reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Pielęgnacja niemowlaka od A do Z

agrafa

Fanka BB :)
Dołączył(a)
8 Kwiecień 2010
Postów
376
Miasto
Zielona Góra
To moje pierwsze maleństwo i nie mam bladego pojęcia, jak się do dziecka dobrać, żeby je umyć i przeżyć ;-).

A więc mam następujące pytania:

1. jak czyścić uszki (podobno tylko przemywamy małżowinę i za uszkiem, a środek ucha zostawiamy w spokoju)

2. jak czyścić nosek (jak katar, to spray lub sól fizjologiczna i odsysamy), ale jak nie ma kataru, to się czyści, czy nie?

3 i najważniejsze, jak kąpiąc noworodka samemu obrócić go, żeby umyć plecki i pupę???

Jak czytam opisy czynności nr 3, to musiałabym mieć 8 rąk...

4. jak wyczyścić podniebienie, dziąsła i język, przecież na siłę się nie wepcham do pyszczka z mokrym wacikiem...Jest jakiś sposób na bezproblemowe otwarcie pyszczka?
 
reklama
Z tego co zdążyłam się wyedukować to tak:
1. Uszka myjemy tak jak napisałaś- jedynie małżowinę i miejsce za uszami. Nadmiar woskowiny zostanie wypłukany przy kąpieli. Można czyścić uszka za pomocą grubszego patyczka z watą albo gazika zwilżonego wodą.
2. Nosek wewnątrz wtedy trzeba myć gdy coś w nim zalega można usunąć wydzielinę na przykład za pomocą soli fizjologicznej (1-2 krople do każdej dziurki w nosie), aspiratora do noska lub gruszki z szeroką końcówką. A na co dzień można u malca stosować wodę morską w spreju.
3. Co do kąpieli to ja sama nie wiem, bo dla mnie to też ogromna abstrakcja i strach że dziecko mi się wyślizgnie.
 
Spoko dziewczyny -jak przyjdzie do was położna- musicie zgłosić że chcecie to wam wszystko powie!!!
Ja też tak się bałam przy pierwszej córeczce-ale położna była super w rozwiała wszystkie moje wątpliwości!!
 
Ja kapalam na przedramieniu, nie obracalam dziecka w trakcie kapieli. jedna reka trzymasz a druga myjesz cale cialko, lacznie z pupka:)
 
Z wiadomości teoretycznych o kąpieli to wiem tylko tyle:
Włożyć rękę pod pachę dziecka, aby podtrzymać mu główkę i chwycić mocno za bark. Drugą ręką podtrzymywać pupę i bioderka i wtedy powoli zanurzyć malucha we wodzie. Potem trzeba myć ciałko malucha- zaczynając najlepiej od szyi, potem ramiona, brzuszek, pupa i nóżki a na końcu myć włoski bo podobno nie każdy maluch lubi polewanie głowy wodą no i powinno się mokrą główkę jak najszybciej wytrzeć. Potem wyjąć ostrożnie dziecko z wanienki,ale najpierw wypłukać ręce z mydła aby maluch się nie wyślizgnął.
 
ja uzywam plynu do kapieli z oliwka i zadnych dodatkowych mydelek. dziecko do kapieli wklada sie obiema rekami, potem jedna zostawia pod korpusikiem, przytrzymujac glowke jednoczesnie (mi wygodnie jest na lewej) przedramieniem a palce dloni pod paszka, a druga myje, od stopek do glowki, zeby dzidzi nie zmarzlo za bardzo, bo zaczynajac od gory i idac ku dolowi, to gora zmarznie zanim sie dol umyje.

