reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wyprawka dla dzidzi do szpitala i domu

ewelw

bywalec
Dołączył(a)
15 Kwiecień 2008
Postów
957
Miasto
Grojec
Zakładam ten wątek, by wszystkie, które doświadczyły już rodzicielstwa mogły wypowiedzieć się i poradzić coś nam - niedoświadczonym....
Prosimy o propozycje :-)
 
reklama
Ja znalazłam listę następujących przedmiotów:
  • Co będzie Tobie potrzebne w szpitalu

    - szlafrok
    - koszula nocna lub wyjściowa pidżamka
    - kapcie
    - klapki pod prysznic
    - bielizna
    - majtkijednorazowe
    - stanik dla karmiącej mamy
    - ciepłe skarpety
    - paczka podpasek
    - wkładki laktacyjne
    - ręczniki
    - przybory toaletowe (mydełko, szampon, pasta i szczotka do zębów, szczotka do włosów itp.)
    - woda mineralna, niegazowana
    - karta telefoniczna lub telefon komórkowy

    Co będzie potrzebne Twojemu dziecku w szpitalu

    Mimo tego, że coraz częściej w dobrych szpitalach, niektóre rzeczy są dawane bezpłatnie mamom w ramach promocji marki (np. Pampers-y, Sudokrem), nie zapomnij o zabraniu własnych.

    - body (6 sztuk)
    - pajacyk lub kaftanik i śpiochy (6 sztuk)
    - cienka bawełniana czapeczka (2 sztuki)
    - rożek, kocyk (zależnie od pory roku)
    - ręczniczek
    - chusteczki nawilżające
    - pieluszki jednorazowe
    - krem do pielęgnacji pupy np. Sudokrem, Linomag lub oliwka
    - pieluszkę tetrową w celach higienicznych (2 szt.)


    Co będzie Wam potrzebne w domku


    Pamiętaj o tym, żeby wybierać ubranka wyprodukowane z delikatnych i naturalnych tkanin takich jak flanela, bawełna. Po zakupie najlepiej je uprać w wysokiej temperaturze i wyprasować.

    - body (ok 10 szt.)
    - pajacyk z zapięciem w kroku (ok. 10 szt.)
    - kaftanik z krótkim i długim rękawem (4-6 szt.)
    - śpiochy z zapięciem w kroku (najlepiej na zatrzaski; 4-6 szt.)
    - skarpetki (4-6 par)
    - czapeczka z cienkiej bawełny (2 szat)
    - rożek z kapturkiem

    - chusteczki nawilżające
    - pieluszki jednorazowe
    - oliwka
    - mydełko
    - krem do pielęgnacji pupy
    - waciki do pielęgnacji pępuszka (np. Leko)
    - krem do buzi
    - szczoteczka do włosków
    - nożyczki do paznokci
    - gruszka do noska
    - patyczki z wacikami
    - płatki kosmetyczne
    - termometr kąpielowy
    - smoczek (najlepiej 2 szt., ponieważ dziecko często wyrzuca smoczka za łóżeczko)
    - wanienka
    - ręczniczek kąpielowy

    - wózek dwu lub trzy funkcyjny
    - fotelik samochodowy (oczywiście w przypadku posiadania auta)
    - nosidełko (nie jest niezbędne)
    - łóżeczko
    - materac do łóżeczka
    - pościel z ochraniaczem wokół łóżeczka
    - kocyk
    - karuzela (zabawka do zawieszenia nad łóżeczkiem)

    szczególnie w tych pierwszych dniach w domu, z pewnością będzie potrzebny spokój i odpoczynek oraz ogromna pomoc i wsparcie partnera.

    Pamiętaj także o zabraniu do szpitala: dowodu osobistego, podstemplowanej książeczki ubezpieczeniowej, karty przebiegu ciąży z ostatnimi wynikami badań moczu, morfologii, na HBS oraz oznaczenie grupy krwi matki.
 
