reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Becikowe 2014

Z resztą słyszałam, że kobiety w ciąży w ostatnim miesiącu ciąży zakładają własną DG, opłacają najwyższy ZUS (coś około 7-8tysięcy) i później przez całe macierzyńskie dostają niezłe pieniądze, ale jak to dokładnie jest to nie powiem - w razie czego proszę mnie poprawić.
Poza tym, nie wiem czy od tego roku nie wzięli się za kontrole takich mam, no ale może warto by było dokładniej poczytać i się podowiadywać :)
po pierwsze - nie ma takiej wysokiej składki ;) opłaca się ZUS od najwyższej podstawy, czyli na dzień dzisiejszy od 9tys z hakiem. Czyli składka wynosi 3400zł z groszami, a macierzyskie dostaje się ok. 5200zł.
Kolejna sprawa: ZUS się za to zabrał. Jeśli po macierzyńskim zamkniesz działalność, to Ci każą wszystko zwracać.
Jeszcze jedna sprawa: po nowym roku mają wejść przepisy, że i tak podzielą Ci to co wpłaciłaś przez 12 miesięcy. Że trzeba składki opłacać regularnie przez rok, aby skorzystać z wysokiego macierzyńskiego. Chcą ograniczyć zakładanie lewych firm.
Zanim zacznie się coś doradzać warto zweryfikować te informacje żeby kogoś nie wprowadzić na minę...
 
Ostatnia edycja:
reklama
klaudia1990 mogę podpowiedzieć, że o "Dodatku z tytułu urodzenia dziecka" możesz wyczytać lub zapytać w MOPR, tak samo jak o becikowe i zasiłek rodzinny. To zależy z jakiej miejscowości jesteś. W Białymstoku wynosi on 1500 zł ( tu możesz poczytać o tym http://mopr.bialystok.pl/swiadczenia_rodzinne.html#x1), ale jeżeli jesteś z innej miejscowości, to może to być zupełnie inna kwota i najlepiej odszukaj Miejski czy Gminny Ośrodek Pomocy Rodzinie, w którym będziesz ubiegać się o becikowe. Z tego co rozumiem kwota tego Dodatku nie może być mniejsza niż 1000 zł. Nazwa becikowego to "Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka". Chyba trochę nieskładnie napisałam, ale mój mały pomocnik troszkę przeszkadza.
 
aesthete dlatego napisałam, że o czymś takim słyszałam i jeżeli ktoś byłby zainteresowany to żeby sprawdził te informacje i poczytał o tym więcej (ja zainteresowana nie jestem więc szczegółów nie znam, ale komuś może to w jakiś sposób pomóc, a nie miał pojęcia, że takie coś przyszłe mamy robiły).
Dziękuje za wyjaśnienie i przepraszam, za zamieszanie.
szatynka84 - bardzo dziękuje, na pewno pójdę dowiedzieć się szczegółów.
Pozdrawiam ciepło.
 
Ptysia czytałam kiedyś o tym i z tego co kojarzę dochód jest liczony na jedną osobę w gospodarstwie domowym. Ja pracuję, mój partner nie- a nie jesteśmy po ślubie lecz tworzymy jedno gospodarstwo domowe to dochód w tym wypadku tylko mój jest liczony na 3 osoby. Czy to brutto czy netto nie pamiętam niestety.
 
ale moj partner jest zameldowany gdzie indziej niz ja - ma swoje mieszkanie w ktorym tez bywa jak ma swoje dzieci akurat :) wiec w moim gospodarstwie jestem tylko ja i synek, tak?
 
Ptysiu- wydaje mi się, że to już zależy od tego jak bardzo uczciwa chcesz być....no bo razem utrzymujecie wspólny dom(mieszkanie) i dzieciaczka też razem będziecie utrzymywać...(ale to tylko moje zdanie)
 
według ustawy rodzinę tworzą:
-matka
-dziecko
- i ojciec dziecka bezwzgędu czy jesteście małżeństwem czy nie
i razem tworzycie wspólne gospodarstwo domowe
 
jeżeli Twój partner jest zameldowany w innej gminie, powinien dostarczyć zaświadczenie ze swojej gminy że tam nie pobiera rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego ( chociaż to zależy od pracownika MGOPS)
Wtedy Ty składasz wniosek o becikowe i rodzinne w Swojej gminie
do wniosku dołączasz : zaświadczenie z Urzędu Skarbowego za rok 2012 o dochodach oraz zaświadczenie z ZUS o odprowadzonych składkach na ubezpieczenie zdrowotne za 2012 r. Twoje i partnera na tej podstawie liczony jest dochód, dzielony na 3 osoby i przez 12 miesięcy
 
Ostatnia edycja:
Ptysiu- wydaje mi się, że to już zależy od tego jak bardzo uczciwa chcesz być....no bo razem utrzymujecie wspólny dom(mieszkanie) i dzieciaczka też razem będziecie utrzymywać...(ale to tylko moje zdanie)


no wlasnie poki mamy dwa mieszkania kazdy utrzymuje swoje ;)

ale w sumie jak dochod dzielony na 3 to lepiej, bo wychodzi mniejsza kwota tak?
 
reklama
Ptysia jeśli chcesz uzyskać prawo do zasiłku rodzinnego i dodatków do zasiłku rodzinnego musisz w składzie rodzinny podać ojca dziecka, bo Tworzycie rodzinne, chyba że w akcie urodzenia, ojciec dziecka jest nie uznany lub nie żyje wtedy możesz wykazać w składzie rodzinny tylko Siebie i dziecko. pozdrawiam
 
Do góry