reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Podtrzymanie i zwiększenie laktacji

anija

Fanka BB :)
Dołączył(a)
4 Marzec 2005
Postów
755
Miasto
warszawa
Podtrzymanie i zwiększenie laktacji:
  • Im częściej dziecko ssie – tym więcej mleka, czyli jeśli podamy mieszankę sztuczną to o tyle co dziecko wypiło sztucznego, mniej wyprodukuje się mleka, bo zmniejsza się podaż.
  • Bardzo ważne są karmienia nocne – w nocy zwiększa się poziom prolaktyny. Ale działa to dopiero po 24h .
  • No i często wydaje się, że jest za mało pokarmu w okolicach 3tyg, 6 tyg , 3 M i 6 M – wtedy są tak zwane skoki rozwojowe u dzieci i mamie wydaje się, że nie schodzą z cyca, są wiecznie głodne i płaczą.
  • Aby więcej mleka leciało przy karmieniu, bezpośrednio przed karmieniem można „ogrzać” piersi, czyli przyłożyć gorącą pieluszkę (ja moczyłam w prawie wrzątku odciskałam wode i taki kompres robiłam około 1 minuty)
  • Można też kilka razy dziennie robić sobie gorące prysznice na sam biust , oczywiście tylko króciutkie, żeby mleko nie wypłynęło ;)
  • Po każdym karmieniu wypić około 2 szklanek wody (lub innych płynów). Ważne nawet w nocy.
  • Po karmieniu odciągać laktatorem jeszcze 10 minut (jeśli po karmieniu zbierze ci się 10 ml, to znaczy że masz bardzo dużo pokarmu i nie ma co panikować ;) ).
  • Nie wolno pić: mięty, szałwii, herbaty czerwonej – hamują laktację
  • Wieczorem dla relaksu polecam Carmi di caffe – jak już maluszek po kąpieli i cycu śpi to wtedy flaszeczkę wypić ;) Relaksuje i zwiększa laktację – dla maleństwa nie szkodliwe (to jest napój bezalkoholowy praktycznie – poniżej 0,5 %). Podobnie działa lampka czerwonego wina
  • Polecam herbatki laktacyjne – herbatka bocianka i Kawka bocianka (mają kozieradkę, a inne nie). Przy gwałtownym zaniku mleka całą paczkę zaparzyć w dzbanku (ok2 L) i wypić w ciągu godziny. Obecnie herbatki bocianek są też w saszetkach, ale polecam bardziej te z suszem. Do nabycia na allegro i w szpitalach, w poradniach laktacyjnych. Ja piłam do roczku po 5 szkl. takich herbatek dziennie, teraz pije 2.
  • Regularne posiłki dla mamy (lepiej mniej ale 5 razy dziennie)
  • Pilnować czy na pewno maleństwo ssie pierś, a nie tylko traktuje jak smoczka – jeśli przysypia na cycu – wybudzać (można delikatnie palcem przesuwać po spodniej części żuchwy, w kierunku do szyjki) wtedy naprawdę ssie
  • Najlepiej do 6 tygodnia nie podawać smoczka – zaburza technikę ssania, a przez to zmniejsza się laktacja bo dzidzia nie wie jak ssać
  • Nie przepajać maleństwa niczym (czasami serce pęka od krzyków). Można ewentualnie podawać własne mleko ściągnięte techniką po palcu ze strzykawką. W zależności od potrzeb i wieku dziecka podaje się 10 czy 20 ml (z wiekiem więcej oczywiście). Malca kładzie się np. na przewijaku, lewy wskazujący palec wsadza się do buzii wykonuje się ruchy, jakby chciało się połaskotać dziecko w podniebienie. Maluszek powinien wtedy zacząć ssać palec. Wtedy w kącik ust wkładam strzykwę (ja miałam takie duże 20 ml) i delikatnie prawą ręką zwalniamy mleko do buzi dziecka. Jak tylko maluszek przestaje ssać palec, tak my przestajemy podawać mleko, żeby kojarzył ssanie =mleko
  • Dużo spokoju i wsparcia – nie istnieje coś takiego jak chude mleko, mleko matki jest najlepsze, a inni to palanci ;)
  • Jeśli mama ma płaskie brodawki można spróbować karmienia w kapturkach UWAGA!! Mogą być problemy potem z ssaniem piersi gołej, ja walczyłam 5 miesięcy, żeby się odzwyczaił, ale u nas było to konieczne, ze względu na pośladkowe ułożenie małego i szczękościsk z tego wynikający ;)
  • Oczywiście bardzo dobra jest wizyta w poradni laktacyjnej, mi niewiele pomogla fizycznie bo technike mialam opanowana, jednak psychicznie dala poczucie bzepieczenstwa
  • Granulki homeopatyczne na laktacje – w aptece
  • Mój synio jadł na przez pierwszy rok cyca co 2 godziny w dzień (czyli o 9 zaczynał jadł około 30 minut i potem o 11 już wył, że znowu chce ;) ). W nocy miał przerwy 2,3,3,2 czyli jadł około 20.30, potem 22.30-23, potem około 2, 5, 7, 9 …..
 
