reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Formalności po narodzinach dziecka

deli80

mama Oliwii i Maksymilian
Dołączył(a)
1 Styczeń 2009
Postów
6 471
Miasto
Śląsk
Urodzenie dziecka wiąże się z załatwianiem szeregu formalności. Oczywiście wskazane jest, by załatwieniem tych spraw zajął się mąż, jako że kobieta zajmuje się aktywnie dzieckiem, karmi je i nie w głowie jej bieganie po urzędach.

Pierwsze formalności załatwia się już w szpitalu. Personel medyczny zbiera informacje dotyczące matki i ojca, aby później przesłać je do urzędu stanu cywilnego (lub wręczyć rodzicom przy wypisie).



Akt urodzenia i numer PESEL

To najważniejszy dokument, bez którego nie można załatwić innych spraw. Urodzenie dziecka trzeba zgłosić w ciągu 14 dni od dnia narodzin w urzędzie stanu cywilnego właściwym ze względu na miejsce urodzenia dziecka. Należy zabrać ze sobą dowody osobiste obu rodziców oraz odpis aktu małżeństwa. Należy też wcześniej ustalić imiona dziecka, bo sporządzanie aktu wiąże się z ich podaniem. Więcej informacji można uzyskać na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji:Adres strony: www.mswia.gov.pl
Numer PESEL nadawany jest z urzędu po zgłoszeniu narodzin dziecka w urzędzie stanu cywilnego. Urzędnicy mają 30 dni na jego nadanie.



Becikowe

Posiadając wyżej wymienione, możesz się ubiegać o becikowe. Wyróżniamy trzy typy becikowego:

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka (dla wszystkich), dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka (dla najuboższych) oraz becikowe samorządowe (zależne od miejscowości, w której się mieszka; niektóre tylko samorządy fundują ten dodatek).
Aby otrzymać becikowe dla wszystkich, należy złożyć pisemny wniosek w urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej (w zależności od tego, gdzie wypłacane są świadczenia rodzinne) w terminie do 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka (zmiana wprowadzona w czerwcu 2007 roku, wcześniej – tylko 3 miesiące na złożenie wniosku). Oprócz tego należy okazać dowód osobisty oraz przedłożyć skrócony odpis aktu urodzenia dziecka oraz pisemne oświadczenie drugiego rodzica, że na dziecko nie zostało wcześniej pobrane becikowe. Niektóre gminy żądają podania numeru PESEL dziecka.
[FONT=&quot]O becikowe dla najuboższych można się starać, gdy dochód netto rodziny w roku poprzedzającym okres zasiłkowy nie przekracza kwoty 504 zł na osobę (583 zł gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne). Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej:
[/FONT]
[FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]Adres strony: www.mpips.gov.pl [/FONT]
[FONT=&quot][/FONT]
Inne formalności

Oprócz powyższych należy także:

  • zameldować dziecko (a także: zgłosić w spółdzielni mieszkaniowej)
  • zgłosić w przychodni (wypełnić kartę o wyborze lekarza)
  • zgłosić do ZUS-u (jeden z pracujących rodziców; w miejscu pracy)
  • wyrobić kartę ubezpieczenia zdrowotnego, czyli tzw. kartę chipową (na Śląsku)
  • odebrać pieniądze z ubezpieczenia (wiele firm ubezpieczeniowych proponuje w ramach ubezpieczenia jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka)
 
reklama
Rejestracja urodzenia dziecka pochodzącego z małżeństwa

Podstawa prawna: Art. 40 ust. i Art. 41 ust.1 prawa aktu stanu cywilnego /Dz. U. z 1986r. Nr 36 poz. 180 z późniejszymi zmianami/.

1. Wymagane
- odpis aktu małżeństwa, jeżeli był sporządzony w innym Urzędzie Stanu Cywilnego
- dowody osobiste obojga rodziców
- obecność ojca lub matki
2. Opłata skarbowa
- podanie o wydanie odpisu - ? PLN
3. Termin załatwienia
14 dni od chwili urodzenia dziecka.



