reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wyprawka dla dzidzi do szpitala i domu

reklama
Co do tych nakładek silikonowych(ja nie miałam ich odrazu, maż kopił na polecenie lekarza)ale zanim przywiózł je do szpitala (bo mieszkam 30km za Poznaniem)minęła noc i pól dnia a moja córka przez tez czas zdążyła sie napić mojej krwi i wymiotowała pól nocy!A moje sutki to był jeden wielki strup, który za każdym razem odklejał sie kiedy mała pila.Moim zdaniem lepiej mieć przy sobie nie kosztują fortunę.Teraz będę rodzic drugie dziecko we wrześniu i na pewno zakupie takie nakładki bo nie chce żeby historia sie powtórzyła.(Pamiętajcie ze nie każdy mieszka w miejscowości gdzie znajduje sie szpital i nie każdy maż może na zawołanie zaraz przwiezc nakładki bo mieszka daleko abo ma taka prace)
ELELW:Ja miałam nakładki Avent i nie mogę o nich źle powiedzieć(teraz tez zakupie jak wyżej napisałam).A co do majtek to jak kto woli.Jednorazowe można wyrzucić zawsze jak poplamisz krwią a bawełniane raczej trzeba przeprać a potem problem co z nimi zrobić w tym szpitalu.

A w szpitalu nie mieli apteki, w której można by te nakładki zakupić???:crazy:
Nie zazdroszczę historii, to faktycznie lepiej się zabezpieczyć zawczasu.
 
ja znalazłam coś takiego i po wstepnym przeanalizowaniu tej listy stwierdzam że jest całkiem, całkiem :tak:
co wy na to ?
Torba do szpitala
Pakowanie torby do szpitala to ważny rytuał przygotowujący kobietę do urodzenia dziecka. To okazja, by zastanowić się, w jaki sposób możesz oswoić szpitalną przestrzeń i co Ci jest potrzebne, by w sali porodowej poczuć się bezpiecznie. Jeżeli nie rodzisz w domu, możesz kawałek domu wziąć ze sobą - np. ulubioną koszulę i szlafrok albo płytę z muzyką. Przygotowania najlepiej zacząć wraz z końcem 7. miesiąca. Warto wówczas upewnić się, czego wymaga szpital. Jest jeszcze czas na zrobienie badań i przygotowanie niezbędnych zaświadczeń lub uzyskanie zgody na wykonanie obowiązkowych zabiegów (golenia i lewatywy - jeśli są konieczne) we własnym domu. Proponowana przez nas lista pomoże przygotować najpotrzebniejsze rzeczy bez zbędnego pośpiechu. Łatwiej będzie znaleźć to, czego potrzebujesz, jeśli do jednej torby włożysz rzeczy na czas porodu, do drugiej - konieczne po porodzie, do trzeciej - rzeczy dla dziecka, a osobno - dokumenty i wyniki badań. Jeśli planujecie wspólny poród, pokaż swojemu mężowi, gdzie co jest. Unikniecie stresu i wielkiego bałaganu, gdy poprosisz go o wyjęcie czegoś z torby podczas porodu!

