reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Muzyka dla naszych maleństw

majandra

Mamusia Maciusia 17/08/07
Dołączył(a)
15 Styczeń 2007
Postów
7 555
Miasto
z brzucha mojej mamy ;)
Moze juz czas zaczac oswajac nasze dzieciaczki z ladna muzyka?:-)
Ja osobiscie moge polecic Bacha i bardzo ladny jego utwor z koncertu brandenburskiego G-dur "Allegro - Adagio". Lekki, skoczny i bardzo przyjemny:tak:
 
reklama
Słyszałam, że słuchanie Mozarta ma bardzo dobry wpływ na rozwój intelektualny i nie tylko maluszka w brzuszku. Specyficzna rytmika jego utworów i wysokie częstotliwości dźwięków są bardzo często wykorzystywane w muzykotareapii. Gdzieś mam nawet zapisane utwory sugerowane dla kobiet w ciąży...jak znajdę to podam:tak:
 
Ja muzyki poważnej mam mnóstwo, choć na co dzień nie słucham regularnie... ot takie pozostałości z dzieciństwa i okresu szkoły muzycznej. I teraz po latach troszkę z tego korzystam grając mojemu maluszkowi różne rzeczy na pianinie. Podobno też dobrze jest pośpiewać takiemu maluszkowi w brzuszku... choć ja mimo wszystko mam tremę;-)
 
Ja czytałam, że dzieci, które od 5 miesiąca słuchają przez brzuszek muzyki poważnej (w szczególności Mozarta) lepiej się rozwijają i też mam zamiar zaopatrzeć się w te utwory. Co do śpiewania to ja w ogole nie mam głosu ale uwielbiam śpiewać (w szczególności w samochodzie) więc będę zadręczać mojego maluszka :)
A wiecie, ostatnio wyczytałam, że powinno się co dzień o tej samej porze czytać dziecku jakąś konkretną i tą samą bajeczkę albo np. śpiewać tą samą piosenkę. Ponoć po porodzie będzię ją pamiętało i np. jak się rozpłacze lub będzie marudne właśnie ta bajeczka czy piosenka może je uspokoić bo będzie się kojarzyła z cudownym życiem w brzuchu mamy :).
 
A wiecie, ostatnio wyczytałam, że powinno się co dzień o tej samej porze czytać dziecku jakąś konkretną i tą samą bajeczkę albo np. śpiewać tą samą piosenkę. Ponoć po porodzie będzię ją pamiętało i np. jak się rozpłacze lub będzie marudne właśnie ta bajeczka czy piosenka może je uspokoić bo będzie się kojarzyła z cudownym życiem w brzuchu mamy :).

:tak::tak::tak: Dokladnie to samo mowili w "Mamo juz jestem",wiec musimy sie juz zaopatrzyc w jakas bajeczke, ja juz sie rozgladalam,ale nie moglam sie zdecydowac. Moze bede czytac mojemu maluszkowi Kubusia,bo mam:-D
 
:tak::tak::tak: Dokladnie to samo mowili w "Mamo juz jestem",wiec musimy sie juz zaopatrzyc w jakas bajeczke, ja juz sie rozgladalam,ale nie moglam sie zdecydowac. Moze bede czytac mojemu maluszkowi Kubusia,bo mam:-D
Tak tak też to ogladałam i się właśnie zastanawiam jaka bajeczka byłaby najlepsza???
 
reklama
a wiecie co ? tak sobie myslalam, ze fajnie by bylo gdyby moje dziecko tez lubilo rock :D
A tak powaznie, to moja znajoma caly czas sluchala utworow Enyi ( Enya tylko nie wiem jak odmienic) pozyczonych ode mnie i ma baaardzo spokojne dziecko... ale nie sadze zeby akurat to mialo wplyw :)
Bardzo lubie muzyke powazna... I wierze ze moze miec dobry wplyw na dziecko :)


mam nawet jakis artykul do zaprezentowania ze strony gazeta.pl


Muzykoterapia dla ciężarnej

Wszyscy doskonale wiemy, że wszechobecny w dzisiejszym świecie pośpiech i hałas nie sprzyjają zdrowiu. W przypadku ciąży stres w połączeniu z ciężką pracą może nawet doprowadzić do poronienia - dlatego tak ważne jest, aby kobiety oczekujące dziecka potrafiły się odprężać. Jednym z najlepszych sposobów na relaks jest słuchanie muzyki i gra na instrumentach, co stosuje się np. w muzykoterapii.