Rejestracja urodzenia – matka rozwiedziona
(nie minęło 300 dni od rozwodu lub separacji)


Podstawa prawna: Art. 42 ust.2 prawa aktu stanu cywilnego /Dz. U. z 1986r. Nr 36 poz. 180 z późniejszymi zmianami/.

1. Wymagane
- odpis aktu małżeństwa
- dowód osobisty matki
- obecność matki
Dziecko rejestruje się tak jak pochodzące z małżeństwa.
2. Opłata skarbowa
- podanie - ? PLN
3. Termin załatwienia
14 dni od chwili urodzenia dziecka.



Rejestracja urodzenia – matka rozwiedziona
(minęło 300 dni od rozwodu lub separacji)


Podstawa prawna: Art. 42 ust.2 prawa aktu stanu cywilnego /Dz. U. z 1986r. Nr 36 poz. 180 z późniejszymi zmianami/.

1. Wymagane
- odpis aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie lub sentencja prawomocnego wyroku
- dowód osobisty matki
- obecność matki
W przypadku uznania przez biologicznego ojca – obecność ojca z dowodem osobistym.
2. Opłata skarbowa
- podanie - ? PLN
- podanie przyjęcia do protokołu oświadczenia o uznaniu dziecka - 5,00 PLN
3. Termin załatwienia
14 dni od chwili urodzenia dziecka.



Rejestracja urodzenia – dziecko panieńskie
(bez uznania przez biologicznego ojca)


Podstawa prawna: Art. 42 ust.2 prawa aktu stanu cywilnego /Dz. U. z 1986r. Nr 36 poz. 180 z późniejszymi zmianami/.

1. Wymagane
- odpis aktu urodzenia matki dziecka jeżeli był sporządzony w innym Urzędzie Stanu Cywilnego
- dowód osobisty matki
- obecność matki przy rejestracji
2. Opłata skarbowa
- podanie - ? PLN
3. Termin załatwienia
Niezwłocznie.



Rejestracja urodzenia – dziecko panieńskie
(z uznaniem przez biologicznego ojca)


Podstawa prawna: Art. 43 ust.1 i 2 prawa aktu stanu cywilnego /Dz. U. z 1986r. Nr 36 poz. 180 z późniejszymi zmianami/.

1. Wymagane
- obecność obojga rodziców
- dowody osobiste rodziców
- odpis aktu urodzenia matki dziecka jeżeli był sporządzony w innym Urzędzie Stanu Cywilnego
2. Opłata skarbowa
- podanie - ? PLN
3. Termin załatwienia
Niezwłocznie.

Ceny należało by posprawdzać, bo mogły się pozmieniać. Po za tym nigdy nie wiadomo jak to u nas w urzędach.


To w takim dużym skrócie ;D

PIERWSZE TRZY AKTY SĄ BEZPŁATNE
 
Ostatnia edycja:
A nie wiesz jak to wyglada dla tych co nie dostana swiadczen z tego tytułu za granica? wiem ze mi sie nalezy ale niestety nie dam rady w ciagu 14 dni zarejestrowac dziecka bo najpierw czekam na dunskie papiery potem z nimi do ambasady tam paszport tymczasowy i dopiero do PL
Tak ze zdaze w czasie 12 miesiecy a nawet 3 czy 2 zlozyc papiery o becikowe ale co z tym zarejestrowaniem?
Mam nadzieje że nienamieszałam za bardzo :confused2::sorry:
 
Oj nie wiem :(
Najlepiej napisz maila do swojego USC i zapytaj co i jak w takim przypadku... możliwe, że masz więcej czasu na załatwienie sprawy :)
W ciągu tygodnia zawsze odpisują, bynajmniej u mnie :)
 
jeśli chodzi o terminy rejestracji dziecka, to chyba ustawa sobie a życie sobie...

w szpitalu św. Zofii w Warszawie przychodzi położna i daje karteczkę z terminem, kiedy należy się stawić w USC. Ja rodziłam 6 lipca a termin mi wyznaczono na 30 lipca, w dodatku na konkretną godzinę! W W-wie rodzi się tyle dzieci, że USC postanowił usprawnić sobie pracę. A dzięki temu nie ma kolejek ;-)
 
Rejestracja w Polsce dziecka urodzonego za granicą

Dziecko urodzone poza granicami Polski można zarejestrować w urzędzie stanu cywilnego właściwym ze względu na miejsce ostatniego zamieszkania w Polsce jednego z rodziców. W przypadku braku ostatniego miejsca zamieszkania, właściwy jest urząd stanu cywilnego m. st. Warszawy.