NA CZAS PORODU
  • ubranie dla mamy (1 lub 2 długie koszulki bawełniane typu T-shirt, szlafrok, ew. rozpinany sweter lub bluza, ciepłe skarpetki, kapcie, majtki)
  • wygodne ubranie dla taty (czasem wymagany jest zestaw jednorazowy: fartuch, maska, ochraniacze na buty - wówczas sprzedawane są w szpitalu, kapcie)
  • jednorazowe pieluchy w kształcie podpasek
  • jednorazowa lewatywa, jednorazowa maszynka do golenia, jeśli wykonywane są zabiegi przygotowawcze
  • jednorazowe chusteczki
  • przybory toaletowe
  • mały ręcznik
  • szczotka do włosów, opaska, spinki lub gumka
  • pielucha lub bawełniana chusteczka (do przecierania twarzy, do okładów)
  • gąbka kosmetyczna do zwilżania twarzy i ust
  • woda kosmetyczna w aerozolu do odświeżania twarzy
  • termos z kostkami lodu (do okładów), wypełniony do 1/3 objętości
  • termofor z gorącą wodą (do okładów), owinięty w poszewkę
  • piłka "jeżyk" lub dwie piłki tenisowe włożone do skarpetki (do masażu okolicy lędźwiowej)
  • lanolinowa pomadka do ust (wysuszonych podczas długotrwałego oddychania)
  • walkman i kaseta z ulubioną, relaksującą muzyką
  • coś do jedzenia i picia (szczególnie dla męża)
  • kilka jednorazowych kubków
  • notatnik i długopis
  • karta telefoniczna lub żetony
  • dla zwolenników: aparat fotograficzny
PO PORODZIE Rzeczy dla mamy:
  • koszula lub piżama wygodna do karmienia
  • rozpinany sweter
  • skarpetki
  • 6 par majtek (w sprzedaży jednorazowe)
  • przybory toaletowe
  • 2 ręczniki
  • 20 pieluch jednorazowych w kształcie podpasek
  • ręczniki papierowe
  • dziecięce kółko do pływania (do siadania w okresie gojenia się krocza)
  • specjalna poduszeczka do karmienia (pod główkę dziecka)
  • 2 staniki do karmienia
  • wkładki laktacyjne
  • ręczny odciągacz do pokarmu
  • karta telefoniczna, żetony (trzeba spytać na oddziale o typ automatu) lub telefon komórkowy
  • drobne pieniądze
Rzeczy dla dziecka (na trzydniowy pobyt w szpitalu):
  • 15-20 pieluch tetrowych albo najmniejszy rozmiar jednorazowych (wygodne do użycia w szpitalu) i odpowiednio mniej tetrowych; jeśli jednorazowe pieluchy nie mają wycięcia na pępek, trzeba to zrobić
  • 3 bawełniane koszulki
  • 2 bawełniane cienkie czapeczki i jedna cieplejsza
  • 3 pajacyki (śpiochy z rękawami i nogawkami - wygodniejsze są rozpinane w kroku) lub 3 kaftaniki i 3 pary śpiochów
  • skarpetki
  • nie perfumowane mydełko dla niemowląt
  • ręcznik kąpielowy z kapturem
  • zestaw do pielęgnacji pępka (gencjana na spirytusie, spirytus 70 %, jałowe gaziki)
  • oliwka dla niemowląt
  • zasypka
  • delikatny krem do pupy
  • wata bawełniana
  • szczoteczka do włosów
  • kocyk
  • odpowiednie do pogody ubranko na wyjście ze szpitala (dobrze chroniące przed wiatrem i chłodem)
  • krem ochronny.
 
i jeszcze jedna
Wyprawka dla dziecka
Przygotowanie do narodzin dziecka wiąże się także z przygotowaniem zestawu przedmiotów niezbędnych do jego pielęgnacji i ubranek. Szykując wyprawkę, nie wpadaj w panikę, czy zdołasz zgromadzić wszystko i czy wystarczy Ci na to pieniędzy. Warto porozmawiać ze znajomymi, którzy mają aktualnie małe dzieci, i skorzystać z ich doświadczeń, jednak ze świadomością, że nie musimy w 100% ich powielać.
Dowiedz się, co postanowiły sprezentować babcie dziecka. Nie ulegaj presji reklam - najczęściej ich oferta nie odpowiada rzeczywistym potrzebom. Nie wszystkie przedmioty, a zwłaszcza ubrania, muszą być przyniesione wprost ze sklepowej półki. Dobrym zwyczajem jest przekazywanie odzieży "z dziecka na dziecko" wśród znajomych i przyjaciół, zwłaszcza że małe rozmiary ubrań dzieci noszą krótko i nie zdołają ich zniszczyć. Zakupy można zrobić także w sklepie z używaną odzieżą. Ubrania tam sprzedawane są niejednokrotnie dobrej jakości, a dwukrotne wypranie ich lub wygotowanie i wyprasowanie sprawią, że będą one bezpieczne dla dziecka.

Pierwsze ubranka
  • body z długim i krótkim rękawkiem - ok. 5. sztuk. Zwróć uwagę, by otwór na głowę był odpowiednio duży, tak, by nie trzeba było przeciskać jej na siłę. Body jest wygodne, ponieważ zapięcie na dole uniemożliwia odsłonięcie gołych plecków. Alternatywą dla body mogą być zawiązywane z boku koszulki (z krótkim rękawem).
  • kaftaniki (z długim rękawem) zawiązywane z boku - od 4 do 6 sztuk
  • śpioszki - 3 sztuki
  • czapeczki - 2 cienkie i 1 cieplejsza
  • pajacyki - 2- 4 sztuki. Jest to jednoczęściowe ubranie wierzchnie (z długim rękawem), odpinane w pupie tak, aby do zmiany pieluszki nie trzeba go zdejmować.
  • cieplejsze pajacyki - ok. 2 sztuki
  • skarpetki - 2-3 sztuki. Zwróć uwagę, by nie miały obcisłych gumek.
  • sweterki lub bluzy zapinane z przodu - 2 sztuki
  • ciepły kombinezon, jeżeli dziecko urodzone jest jesienią lub zimą, albo cienki kombinezon bawełniany dla "letnich" maluchów
Do zimowych spacerów potrzebować będziemy także: rękawiczek; ciepłego śpiworka; ciepłej czapki. Do letnich spacerów natomiast potrzebna jest cienka czapka z daszkiem.
Pamiętaj, że najmniejszym możliwym rozmiarem dostępnym na rynku jest rozmiar 56. Nie kupuj jednak zbyt wielu małych rzeczy, bo dziecko szybko wyrośnie i nie zdąży zużyć wszystkich "kreacji".
Ubranka mające bezpośrednią styczność ze skórą powinny być wykonane z naturalnych materiałów - np. bawełna, batyst, frotte, z niewielką najwyżej domieszką elastiku. Nie powinny mieć ostrych szwów ani guzików, które mogłyby uwierać. Przed pierwszym założeniem należy je wygotować.