Na położniczych jest zawsze niemiłosiernie ciepło, polecam bardzo leciutkie koszulki nocne i szlafroczki, bo można się ugotować.
Co do reszty szpitalnej wyprawki, to zależy od szpitala. W moim trzeba było mieć pampersy, ale ciuszki dla dziecka były szpitalne, podobnie krem do pupci, itp. Zwykłe podpaski tez raczej na nic, bo w szpitalu są specjalne podkłady.
Staników to na pewno więcej niż jeden ;) Bo może sie zdarzyć w trzeciej dobie nawał mleczny i zalanie ;)
Zwykła bielizna to raczej dopiero na wyjście. Przynajmniej u mnie położne mocno naciskały, żeby w ogóle nie nosić majtek i jak najwięcej wietrzyć ranę. Nawet na te jednorazowe pielucho-majtki patrzały podejrzliwie.
Materiały reklamowe (w tym kosmetyki dla malucha) rzeczywiście się dostaje, ale zazwyczaj przy wypisie.

Dla maluszka polecam łapki-niedrapki zakładane na rączki, żeby się w czasie snu dzidziuś nie drapał po buzi. Skarpetki - u nas nie zdały egzaminu, bo co Jaś kopnął nóżką, to skarpetka spadała, więc zdecydowanie lepsze śpiochy czy pajacyki;
Z kosmetykami dla noworodka ostrożnie - na krem do buzi to może być trochę za wcześnie ;) Twarz przemywa się przegotowaną wodą i tyle.
Zamiast gruszki do nosa gorąco polecam tzw. fridę, działa genialnie. Termometr kąpielowy też niekoniecznie, chyba że ktoś strachliwy i dla świętego spokoju woli mierzyć dokładnie temperaturę wody. Metoda "na łokieć" zupełnie wystarcza.

No, to chyba tyle, co mi na szybko przyszło do głowy po przeczytaniu listy powyżej :)
 
Ostatnia edycja:
Ja chcialabym sie wypowiedziec co do watku. Ustalilysmy kiedys ze "naradzamy sie" na glownym czy zakladamy watek czy tez nie (ja zawsze pytam na glownym jesli mam pomysł) po drugie to jest watek "zakupy"ktory jest bardziej przyszlosciowy a praktycznie taki sam. tylko na tym watku bedziemy pisac jeszcze tylko 3 mies. a tamten bedzie caly czas. Przepraszam ale w taki sposob mozemy sobie zasmiecac nasz Grudzien bo równie dobrze do kazdego z naszych watków moznaby dorobic odrebny.

Co do wyprawki to np. Co przyda sie do szpitala to jest odrebna sprawa szpitala. U mnie np. ciuszki nie sa potrzebne(daja szpitalne) tylko na wyjscie i tak samo jesli chodzi o kosmetyki do pupki)
 
Zgadzam się z tymi wątkami bo zaczyna tego być już za dużo.....:-)

Cyprysiowa a co z likwidacją tych wątków o których była mowa przed Twoim urlopem...???
 
moja lista:


1)Łóżeczko
2)Kojec
3)Łóżeczko turystyczne
4)Pościel+ wypełnienieFeretti 2 komplety
4)Prześcieradełka2szt
5)Przewijak
6)Pieluszki tetrowe chyba z 20szt-dostałam
7)Pieluszki flanelowe 3 szt kolorowe, 5szt białych-dostałam
8)Karuzela
9)Mata edukacyjna
10)Wózek
11)Laktator
12)smoczek-kupiłam w razie czego, chociaz nie zamierza dawać
13)obcinacz + nożyczki do paznokci
14)szczotka do butelek
15)kocyk
16)kocyk grubszy
17)rożekFeretti
18)butelkiAvent2szt
19) maść Bephanten
20)kremna każda pogodę
21)bezpieczne patyczki do uszu
22)gaziki wyjałowione
23)wanienka
24)apirytuś do pępka
25)płyn do kąpieli
26)ceratka na materacyk
27)monitor oddechu-jeszcze się niezdecydowalam, ale chyba kupię
28)sól fizjologiczna
29)PampersNewBorn
30)wkładki laktacyjne
31)koszule do karmienia(szpital)
32)klapki pod prysznic
33)laczki
34)wkłady Bella poporodowe
35)majtki jednorazowe
36)2 staniki do karmienia
37)szczotka do zębów, pasta, gąbka, żel pod prysznic, płyn do higieny intymnej
38)porannik
39)maszynka do golenia :)
40)ciekła parafina
41)osłonka na sutek

