reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Formalności do załatwienia po urodzeniu dziecka:)

elspeth

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
1 Lipiec 2010
Postów
54
Miasto
Gdynia
Cześć:-)

Przygotowuje liste rzeczy do załatwienia w urzędach, itp dla mojego męża. Spójrzcie proszę czy o czym nie zapomniałam:

zaraz na drugi dzień po pępkowym udać się do:
1) Urząd Stanu Cywilnego właściwy ze względu na miejsce urodzenia dziecka, tzn. jeśli dziecko urodziło się w np. Pucku to idziemy do puckiego USC
Czas na załatwienie sprawy - 14 dni od urodzenia
Kto jest zobowiązany do zgłoszenia urodzenia dziecka, w kolejności:
1. Ojciec
2. Lekarz lub położna albo inna osoba obecna przy porodzie,
3. Matka, jeżeli jej stan zdrowia na to pozwala

Dokument, który się dostaje - odpis aktu urodzenia dziecka (3 sztuki, bez opłat, ale płatny jest wniosek o odpis)
Dokumenty potrzebne do uzyskania odpisu:
- odpis skrócony aktu małżeństwa (jeżeli sprawa załatwiana jest w innym USC niż odbył się ślub).
- dowody osobiste rodziców.

Jeśli małżonka jest w trakcie zmiany dowodu osobistego to wystarczy wsiąść stary dowód od żony. Jeśli świeżo upieczony tato jest zaraz po ślubie, a żona nie ma jeszcze nowego dowodu osobistego to również należy wziąć stary dowód małżonki oraz przezornie można wziąć akt ślubu.
Rodzice mogą w ciągu 6 miesięcy od daty sporządzenia aktu urodzenia złożyć kierownikowi urzędu stanu cywilnego pisemne oświadczenie o zmianie imienia (imion) dziecka wpisanego do aktu w chwili jego sporządzenia.
2) Po około 3 miesiącach z Urzędu będącego organem gminy (odpowiednio - Urząd Gminy/Urząd Dzielnicy) właściwego ze względu na miejsce zamieszkania rodziców/dziecka - odbiera się PESEL dziecka, a dziecko jest automatycznie meldowane (adres rodziców lub adres jednego z rodziców - jeżeli mieliby różne adresy)
3) Becikowe ( tak to wyglądało w roku 2009).
Czas na załatwienie - wniosek o wypłatę składa się w terminie 3 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Zgodnie z przepisami, wniosek złożony po terminie właściwy organ pozostawia bez rozpatrzenia.
Miejsce załatwiania sprawy - Ośrodek Pomocy Społecznej ze względu na miejsce zamieszkania rodziców/rodzica
Dokumenty potrzebne:
- wniosek – można go otrzymać na miejscu w ośrodku pomocy społecznej i tam też wypisać
- kserokopie dowodu osobistego wnioskodawcy (oryginał do wglądu)
- akt urodzenia dziecka (kopia, a oryginał do wglądu).
- Często również PESEL dziecka (zależy od miasta, można podać później).

Wypłata przysługuje ojcu lub matce albo opiekunowi prawnemu niezależnie od dochodów.
Wypłatę można otrzymać przekazem lub na konto bankowe.
W tym celu należy złożyć pisemną prośbę o przekazanie należnego świadczenia na rachunek bankowy.

Od razu z góry doradzam, aby przelew się odbył na konto bankowe, ponieważ odebrać w kasie pieniążki może tylko osoba, która składała wniosek o becikowe. Jeśli chcemy, aby pieniądze odebrała żona to przy składaniu wniosku od razu trzeba wypełnić upoważnienie na żonę. Jeśli tego nie zrobimy to musimy przyjść w późniejszym terminie i osobiście te upoważnienie napisać przy urzędniku OPS, co jest równoważne temu, że można już przy okazji odebrać samemu becikowe.
4) Zakład pracy Matki
Do załatwienia - urlop macierzyński
Dokumenty potrzebne:
- wniosek o urlop macierzyński,
- akt urodzenia dziecka,
- oświadczenie o urodzeniu pierwszego lub kolejnego dziecka
- PESEL dziecka (z reguły można podać później).

5) Zakład pracy Ojca - poinformowanie Kadr o urodzeniu dziecka
Dokumenty potrzebne:
- akt urodzenia dziecka
- PESEL dziecka.

Jedno z rodziców ma obowiązek złożyć oświadczenie woli o zgłoszeniu dziecka jako członka rodziny do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego, formalności w ZUS dopełnia zakład pracy tego rodzica.
6) Jeżeli rodzina mieszka w mieszkaniu spółdzielczym - zgłoszenie do administracji Spółdzielni faktu urodzenia dziecka - zmiana opłat czynszowych.
7) Zgłoszenie do przychodni
Do przychodni lepiej wziąć ze sobą książeczkę zdrowia dziecka (najlepiej jak już żona została wypisana ze szpitalu i jest w domu). W przychodni powinniśmy dostać namiary na położną lub od razu (jeśli położna jest na miejscu w przychodni) umówić się na termin wizyty w naszym domu. Wtedy też uzupełnimy wszystkie dane potrzebne do zarejestrowania dziecka w przychodni.
 
reklama
super watek - jeszcze zeby tak tu rada sluzyly mamy z UK!:) co jak kiedy gdzie
bardzo mnie interesuje czas wyrabiania paszportu dla maluszka i kiedy najwczesniej moze latac on samolotem(choc to ostatnie pewnie nie ten watek;)
 
dziewczynki pisze o tym bo nie zauwazyłam zeby było cos odnosnie tego ale sporo dziewczyn jest w nieformalnych związkach ,jesli chcecie zgłosic dziecko do urzedu a nie macie slubu a ojciec dziecka chce dac nazwisko to musi byc obecna przy tym matka (a raczej trudne to bedzie jak w tym czasie lezy w szpitalu)sam ojciec nic nie załatwi,musicie byc oboje.Sam załatwic formalnosci w usc moze tylko małzonek lub sama zona
 
Ostatnia edycja:
u nas w szpitalu dostaje się taka książeczkę-informator, co i jak w kwestiach formalnych właśnie
a co do załatwiania spraw przez niemężów:-D babka w usc mnie poinformowała, że jesli przed porodem załatwi się 'uznanie dziecka w łonie' (masakryczna nawa) to wtedy ojciec moze sam te formalności załatwić-należy z zświadczeniem od gina o wysokości ciąży (il tygodni) udać się do usc, koleżanki chłopak-tatuś, sam załatwił natomiast bz żadnych papierów hmmm
 
reklama
ewelad info bardzo przydatne ale obawiam sie ze dla niektórych dziewczyn juz z lekka za pózno,ale ciekawe czy to tylko u Was czy np w Łodzi tez bo ja sie przyznam ze nie słyszałam,tak samo z wysokoscią becikowgo u nas jest 1000zł dla kazdego i dodatkowe 1000zł jesli spełniasz kryteria i dochód na osobe nie przekracza chyba (bo tu nie jestem pewna 531zł)
 
Do góry