Po czym wyjmuje z wody- za kazdym razem uprzedzajac ze wychodzimy i na recznik, smarowanie, ubieranie, cycus i do spania:-D
 
No to tak: :D
1. Tak jak napisałaś. Nie wolno niczego do uszek wkładać.
2. Od czasu do czasu psikam maluszkowi solą fizjologiczną. Nie codziennie, bo to może podrażnić nosek, ale tak co 3-4 dni, lub kiedy jest taka potrzeba.
3. Ja to robię tak: Jak leży dzidzia na pleckach, tak normalnie do kąpania, to myję my cały przód, ale bez buzi jeszcze. Potem daję mu dłoń na klatkę piersiową tak, by kciuk opierał się na jednym ramieniu, a palec wskazujący na drugim, pozostałe trzy palce na brzuszku, no i tak dzidzię trzymając, HOP na drugą dłoń przełożyć :) Wymaga to nieco wprawy, ale nie jest to trudne, wierz mi.
4. A czyszczę buziulkę po każdym kamieniu podając dziecku czystą wodę. W ten sposób wszystkie "resztki" są spłukiwane do brzuszka.
 
Muszę się przyznać że pierwsza córkę kąpał mąż z babcią (moją mamą) a ja siedziałam przerażona (przerażał mnie pępek który długo nie odpadał ) ,radził sobie świetnie babcia trzymała główke na pieluszce a on delikatnie mył na początku najlepiej we dwoje :) jesli jest możliwość,mydełko oilatum zdało u nas egzamin na medal,reszta tak jak pisały dziewczyny wyżej,
 
To moje pierwsze maleństwo i nie mam bladego pojęcia, jak się do dziecka dobrać, żeby je umyć i przeżyć ;-).

A więc mam następujące pytania:

1. jak czyścić uszki (podobno tylko przemywamy małżowinę i za uszkiem, a środek ucha zostawiamy w spokoju)

2. jak czyścić nosek (jak katar, to spray lub sól fizjologiczna i odsysamy), ale jak nie ma kataru, to się czyści, czy nie?

3 i najważniejsze, jak kąpiąc noworodka samemu obrócić go, żeby umyć plecki i pupę???

Jak czytam opisy czynności nr 3, to musiałabym mieć 8 rąk...

4. jak wyczyścić podniebienie, dziąsła i język, przecież na siłę się nie wepcham do pyszczka z mokrym wacikiem...Jest jakiś sposób na bezproblemowe otwarcie pyszczka?

Agrafa - mam taka fajna ksiazke z obrazkami (!!!) pt Pielegnacja malego dziecka i tam masz wszystko wyjasnione czarno na bialym plus zdjecie do kazdego opisu (sposoby trzymania niemowlaka w kapieli, w przebieraniu, zmianie pieluchy etc). Jesli chcesz, moge wyslac na maila.
 
reklama
Na początku najlepiej nie odwracać kąpiąc - dopóki nie nabierzecie wprawy no i nie odpadnie pępowina. No właśnie trzeba pamiętać jeszcze po kąpieli o osuszeniu i nasmarowaniu pępuszka. A myjesz dziecku plecki wkładając pod spód rękę i tyle:) pamiętaj o szyi, gdzie gromadzi się sporo brudów - potu i ulanego mleczka i wszystkich fałdkach. Obracać najlepiej po miesiącu, może nawet dwóch. No i fajnie jak tatuś kąpie, jedna ręka podpiera całe plecki dziecka, a główka leży w zgięciu łokcia, a drugą się myje. DO mycia polecane myjki, gąbki nie, ale można też ręką. Na spód wanienki warto położyć tetrową pieluchę, żeby maleństwu było przyjemniej. My używalismy tylko oilatum, potem na zmianę dzieciowy płyn i oilatum bez żadnych mydełek i późniejszego natłuszczania.

Oczy przemywasz codziennie - od wewnątrz do środka solą fizjologiczną - jedno oko - jeden wacik i wyrzucasz. Po jakimś czasie wystarczy przegotowaną wodą. Uszy - już dziewczyny odpowiedziały:) absolutnie żadnego grzebania w środku. Nosek - jak jest potrzeba. Jama ustna - też jak jest potrzeba - ja mojej córce ani razu nie czyściłam, dopiero ok. 4-5 miesiąca silikonową szczoteczką do dziąsełek. Żadnych pleśniawek i innych przypadłości nie miała, ale można czyścić zwilżoną pieluchą tetrową - koniuszkiem i delikatnie, o ile właśnie dziecię otworzy paszczę;)
 
Do góry