To jest taka moja okrojona lista, nie wiem co jeszcze dopisac. Część z tych rzeczy już kupiłam, a czesc czeka na finansowo lepsze czasy:-)
 
Ostatnia edycja:
Ja chcialabym sie wypowiedziec co do watku. Ustalilysmy kiedys ze "naradzamy sie" na glownym czy zakladamy watek czy tez nie (ja zawsze pytam na glownym jesli mam pomysł) po drugie to jest watek "zakupy"ktory jest bardziej przyszlosciowy a praktycznie taki sam. tylko na tym watku bedziemy pisac jeszcze tylko 3 mies. a tamten bedzie caly czas. Przepraszam ale w taki sposob mozemy sobie zasmiecac nasz Grudzien bo równie dobrze do kazdego z naszych watków moznaby dorobic odrebny.

Co do wyprawki to np. Co przyda sie do szpitala to jest odrebna sprawa szpitala. U mnie np. ciuszki nie sa potrzebne(daja szpitalne) tylko na wyjscie i tak samo jesli chodzi o kosmetyki do pupki)

Uważam, że jest to bardzo ciekawy wątek, który dotyczy nas wszystkich. (Ja np. w ogóle nie korzystam z innych wątków - bądź b. rzadko) Na wątku "zakupy" mam się wypowiadać czy kapcie suszarkę do gojenia rany, lub ręcznik mam wziąć do szpitala? Tego na pewno nie kupujemy, są inne, np dokumenty itp. Każda z nas mogłaby wypowiedzieć się co zabiera itp.
Proszę, aby więcej dziewczyn wypowiedziało się - co na ten temat sądzi. Jeśli większość głosów będzie przeciw i jeśli uznamy, że wątek nie będzie potrzebny, to zlikwidujemy.
Pozdrawiam
 
reklama
Tak jak napisałyście, w każdym szpitalu są różne wymogi jeśli chodzi o "wyprawkę do szpitala". Niektóre szpitale dają pewne rzeczy np. środki pielęgnacyjne, a niektóre ubranka. Nie wszystkie jeszcze wiemy, gdzie będziemy rodzić. Chodzą też słuchy, że może się okazać iż będziemy rodzić w innym szpitalu.
Ja bym się chciała dokładnie przygotować - niezależnie od szpitala, w którym planuję rodzić...
Wpisujcie różne ciekawostki...
Mam super książkę "Matka i dziecko. VADEMECUM" Polecam!!
Napisali w niej, że warto wziąć luźną, obszerną, trykotową koszulę lub starą koszulę nocną - z uwagi na to, że raczej się pobrudzi krwią. (W niektórych szpitalach dają taki śmieszny kitel sięgający do pasa :szok:). Natomiast drugą, lub dwie inne - rozpinane z przodu warto wziąć na czas "po porodzie". Ostatnio oglądałam program w tv, że mamy prawo rodzić we własnej koszuli.
W programie "Mamo, to ja" na TVN Style mówiono, że warto wziąć jednorazowe papierowe nakłady na muszlę klozetową (dostępne w aptekach). (Ja wiem, że najlepiej na niej nie siadać - no ale z tym ciężanem nie wiadomo czy wytrzymamy w pozycji na "półkucąco":rofl2:). Mówiono też, by zabrać coś, z czym jesteśmy bardzo związani, ulubioną (np. relaksacyjną ) muzykę, radyjko itp.
 
Ostatnia edycja:
Do góry