reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

świadczenia pielęgnacyjne na dziecko niepełnosprawne

lilithbb

Początkująca w BB
Dołączył(a)
7 Marzec 2011
Postów
18
hej mamusie obecnie jestem mamą na macierzyńskim. Młodsza córka kończy niebawem rok i muszę się z nim pożegnać. Zostaje mi jedynie wychowawcze - obecnie 400 zł.
Tymczasem moja starsza córka (4 lata) ma orzeczenie o niepełnosprawności z powodu głuchoty.
Ktoś mi powiedział że mogę spróbować załatwić świadczenia pielęgnacyjne na córkę - ale czytam czytam i się pogubiłam całkowicie.
Czy są tu mamy które załatwiają/załatwiały takie świadczenie i mogą mi pomóc radą?
 
reklama
Ja mam swiadczenie.

Zebys je mogla dostac corka musi miec orzeczenie o niepelnosprawnosci ( aktualne ), a w nim ptk 7 i 8 na TAK. Z tym idziesz do Mops,Gops czy co tam akurat u ciebie jest, wypelniasz wniosek i czekasz na decyzje.
 
Ja mam swiadczenie.

Zebys je mogla dostac corka musi miec orzeczenie o niepelnosprawnosci ( aktualne ), a w nim ptk 7 i 8 na TAK. Z tym idziesz do Mops,Gops czy co tam akurat u ciebie jest, wypelniasz wniosek i czekasz na decyzje.
A jeśli tylko jeden punkt jest na tak to mogę zapomnieć?
Dla mnie to duży cios bo obie córki są chore ale wg lekarzy w stopniu lekkim (córka młodsza nie ma nerki i ma wielotorbielowatość w brzuszku)
Z każdą trzeba gdzieś jeździć, starsza: logopeda, pedagog, psycholog, młodsza nefrolog, urolog i jak ja mam iść do pracy :(
 
Drogie Mamy,
jestem mamuśką i studentką i robię badania na MAMACH. Proszę zróbcie dla mnie tą ankietkę.
Dziękuję !
https://docs.google.com/forms/d/1VM_6uuUmGyJk_y5b-wFZm_cpvpRAYNKVE03HSu3-dYE/viewform?embedded=true" width="760" height="500" frameborder="0" marginheight="0" marginwidth=
 
Nikt się nie wypowiada na tym wątku... straszna cisza, ale dlatego, ze mam pewną wiedzę na ten temat zdecydowałam sie napisać. Mam nadzieję, że komuś przydadzą sie te informacje.

1. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje dziecku legitymującemu sie ważnym orzeczeniem o niepełnosprawności. NIEPRAWDA,że punkt 7 i 8 ma być zaznaczony na tak. Np moja córka ma zaznaczony punkt 7 na NIE, a punkt 8 na TAK i dostaję zasiłek pielęgnacyjny! W tej chwili jest to 153zł, dodatkowo dodatek z tytułu rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego w wysokości 80zł.
2. Przy świadczeniu pielęgnacyjnym na niepełnosprawne dziecko (nie mylić z zasiłkiem pielęgnacyjnym) ważne jest, aby punkt 6, 7, 8 były zaznaczone na TAK, jeśli chociaż jeden z nich jest na NIE to świadczenie nie przysługuje. To świadczenie wynosi 1300zł miesięcznie, dodatkowo Ośrodek Pomocy Społecznej płaci składki ZUS i okres pobierania świadczenia liczy się do emerytury. W czasie pobierania świadczenia nie można podjęć zatrudnienia, bo aby je dostać należy z pracy zarobkowej zrezygnować.

Można starać sie o opinię o konieczności Wczesnego Wspomagania Rozwoju w Poradni psychologiczno pedagogicznej, potem z opinią idzie się do Urzędu Gminy/Miasta i składa podanie o organizację zajęć w ramach WWR (dla dzieci od urodzenia do rozpoczęcia nauki w szkole), przysługuje wtedy 8 godzin w miesiącu terapii płaconych w całości przez Państwo. takich jak, logopeda, psycholog, rehabilitacja, SI, oligofrenopedagog, surdopedagog i wiele innych... Można też pisać prośbę o zwrot kosztów dojazdu na terapie, ale Urząd może odmówić.
Co więcej Urząd Gminy/Miasta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dziecka ma ustawowy OBOWIĄZEK zorganizowania zajęć WWR dla dziecka posiadającego stosowną opinię z Poradni psychologiczno-pedagogicznej. Ale z własnego doświadczenia wiem, ze trzeba o to walczyć i upominać się. Najlepiej jest znaleźć jakiś ośrodek terapeutyczny i w podaniu wpisać gdzie chcemy jeździć na terapie WWR.
Gdy dziecko już pójdzie do przedszkola to można starać się o uzyskanie opinia o kształceniu specjalnym i wtedy przysługują kolejne godziny terapii (ile to zależy od przedszkola).

Mam nadzieję, ze mój post będzie użyteczny.
Jeśli ktoś będzie miał jakieś dodatkowe pytania proszę pisać, chętnie się wypowiem jeśli będę znała odpowiedź.
Mam dwoje niepełnosprawnych dzieci i wiem, że to co się należy od Państwa trzeba wyrwać i walczyć o to, bo niestety nasi urzędnicy bardzo zniechęcają rodziców, aby nie korzystali z pomocy poradni...
 
Do góry