Rzeczy do spania, spacerów i werandowania dziecka
  • kocyki - 2 cienkie i 1 cieplejszy
  • poszewki na kocyki - 2- 3 sztuki
  • prześcieradełka -do wózka i łóżeczka (np. praktyczne frotte z gumkami) - 2-3 sztuki
  • śpiwór ciepły do wózka na zimę
  • ceratki do podłożenia pod prześcieradło - 2 sztuki
  • pieluszki bawełniane - praktyczne do używania jako prześcieradełko, do przykrycia dziecka, gdy jest ciepło, albo do osuszania ciałka po kąpieli.
  • pieluchy tetrowe - ich liczba zależna jest od tego, jaki sposób pieluchowania dziecka wybierasz. Jeżeli używać będziesz pieluch tetrowych, potrzebujesz ich ok. 60 sztuk (zakłada się je bowiem podwójnie). 30 kompletów daje Ci taki komfort, że nie musisz prać ich częściej niż raz na dwa dni. Jeżeli będziesz używać pieluszek jednorazowych, zaopatrz się w ok. 10 sztuk - będą przydatne do podłożenia jako prześcieradełko przy przewijaniu malucha lub do wycierania buzi.
Noworodek do spania nie potrzebuje poduszki ani kołdry. Płaskiej poduszki zaczynamy używać, gdy malec opanuje swobodnie umiejętność przewracania się z brzucha na plecy (ok. 5. miesiąca życia). Gdy w pomieszczeniu jest chłodno, wystarczy przykryć dziecko dodatkowym (lub cieplejszym) kocykiem. Nie ma także potrzeby różnicowania sposobu ubierania w ciągu dnia i w nocy.

Kosmetyki i przybory toaletowe
Kosmetyki powinny być przede wszystkim jak najprostsze i w małej ilości. Nowości wprowadzaj ostrożnie, żeby móc zaobserwować ewentualną reakcję alergiczną. Wybieraj kosmetyki bez dodatków zapachowych i barwników. Zaopatrz się w:
  • nie perfumowane mydełko dla niemowląt Najlepiej żeby pH wynosiło ok.5,5. Zwróć uwagę, czy posiada atest PZH.
  • waciki (przydatne do przemywania oczu, okolic krocza)
  • gaziki
  • pałeczki do czyszczenia uszu i noska
  • myjki - 2-3 sztuki
    Nie używamy gąbki, ponieważ nie można jej zdezynfekować.
  • miękka szczotka - z naturalnego lub sztucznego włosia
  • nożyczki do paznokci (z zaokrąglonymi końcami)
  • środek do natłuszczania skóry dziecka - może być to oliwka do pielęgnacji niemowląt. Jeżeli dziecko ma tendencję do przesuszania się skóry, lepiej natłuszczać ją parafiną. Dobrze natłuszcza, a także działa odżywczo na skórę oliwka z oliwek (z pierwszego tłoczenia), jak również linomag w płynie.
  • tłusty krem do pupy - np. z dodatkiem cynku
  • bawełniana pielucha, a w późniejszym okresie ręcznik frotte do osuszania dziecka po kąpieli
  • niealergizujący proszek do prania (lub płatki mydlane)
Sprzęty codziennego użytku
  • łóżeczko - zwróć uwagę, czy ma wyjmowane szczebelki (przyda się to w późniejszym okresie) i czy ma regulowaną głębokość. W pierwszym okresie życia noworodek może spać w koszyku.
  • wanienka plastikowa
  • termometr do mierzenia temperatury wody.
  • wózek głęboki - powinien zawierać wyjmowaną przenośną gondolkę, folię przeciwdeszczową oraz parasolkę. Najpraktyczniejszy jest wózek wielofunkcyjny, z którego można zrobić spacerówkę, gdy dziecko zacznie siedzieć. Ważne, by nie miał zbyt małych kółek - trudno go wtedy prowadzić.
  • nosidełko - przeznaczone do noszenia dziecka z przodu, ze sztywną podpórką pod plecy i głowę dziecka.
  • torba podręczna - będziesz w niej stale miała "zestaw SOS" do przewinięcia i ew. przebrania maluszka poza domem.
  • fotelik samochodowy spełniający parametry bezpieczeństwa.
Apteczka
  • 70-procentowy spirytus do przemywania pępka (potrzebne będą też gaziki lub patyczki jednorazowe).
  • gencjana - roztwór wodny (pomocna przy pleśniawkach) oraz spirytusowy (do pielęgnacji pępka).
  • rumianek - do robienia naparów (przemywania oczek, narządów płciowych) lub dodawany do kąpieli (świetny w profilaktyce krzywicy; kąpiele z dodatkiem rumianku dostarczają dziecku również cennych witamin).
  • sól fizjologiczna - do płukania oczek w przypadku ropienia lub noska, gdyby zdarzył się katar.
  • maść nagietkowa - działa gojąco i regenerująco na skórę. Jest to maść pierwszej pomocy w razie pojawienia się wysypki.
  • paracetamol (w czopkach, dawka 50 lub 80 mg, lub w syropie). Preparat potrzebny w razie gorączki. Pamiętaj, że każda gorączka u noworodka jest bezwzględnym wskazaniem do kontaktu z lekarzem.
  • termometr lekarski.