reklama
Sa to zebrane porady kilku mam, w tym i moje.
Razem przeszlysmy walke o laktacje i w zasadzie wiekszosc ja wygrala.
Pamietam nocne sms z pytaniami jak idzie sciaganie i ile udalo sie juz nazbierac ml. Plakalysmy tez razem. ;-)

Powodzenia, ja pewnie wkrotce dolacze!

Dodam, ze ja karmilam synka 10 miesiecy, wylacznie sciagajac pokarm, bo inaczej nie chcial ssac.
Odstawilam dopiero, kiedy dowiedzialam sie o ciazy z Julkiem.
 
O jak super, że ten temat założyłaś anija :tak:

Mój ssaczek też bardzo często chce cyca.. Czasem nawet co godzinę go przystawiam.. Najgorsze, że on się strasznie złości jak jest głodny, łapie mi brodawkę, zaciska dziąsła i szarpie :szok: Mam je już lekko zmasakrowane :baffled: I wydaje mi się, że mam mało pokarmu... Muszę coś na wzmożenie laktacji brać.. Moja siostra piła herbatkę Fito-mix z Herbapolu - ponoć rewelacyjna :tak: Zamierzam spróbować :tak: O tym ogrzewaniu nie wiedziałam - wypróbuję na pewno :tak:
 
Hej dzięki wielkie za poruszenie tego tematu, jestem mamą 3 zdrowych dzieci (córcia 6 lat synek 5 lat i córcia3 miesiące) problemy z laktacją miałam przy starszych dzieciach również ale teraz postanowiłam że niepoddam się tak łatwo i będe karmiła piersią przynajmniej do roku. Niestety mam mało mleka i odwiedzając różne strony z poradami expertów niewiele się można dowiedzieć natomiast Twoja podpowieć jest jak najbardziej pomocna. Gwałtownie zmniejszyła mi się laktacja jak córcia zaczeła przesypiać całą noc( od 22 do 6 rano) a ma niespełana 3 miesiące mimo że jestem doświadczoną mamą niemiałam pojęcia że karmienie nocne jest takie ważne, jak myślisz co mam zrobić budzić ją w nocy czy poprostu ściągać pokarm?

Pozdrawiam
 
ja sciagalam ;-)
lepiej dac maluszkowi pospac skoro tak sie nauczyla, szkoda by bylo to tracic
ja robilam tak, nastawilam sobie alarm w komorce co 2 h i wstawalam na 15 min, niewazne ze na poczatku niewiele lecialo, chodzi o sam proces pobudzania. Po tygodniu sciagalam juz 120 ml przez cala noc. Potem wstawalam juz co 4 h, na koniec sciagalam przed snem i po sniadanku Jasia :tak:
 
Anija - masz duże doświadczenie w kwestii ściągania mleczka, to napisz proszę jakim laktatorem ściągałaś :confused:?
pozdr
lipcowka 2007
 
Avent Isis, naprawde niezawodny:tak:
pozniej dostalam Medele elektryczna tez super, ale walke o pokarm stoczylam z Aventem.
 
reklama
Avent Isis, naprawde niezawodny:tak:
pozniej dostalam Medele elektryczna tez super, ale walke o pokarm stoczylam z Aventem.
mi siostra w szpitalu mówiła że Avent jest najlepszy:tak: ale lepiej używać tych ręcznych do te elektryczne to działają jak dojarki:szok: podobno bardzo szarpią cyce:szok:
 
Do góry