reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Cesarskie cięcie! i wszystko co z nim związane

reklama
Według PTG czyli Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego - cięcie cesarskie może być wykonane:
Planowo – gdy poród siłami natury jest niemożliwy
Pilnie – gdy istnieją potencjalne czynniki zagrażające życiu i zdrowiu
Nagle – gdy zagrożenie życia może nastąpić w każdej chwili
Natychmiastowo – gdy życie matki i dziecka jest bezwzględnie zagrożone, a jedyną metodą na ich uratowanie jest wykonanie cięcia cesarskiego.

Wskazania do cięcia cesarskiego
wady miednicy, macicy, pochwy
duża dysproporcja między wielkością macicy matki a obwodem główki dziecka
guzy w kanale rodnym
rzucawka lub stan przedrzucawkowy
schorzenia internistyczne np. nadciśnienie, niewydolność serca, niekiedy cukrzyca u matki, retinopatie, ryzyko odklejenia się siatkówki
duża waga płodu (zazwyczaj powyżej 4,5kg) szczególnie u pierworódek
ułożenie płodu miednicowe, poprzeczne
zakażenie narządów rodnych matki wirusem opryszczki
łożysko przodujące brzeżnie i/lub centralnie, łożysko odklejające się
ryzyko ucisku na pępowinę
zaburzenia pracy serca dziecka np. bradykardia
przenoszenie płodu
niejednokrotnie ciąża bliźniacza jednokosmówkowa dwuowodniowa
niejednokrotnie ciąża z wieloraczkami
istotne różnice w masie dwóch lub więcej płodów (powyżej 20%)
często stan po poprzednim cięciu cesarskim
gdy u pierworódek jeden płód jest w położeniu główkowym a drugi w innym położeniu
gdy od odejścia wód płodowych minęło już ponad 18 godzin
wskazania neurologiczne i psychiatryczne np. tokofobia – paniczny lęk przed porodem

cięcie cesarskie może mieć charakter nagły lub natychmiastowy np. gdy dochodzi do:
nagłego krwotoku
zatrzymania akcji porodowej
zanikania tętna dziecka
przedwczesnego odklejenia się łożyska
wypadnięcia pępowiny
akcja porodowa się rozpoczęła, są skurcze ale rozwarcie szyjki macicy nie jest dostatecznie duże, aby przecisnęło się tamtędy dziecko

Do wskazań pozapołożniczych należą problemy kardiologiczne, pulmonologiczne, okulistyczne, ortopedyczne i neurologiczne, w tych wypadkach decyzję o konieczności wykonania cięcia podejmuje położnik po zapoznaniu się z opinią specjalisty danej specjalności.

Tlenu mi nie podawali, cewnikowanie nie bolało :-)
 
CC miałam ze względu na wskazania okulistyczne po operacji oczu. Tlenu nie podawali, nie znieczulali do cewnikowania. Ogólnie mało przyjemne uczucie, gdy wbijają sie w kręgosłup, ale da się przezyć. Anestezjolog pocieszał mnie słowami: ma pani jedyną okazję żeby wypiąc się gołą d...ą na lekarza :)
 
Mnie wbijali na siedząco - udało się za pierwszym razem :-) miałam okazję wbić pazury w ramię lekarza :-D choć gołą d... zdecydowanie wolałabym się na niego wypiąć ;-)
Ja niestety miałam skutek uboczny pt.: zarąbisty ból głowy od drugiej doby :-( stała dawka "czystego" paracetamolu i leżenie na "płask" ... niestety wg anestezjologa moje zwyrodnienie kręgosłupa się do tego bólu przyczyniło :-( po tygodniu przeszło.
 
reklama
Do góry