Muzyczna wycieczka za miasto

- Muzyka pozwala nam się zdystansować od kłopotów i wynosi nas ponad problemy. Stanowi swoistą formę „wycieczki poza miasto”, która pozwala oderwać się od wszystkiego i odpocząć - mówi psycholog Agata Rusak ze szpitala ginekologiczno-położniczego imienia Świętej Rodziny w Warszawie. - Muzyka pomaga też w walce ze zmęczeniem, mobilizuje do aktywności i skłania do działania. To niezwykle ważne w przypadku kobiet, którym w trakcie ciąży tego brakuje.

Korzystny wpływ na rozwój dziecka

Muzyka ma również pozytywny wpływ na dzieci w okresie prenatalnym. Naukowcy udowodnili, że to co dziecko słyszy, będąc w brzuchu matki, wpływa na jego rozwój i życie także po narodzinach. Człowiek zaczyna reagować na bicie serca matki już w 6. tygodniu ciąży. Ten moment jest częścią najważniejszego dla rozwoju płodowego dziecka – okresu pierwszych trzech miesięcy ciąży. Właśnie wtedy kobieta powinna poświęcić najwięcej czasu własnemu zdrowiu i relaksowi, gdyż wówczas w dziecku kształtują się organy, układ nerwowy i mózg. Wyciszająca muzyka – zwłaszcza klasyczna – jest w stanie stymulować rozwój komórek mózgowych i zwiększać ilość połączeń nerwowych pomiędzy obiema półkulami mózgu. Z czasem dziecko w okresie życia płodowego zaczyna reagować na coraz większą ilość dźwięków. Według badaczy po narodzinach dzieci reagują niechęcią na muzykę i dźwięki, co do których zraziły się podczas rozwoju w brzuchu matki. Są natomiast otwarte na przyjemne dźwięki, które docierały do nich przed urodzeniem. Co więcej noworodki słysząc łagodną muzykę, którą znają z okresu prenatalnego i która przywołuje u nich miłe wspomnienia, uspokajają się.Samodzielne granie odpręża

Samo słuchanie harmonijnej muzyki sprzyja ciężarnym kobietom w odprężaniu się i pozbyciu się stresu, jednak z pewnością jeszcze lepszy efekt otrzymamy samodzielnie grając na instrumencie np. klawiszowym (co wbrew pozorom nie jest takie trudne). Granie na instrumentach nie tylko uspokaja i relaksuje, ale dużo silniej niż słuchanie muzyki oddziałuje na sferę psychiczną i emocjonalną kobiety oraz nienarodzonego dziecka.

- Niektóre rodzaje muzyki pomagają uzewnętrznić młodym matkom emocje. Jest to szczególnie ważne dla kobiet z ciążą zagrożoną, ponieważ muzyka pomaga im uporać się z ukrytymi emocjami - mówi psycholog Agata Rusak.


REKLAMA
Czytaj dalej

NPB("005");



if (NJB('srodtekst')) { document.getElementById('rekSrd05').style.display='block';} Zaszczepić miłość do muzyki

Matki, które podczas ciąży grały na instrumentach, zauważają także, że ich kilkuletnie dzieci chętnie i szybko uczą się grać. Doskonałym przykładem na to, jak muzyka wpływa na rozwój zdolności dziecka jest Fryderyk Chopin. Z informacji podawanych przez biografów wiemy, że matka Chopina uwielbiała grać na fortepianie. Z pewnością nie pozostało to bez wpływu na rozwój małego Fryderyka, który bardzo szybko opanował grę na tym instrumencie i w wieku siedmiu lat już komponował swoje pierwsze utwory muzyczne.

Słuchaj i graj?

Zdrowie kobiet w ciąży i ich maleństw jest zbyt ważne, by je zaniedbać. Kobiety powinny korzystać z wszelkich dostępnych środków i metod, aby walczyć o zdrowie swoje i swojego dziecka. Wbrew pozorom nie wiąże się z wysokimi kosztami. Ceny instrumentów klawiszowych np. keyboardów Casio, pianin cyfrowych marki Privia czy Celeviano nie są wygórowane, natomiast gwarantują kobiecie odprężenie, a ich dzieciom prawidłowy rozwój
 
Do góry