasie zrozumie ze tak musi byc.
 
myślę, że to dobry pomysł,m staraj się unikać określenia że ta osoba poszła do nieba, znałam taki przypadek gdy dziecko było potem na cmentarzu i przeżyło szok bo , rodzice powiedzieli że tu leży babcia i zaczął się płacz że ją okłamali bo mówili, że babcia poszła do nieba a ona tu leży :-( ogólnie nie jest to łatwy temat ale z pewnością nie warto kłamać i udawać że ta osoba gdzieś wyjechała itp.
 
Mysle ze jezeli to byla bliska osoba to udawanie ze osoba gdzies wyjechala na dluzej by nie preszedl...tak jak mowisz to trudny temat dla nas doroslych a co dopiero dla dziecka ale lepiej dziecko przygotowac na to ze niestety tej osoby juz nie zobaczy niz robic zludne nadzieje :tak:
 
Jak wytłumaczyć dziecku stratę bliskiej osoby? Chciałabym nie popełnić błędu mojej przyjaciółki, która zbytnią szczerością przeraziła swoje dziecko.
Tak, jak piszecie, temat jest trudny, nie tylko dla dzieci. Najważniejsze to nie okłamywać dziecka. Nie można mówić, że babcia wyjechała, albo że śpi. Nawet jeżeli dziecko jest małe, musi zrozumieć, że śmierć jest czymś, z czego nie ma powrotu, że czeka nas wszystkich. Może by tak przeczytać z dzieckiem "Małego księcia"? Po lekturze łatwiej będzie porozmawiać z maluchem na temat śmierci. Albo, jeżeli to za trudne, to może obejrzeć razem "Króla lwa"? Śmierć Mufasy porusza chyba każdego, kto ogląda ten film :) A o śmierci zwierzaka z filmu będzie łatwiej dziecku rozmawiać, niż o śmierci człowieka. Warto więc dziecko przygotować wcześniej na to, że niektórzy ludzie od nas odchodzą. W końcu prędzej czy później, maluch zetknie się z tym w swoim życiu.
 
Do góry