reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Badania, normy - nasze watpliwości i pytania

Status
Zamknięty i nie można odpowiadać.

Kluliczek

Babka z laską
Dołączył(a)
10 Październik 2006
Postów
4 530
Miasto
Na rozlewisku pod dębami
Badania w ciąży:
kalendarium3.jpg


Przydatne linki:
Uwaga: przy czytaniu artykułów i norm proszę wziąć pod uwagę, że w Internecie czasem mogą być błędne informacje!!! Zawsze należy skonsultować się ze swoim lekarzem!
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
reklama
a mam pytanko, jakie badania macie robione na rutynowej wizycie, bo rozumiem, że na razie Wy też chodzicie co miesiąc do ginekologa, prawda?
Ja miałam przed ciążą aktualne badanie ginekologiczne i cytologię, więc lekarz mnie w ogóle ani razu nie badał na fotelu, żeby nie podrażniać wrażliwego brzucha na początku ciąży. Dopiero ostatnio powiedział, że od 16-stego tygodnia będę już na każdej wizycie badana, bo pojawia się zagrożenie nietrzymającą szyjką macicy i w razie czego trzeba zakładać szew zapobiegawczy.
Za to za każdym razem pytał mnie o wagę i notował. Do tego dwa razy miałam standardowe badania krwi (morfologię) i moczu, a raz na początku komplecik hormonalnych + toksoplazmozę + żółtaczkę + glukozę i już nie pamiętam co jeszcze. No i oczywiście dwa razy beta HCG :)
 
no to troszkę inaczej niż u mnie. Ja jak pierwszy raz poszłam do ginekologa, byłam w 3/4 tyg ciąży, to lekarz zrobił mi tylko USG żeby potwierdzić, a że było mało co widać, to za dwa tygodnie znowu przyszłam na USG. Przed ciążą daawnoo nie byłam u ginekologa, ostatnio to ponad rok temu, więc nie miałam robionej ani cytologii ani zwykłego badania. Na kolejną wizytę miałam taki zestaw badań: USR (albo OWA, tzw odczyn Wassermana), HBs, mocz-badanie ogólne, morfologia. glukoza. Na następną wizytę, czyli na dziś miałam tylko mocz zbadać, a na kolejną mocz, morfologię i toksoplazmozę (późno mi się jakoś wydaje, że tą toksoplazmozę będę mieć robioną....). Lekarz mi powiedział, że na następnej wizycie będę mieć robioną cytologię. I tyle.... tak mi się wydawało, że mało jakoś, to moja pierwsza ciąża, więc kompletnie nic nie wiem :)
a mam pytano, Melulu, co to znaczy: dwa razy beta HCG :) nic mi to nie mówi :)
 
HCG to taki hormon gonadotopina kosmowkowa. Ma dwie "wersje"- alfa i beta. Jesli beta jest wieksza, niz 5 jest., tzn., ze jest sie w ciąży. Na tej podstawie z moczu ( test ciazowy) lub z krwi mozna ocenic, czy kobieta jest w ciazy. Taki zwykly test ciazowy z apteki wykrywa ciaze przy stezeniu betaHCG w moczu rownym lub wiekszym od 25 jedn.
 
ano tak, coś mi w uszach dzwoniło, przecież jak robiłam sobie test to w instrukcji było napisane, co on wykrywa :)) skleroza :)
dziękuję za odpowiedź :))
 
Jejku wy tyle badań macie już za sobą a ja jak na razie mocz raz sprawdzony czy cukru w nim nie wykryła. Zgroza.
 
ja miałam- na I wizycie -5tydz.-bad.ginekologiczne, cytologie,usg,wage i ciśnienie, zlecony mocz i krew(morfologia, toxopl., grupa krwi,WR,HIV, glukoza -chyba tyle), na II wizycie 8tydz.- bad ginek., waga, ciśnienie, usg, zlecony mocz, teraz ide w 13 tyg na kolejną wizytę -na pewno z usg- z badań do tej pory tyle
 
Mój gin na pierwszej wizycie powiedział mi, że obowiązkowo USG robi się trzy razy w czasie ciąży: 12-14 tyg., 20-24 tyg. i 32 tyg. Dodatkowo można jeszcze w celu potwierdzenia ciąży w 6-8 tyg. oraz w 38 tyg. A pozostałe to w razie jakiś wątpliwości. Przynajmniej taka jest jego wersja :)
 
mi gin robi na kazdej wizycie usg. Z Oliwia tez tak mialam.
 
reklama
Moj gin wyraźnie mi powiedział że nie jest udowodniona szkodliwość USG ale to, że nie jest szkodliwe też nie jest pewne więc jak nie ma powodów to robi się go 3-4 razy w ciągu całej ciązy.. i tak tez miałam robione w poprzedniej ciązy.. jakoś mi brakowało pamietam, ze za mało zwłaszcza póżniej jak juz było ok 30 tyg i miałam ostatni raz robione... ale skoro tak trzeba..:) ale filmików nigdy nie miałam jak fajnie przynajmiej wszyscy moga zobaczyć.. bo te zdjęcia czasem udane czasem mniej... moja koleżanka się smiała że u niej na żadnym zdjęciu z ciąży nic nie widać..a u mnie za każdym razem tak fajnie :) stwierdziłyśmy że fotograf miał gorszy dzień :)
 
Status
Zamknięty i nie można odpowiadać.
Do góry