reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Jak wybrać bezpieczny fotelik samochodowy dla dziecka ? - Poradnik

powiem tak większość foteli 9-18 jest montowana przodem do kierunku jazdy, tylko ten jeden mobi jest od 9 kg (reszta jest od 0 kg do 18 kg) i jest rzeczywiście tyłem nie ma testów bo z tego co się dowiedziałam jest to nowy model sprowadzony do Polski ( wcześniej był w Skandynawii) i trochę potrwa nim testy mu zrobią,

Z 9-18 tyłem do kierunku jazdy jest też Recaro Polaric - gigantyczny, ale sprawia wrażenie bezpiecznego. Problemem jest ilość miejsca na nogi - mój maluch na razie z niego nie wyrósł, ale mam spore wątpliwości czy Polaric będzie dla niego wystarczający odpowiednio długo... Teraz młody ma 20 miesięcy i już bywa że na dłuższe trasy jedzie bez bucików żeby miał więcej miejsca (abstrahując od tego że i tak warto buty mu zdjąć, po co się ma męczyć), a do wieku 4 lat i 15kg trochę mu jeszcze brakuje...
 
reklama
Dziękuję za odpowiedź i cenne uwagi!!!.
Co do Moriego to podbudowało mnie pańska opinia o nim, w przeciwnym wypadku dawno temu skreśliłabym go z listy. Oczywiście podstawa to przymiarka, do dwóch aut. Zdaję sobie sprawę że foteliki montowane tyłem potrzebują dużo miejsca na tylnej kanapie, przekonałam się o tym widząc montaż Britaxa First Class Plus (tyłem).

Co do King Plusa to regulacja wg mojej opinii jest wystarczająca jeżeli chodzi o kompromis bezpieczeństwa do komfortu - proszę zwrócić uwagę, że każda zmiana pozycji wpływa w jakiś sposób na to jak rozłożą się siły działające na dziecku podczas wypadku ( konkretnie mam na myśli uprząż )


W sumie wcześniej nie oglądałam montażu tego modelu, tj na necie, dopiero w sklepie zobaczyłam jak to wygląda i się przeraziłam :szok:Jednak po przeczytaniu pańskiej opinii tj. że jest wystarczająca trafiłam na filmik na youtubie który pokazuje montaż i ku mojemu zdziwieniu…… sprzedawca chyba źle zamontował ten fotelik na fotelu w sklepie i stąd mój post, iż pozycja pionowa jest bardzo mocno leżąca, a to dlatego że w sklepie został on za bardzo przechylony i stąd to wszystko.

Co do Tobiego - absolutnie tak ma nie być - podstawa i oparcie fotelika ma mieć kontakt w punktach do tego przeznaczonych z oparciem i siedziskiem w aucie.

Idąc dalej tym tropem, skoro sprzedawca źle zamontował ten fotelik to czy Maxi Cosi Tobi który przymierzaliśmy do auta volvo v 50 tez zamontował poprawnie, czy nie?? I może stąd podstawa fotelika nie przylegała całkowicie do siedzenie kanapy??? Kto ma to wiedzieć??? I dziwić się że ludzie źle montują foteliki skoro sprzedawcy, którzy teoretycznie powinni wiedzieć takie rzeczy robią to źle…… Oczywiście to jest moje przypuszczenie ale nie wykluczam tego. Więc pozostaje mi jechać do innego sklepu tym samym autem i przekonać się o tym jeszcze raz.

Wobec tego skąd mam wiedzieć że montowany przeze mnie fotelik dobrze leży na kanapie mojego auta???


Jeżeli jest bardzo kompatybilny z autem i ktoś poprawnie go zamontuje to będzie forteca - sprawdzałem, macałem - swoje dziecko bym w nim woził bardzo chętnie mimo iż nie odbył testów.

