reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Formalności po narodzinach dziecka

Dlatego ja bede sie starac tylko o zasiłki i becikowe w UK.jedynie chce zeby mi paszport tymczasowy wystawili dla dziecka a w grudniu M bedzie sie starał o brytjski paszport i mam nadzieje ze wtedy dzieko tez bez problemu dostanie brytjski paszport bo jak pomysle o ewentalnych formalonosciach w Polsce to mnie normalnie nerwy biorą:crazy:.
 
reklama
Tu nie ma szans na dunski paszport bo oboje rodzicow sa polakami i dziecko oczywiscie jak dorosly moze sie strac o rezydenta ale po 5 latach. Co do zasilkow to tu przysluguja kazdemu dziecku kazdej narodowosci warunkiem jest posiadanie dunskiego numeru CPR cos jak wasze insuranse number albo pesel w PL co nadaja przy urodzeniu ale to sa groszowe sprawy wydawane co 3 miesiace. Becikowego nie ma tu nikt. Dunczycy nauczyli sie przez ciapakow ktorzy rodzili na potege że za urodzenie dziecka to sie nalezy jedynie buziak i gratulacje od taty:laugh2: a wychowaczego jest tu 9 miesiecy...
 
Becikowe

Posiadając wyżej wymienione, możesz się ubiegać o becikowe. Wyróżniamy trzy typy becikowego:

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka (dla wszystkich), dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka (dla najuboższych) oraz becikowe samorządowe (zależne od miejscowości, w której się mieszka; niektóre tylko samorządy fundują ten dodatek).
Aby otrzymać becikowe dla wszystkich, należy złożyć pisemny wniosek w urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej (w zależności od tego, gdzie wypłacane są świadczenia rodzinne) w terminie do 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka (zmiana wprowadzona w czerwcu 2007 roku, wcześniej – tylko 3 miesiące na złożenie wniosku). Oprócz tego należy okazać dowód osobisty oraz przedłożyć skrócony odpis aktu urodzenia dziecka oraz pisemne oświadczenie drugiego rodzica, że na dziecko nie zostało wcześniej pobrane becikowe. Niektóre gminy żądają podania numeru PESEL dziecka.
[FONT=&quot]O becikowe dla najuboższych można się starać, gdy dochód netto rodziny w roku poprzedzającym okres zasiłkowy nie przekracza kwoty 504 zł na osobę (583 zł gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne). Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej:
[/FONT]
[FONT=&quot]Adres strony: www.mpips.gov.pl [/FONT]

Pamiętajcie dziewczynki, że od listopada aby dostać becikowe trzeba okazać sie zaświadczeniem, że conajmniej od 10 tyg.ciązy opiekował sie Wami lekarz inaczej nici z kasy.Ot taka fanaberia ustawodawcy. Na szczęście tym które urodza do września lub pażdziernika to nie grozi, bo obowiązują jeszcze stare przepisy!!!
 
no niby Baska 39 tyg macierzynskiego + urlop ja mam 22 dni - ale pierwsze 6 tyg 90% wyplaty a reszte 123 funty na tydzien czyli polowa wyplaty na miesiac
i naprawde finansowo to ciezko bedzie, tym bardziej ze drogo tu jest i wynajecie mieszkania i jedzenie, tak ze nie wiem jak damy rade...

no ale fakt ze prawie 10 miesiecy nie musze sie martwic o prace tylko moge skoncentrowac sie na dziecku:tak:
 
No ja dostaje cały czas tyle samo bo teraz jestem na zwolnieniu od marca z uwagi na ciezka fizyczna prace i chociaz juz nie mam umowy o prace, ale jak szlam to jeszcze bylam wiec mi przysługuje i macierzyński też
ale zakręciłam... to dlatego że dopiero wstałam :baffled:
 
no niby Baska 39 tyg macierzynskiego + urlop ja mam 22 dni - ale pierwsze 6 tyg 90% wyplaty a reszte 123 funty na tydzien czyli polowa wyplaty na miesiac
i naprawde finansowo to ciezko bedzie, tym bardziej ze drogo tu jest i wynajecie mieszkania i jedzenie, tak ze nie wiem jak damy rade...

no ale fakt ze prawie 10 miesiecy nie musze sie martwic o prace tylko moge skoncentrowac sie na dziecku:tak:
no to w sumie finansowo podobnie wychodzi (no troszke więcej u was) bo u nas 20 tyg płatne 100% tylko potem jak sie chce dlużej z dzieckiem zostać to juz tylko bezpłatny wychowawczy ...
 
no tak, ale ja bym chętnie te aż 1tys. zł becikowego zamieniła na macierzyński przez 9 miesięcy :) własnie najbardziej przeraża mnie że trzeba tak szybko malucha zostawić i do pracy wracać :(

I tu masz racje. Obecnie mamy 5 miesięcy macierzyńskiego ja będę jeszcze miała 20 dni urlopu, czyli po pół roku do pracy rodacy :baffled:

Ale nie narzekam, bo jeszcze do niedawna były tylko 3 miesiące macierzyńskiego:tak::szok:
 
reklama
no i podobno jeśli urodzimy po 15 sierpnia to dochodzą nam jeszcze 2 tygodnie więcej macierzyńskiego...

ale nie wiem czy to pewne - nie sprawdzałam tego jeszcze u źródła
 
Do góry