Rejestracja dziecka w urzędzie stanu cywilnego może nastąpić przez:

  • wpisanie zagranicznego aktu urodzenia,
  • odtworzenie aktu urodzenia – w wypadku niemożności uzyskania zagranicznego odpisu aktu urodzenia,
  • zarejestrowanie urodzenia, jeżeli nie zostało ono zgłoszone za granicą.
Akt urodzenia możemy zarejestrować osobiście, za pośrednictwem najbliższej rodziny albo innej osoby upoważnionej (konieczne będzie wówczas pełnomocnictwo).
Uwaga

W rejestracji aktu urodzenia może również pośredniczyć konsulat. Jednak w wypadku rejestracji bezpośrednio w polskim USC czas oczekiwania na wydanie polskiego odpisu aktu urodzenia jest znacznie krótszy, a koszty postępowania niższe.

Do wniosku o rejestrację zagranicznego aktu urodzenia należy dołączyć następujące dokumenty:

  • dokument zagraniczny (zagraniczny akt urodzenia) wraz z jego tłumaczeniem dokonanym przez polskiego konsula lub tłumacza przysięgłego,
  • dowód uiszczenia opłaty skarbowej (dowód ten należy dołączyć nie później niż w ciągu 3 dni od chwili złożenia wniosku) - nie dotyczy przypadków, w których wniosek składany jest za pośrednictwem polskiego konsula, za pobraniem opłaty konsularnej.
W wypadku wpisania do polskich ksiąg stanu cywilnego treści aktu urodzenia wysokość opłaty skarbowej wynosi 50 zł. Opłata skarbowa od decyzji o odtworzeniu aktu urodzenia lub zarejestrowaniu urodzenia wynosi 39 zł.
Uwaga

Jeżeli w zagranicznym odpisie aktu stanu cywilnego brakuje niektórych danych wymaganych przez prawo polskie (np. nazwiska rodowego rodziców) lub jeśli zagraniczny akt stanu cywilnego zawiera oczywiste omyłki pisarskie, kierownik USC może dokonać ich sprostowania lub uzupełnienia. Należy wówczas do wniosku dołączyć odpisy aktów stanu cywilnego rodziców: odpis aktu małżeństwa lub odpisy aktów urodzeń.

Należy również pamiętać, iż istnieje możliwość otrzymywania za granicą świadczeń społecznych z tytułu urodzenia dziecka (w Polsce to tzw. becikowe).
 
U mnie w Katowicach dostaję się tylko karteczkę w szpitalu i tatuś sobie idzie rejestrować dzidziusia dowolnego dnia o dowolnej godzinie :) i niestety około godziny nie jego :(

A i jeszcze jedno u mnie w pracy kadrowa mówiła, że potrzebuje oryginał akt. urodzenia dziecka, a jak była ostatnio w USC mama jedna mi mówiła, że lepiej od razu wziąć więcej odpisów niż dają, tylko nie pamiętam ile mi powiedziała :(((
 
reklama
Motyl koleżanka ostatnio przez to przechodziła i nie powiem miała troche problemów z zarejestrowaniem dziecka w polsce. Wiem że pojechała do pl jakoś po miesiąc czy dwoch z paszportem tymczasowym wydanym przez ambasade i tam zaczeły sie schody otóż tu w akcie urodzenia nie wpisują miejsca urodzenia dziecka a miejsce zamieszkania co dla pani urzedniczki stanowilo duzy problem :crazy: w koncu to jakos zalatwila ale zachodu i nerwów troche z tym było... Co do becikowego nei wiedziala ze jej sie nalezy ale ma przeciez 12 miesięcy tak że jeszcze zdąży....chyba hehe... kochane Polskie urzedy :wściekła/y::wściekła/y::wściekła/y::wściekła/y:
 
Do góry