 
dziewczyny czekam na wasze opinie co do tych list:tak:
z tego co wczesniej wyczytałam niektóre rzeczy nie będą potrzebne np. termonetr do wody
zastanawia mnie jeszcze jedna pozycja na liście "torba do szpitala" a mianowicie jednorazowa lewatywa:confused:

 
dziewczyny czekam na wasze opinie co do tych list:tak:
z tego co wczesniej wyczytałam niektóre rzeczy nie będą potrzebne np. termonetr do wody
zastanawia mnie jeszcze jedna pozycja na liście "torba do szpitala" a mianowicie jednorazowa lewatywa:confused:

Z tą lewatywą to jakieś dziwne faktycznie, bo chyba nie ma szpitala, gdzie by wymagano własnego sprzętu do lewatywy!
A termometr do wody, jak już gdzieś pisałam, moim zdaniem zbędny. Chyba że ktoś naprawdę kocha precyzję ;)
 
co do torby do szpitala, to uwazam ze jest duzo niepotrzebnych rzeczy, musialaby chyba w jakis tir sie spakowac gdybym miala zabrac wszystko z tych list dla mnie i dziecka:-)!W moim przypadku w szpitalu jest tak goraco ze niepotrzebny zaden sweter czy skarpetki ,szlaflok lezal nie zakladalam go wcale,dla taty dali jednorazwy fartuch, i folie na buty,co do jednorazowych pieluch to dawali w szpitalu ale ja mialam swoje (wygodniejsze), o lewatywie pierwsze slysze ze cos takiego mozna zakupic, teraz juz nie trzeba miec lewatywy, maszynki do golenia mieli swoje szpitalne ale mozna samemu w domu sie przygotowac(ja tak zrobilam), przybory kosmetyczne to wiadomo trzeba miec, pielucha lub bawełniana chusteczka (do przecierania twarzy, do okładów) wydaje mi sie nie potrzebne tak jak gąbka kosmetyczna do zwilżania twarzy i ust,woda kosmetyczna w aerozolu do odświeżania twarzy
* termos z kostkami lodu (do okładów), wypełniony do 1/3 objętości
* termofor z gorącą wodą (do okładów), owinięty w poszewkę
* piłka "jeżyk" lub dwie piłki tenisowe włożone do skarpetki (do masażu okolicy lędźwiowej)
co do pomadki to sie zgodze przyda sie nawilzyc od czasu do czasu usta,walkman i kaseta z ulubioną, relaksującą muzyką- jak kto woli, mi raczej by sie nie przydalo, coś do jedzenia i picia (szczególnie dla męża), w moim szpitalu jest bar wiec to jest nie potrzbne, a co do karty telefonicznej to sa teraz tel kom i mysle ze kazdy to napewno zabierze.
Po porodzie:
dziecięce kółko do pływania (do siadania w okresie gojenia się krocza)
wydaje mi sie nie potrzebne,specjalna poduszeczka do karmienia (pod główkę dziecka)to raczej przyda sie bardziej w domu niz w szpitalu,ręczny odciągacz do pokarmu w kazdym szpitalu napewno maja odciagacz,reszta moze byc.
Rzeczy dla dzieck a w szpitalu:
Wszystko sie przyda ale w domu, w szpitalach raczej wszystko daja swoje ja potrzebowalam tylko chusteczki do pupy.
 
reklama
no tak te ktore rodzily sa w tej komfortowej sytuacji i juz wiedza co sie przyda a co nie;-) ja dla dzidzi do szpitala musze miec ciuszki i pieluchy kosmetykow nie musze miec.
 
Do góry