reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

konflikt serologiczny a druga ciąża

Kaśka- to jest tak zastrzyki zgadza się ale lekarz Ci mówi po jakim okresie możesz mieć drugie dziecko..ponoć to trzeba odczekać jakis czas i wtedy mozna brać się za drugie:tak: :tak: moja przyjaciółka ma konflikt i spytam się co jej teraz lekarka mówiła i napisze.:tak:
 
reklama
nie trezba mieć żadnego odstepu - przeciwciała nie mają czasu powstać w żadnym przypadku, więc żadne czas nie ma na to wpływu

dziewczyny, przeleżałam moje dwie ciąże w dużej mierze z w szpitalu, leżałąm również z dziewczynami u których przeciwciała sie pojawiły, okres miedzy ciążami nie maił na to żadnego wpływu - jedna miała starsze dzieco 4 letnie, druga półroczne, trzecia 10 letnie.

ja zaszłąm w ciąże rok po urodzeniu Piotrka, moja mama rodziłą dzieci w odstepie 1 rok i 3,5 roku - w żadnym przypadku nie było przeciwciał.
 




Profilaktyka
Zapobieganie konfliktowi serologicznemu polega na podaniu matce Rh ujemnej, która nosiła płód Rh dodatni po każdej ciąży immunoglobuliny anty D w ilości 150-300 mikrogramów jednorazowo domięśniowo w pierwszej dobie po porodzie, poronieniu, amniopunkcji oraz innych zabiegach diagnostyki prenatalnej nie później jednak niż 72 godziny. Profilaktyka taka jes skuteczna w około 97%.
Podanie immunoglobuliny anty D chroni płód tylko w następnej ciąży. W pierwszej ciąży ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego wynosi 1% a do immunizacji matki wystarczy tylko 0,05-0,1 ml krwinek płodu, które przedostaną się do krwi matki. W przypadku krwawienia płodowo-matczynnego 0,1-5ml ryzyko wystąpienia konfliktu wynosi od 3-65%.
 
Zgadzam sie ze wszystkim, co pisze Azik. W dzisiejszych czasach nie ma strachu, tak przynajmniej zapewniała mnie moja ginka, a babka jest profesjonalistką i wie, co mówi!

Miałam w ciąży robione badanie na odczyn Coombsa, po porodzie dostałam immunoglobulinę i jestem dobrej myśli. Przy nastepnej ciąży będę po prostu pilnować badań na odczyn coombsa, żeby miec wszystko pod kontrolą. I już! Takie to proste :)
 




Profilaktyka
Zapobieganie konfliktowi serologicznemu polega na podaniu matce Rh ujemnej, która nosiła płód Rh dodatni po każdej ciąży immunoglobuliny anty D w ilości 150-300 mikrogramów jednorazowo domięśniowo w pierwszej dobie po porodzie, poronieniu, amniopunkcji oraz innych zabiegach diagnostyki prenatalnej nie później jednak niż 72 godziny. Profilaktyka taka jes skuteczna w około 97%.
Podanie immunoglobuliny anty D chroni płód tylko w następnej ciąży. W pierwszej ciąży ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego wynosi 1% a do immunizacji matki wystarczy tylko 0,05-0,1 ml krwinek płodu, które przedostaną się do krwi matki. W przypadku krwawienia płodowo-matczynnego 0,1-5ml ryzyko wystąpienia konfliktu wynosi od 3-65%.


spytam jak baba chlopa, bo nie jestem pewna moich mysli. jezeli po pierwszej ciazy ktora zostala usunieta w 8 tygodniu nie otrzymalam zadnego zastrzyku, a bylo to 6 lat temu i nie mam zielonego pojecia czy owczesny partner byl rh+ jest szansa na to ze teraz bedac z moim partnerem gdzie on jest Brh+ a ja Arh- moze pojawic sie konflikt tylko dlatego ze nie dostalam wtedy tego zastrzyka? Czy jest mozliwosc zapobiegniecia temu?
z gory dziekuje za iformacje :)
G.
 
Odświeżam wątek bo jestem właśnie w takiej dość niepewnej sytuacji. Ja mam rh- mąż rh+ a jestem w 8 tygodniu ciąży i ewidentnie grozi mi konflikt serologiczny z maluszkiem. Dodam że to druga ciąża w której to ryzyko podobno wzrasta. Po pierwszym porodzie podano mi wprawdzie przeciwciała ale czy jest to wystarczające zabezpieczenie?
 
no czysto teoretycznie zabezpieczenie powinno być wystarczające ale tak naprawdę to różnie bywa. Możesz też zapytać lekarza o profilaktykę śródciążową. Podobno w przypadku konfliktu istnieje taka opcja
 
reklama
Profilaktyka srodciazowa jest taka ze w 28 tygodniu podaje sie przyszlej mamie przeciwciala i to daje nam 100% szans ze do konfilktu serologicznego nie dojdzie. Jeżeli nie poinforume Cię o tym lekarz, masz prawo poprosić go o recepte. Nie wiem czy szczepionka dostepna jest w aptekach czy trzeba ja zamawiac ale to juz nie jestm wiekszy problem. Trzeba sie tylko liczyc z tym ze to troche kosztuje, bo chyba okolo 300-400 zlotych
 
Do góry