Oczywiście przekładanie go z auta do auta to była by masakra ( jak większości fotelików tyłem do kierunku :baffled: )

Praktycznie po montażu takich fotelików nikt nie ma ochoty tego przechodzić od nowa.

Jeżeli ma być mega bezpiecznie to najlepiej będzie dać dwa foteliki tyłem do kierunku np:

Do Volva z Isofixem BeSafe iZi Kida z Isofix

a do Peugota Mobiego, ale z góry podpowiem że raczej wróże porażkę = foteliki z wyższych grup wagowych tyłem do kierunku wymagają ogromu miejsca ;-), ale warto spróbować - może się uda.

Oczywiście przymiarki to podstawa.

Rozumiem że odradza mi pan całkowicie kupno jednego fotelika tj Mobiego, z uwagi na skomplikowany montaż, nawet gdybym miała przekładać fotelik przykładowo raz na tydzień?? Czy mogę z mężem popełnić więcej błędów i stracić przez to bezpieczeństwo dla dziecka, więc lepiej dać sobie spokój z tym modelem, nawet gdyby pasował do dwóch samochodów??

Niestety kupno dwóch fotelików odpada, myślę że mąż by mnie zjadł z butami jakbym mu o tym powiedziała:-), chociaż wiem że dla opcji jazdy tyłem to by było chyba najlepsze rozwiązanie, mieć dla foteliki, do tych samochodów którymi jeżdżę z mężem.

Pozostaje mi przyglądnąć się jeszcze raz Britax First Class i zamontowac do dwóch aut, chociaz jazda tyłem trwa tylko do 13kg. Be Safe ixi kid x3 i zi combi x3 odpadają przez cenę. Recaro Polanic ma cenę niższą ale montaż z isofixem i też odpada. Jest jeszcze Maxi cosi opal, ale nie ma testów i jest nowiścią. Co pan o nim sądzi???

Niestety moje marzenie o jeżdzie tyłem się rozmywa i będę zapewne musiała poszukać czegoś do jazdy przodem, ale po przeczytaniu wszystkich postów (chyba ze 3 razy !!!) wiem co wybrać, trzeba tylko przymierzyć.

Na koniec jeszcze jedno pytanie bo mam już mętlik w głowie, jaki fotelik jest montowany przodem w kategorii 9-18, montowany isofixem i/lub pasami?? Wtedy by pasował do peugeota 206 i volvo v50.
 
Witajcie ,zamierzam kupić fotelik 9-25kg lub 9-35kg. Montowany tyłem i przodem do kierunku jazdy i regulacją oparcia by w czasie podróży synek mógł spać.Wybór jest duży ,ceny różne i tak sie zastanawiam czy w cenie do 500zł można kupić dobry fotelik? np. ten patti megamax za 389zł . NOWY FOTELIK PATTI MEGAMAX 0-36kg + 4 GRATISY HIT (1417204409) - Aukcje internetowe Allegro .Myślałem też o tym The first Years ale nie moge doprosić sie o sprzedawcy o dodatkowe informacje The First Years Fotelik Samochodowy od 0+ do 30 kg (1420495529) - Aukcje internetowe Allegro
 
Witajcie ,zamierzam kupić fotelik 9-25kg lub 9-35kg. Montowany tyłem i przodem do kierunku jazdy i regulacją oparcia by w czasie podróży synek mógł spać.Wybór jest duży ,ceny różne i tak sie zastanawiam czy w cenie do 500zł można kupić dobry fotelik? np. ten patti megamax za 389zł . NOWY FOTELIK PATTI MEGAMAX 0-36kg + 4 GRATISY HIT (1417204409) - Aukcje internetowe Allegro .Myślałem też o tym The first Years ale nie moge doprosić sie o sprzedawcy o dodatkowe informacje The First Years Fotelik Samochodowy od 0+ do 30 kg (1420495529) - Aukcje internetowe Allegro

Patti Mega Max:
1. Na stronie dystrybutora Fotelik Patti opisany jest jako grupa I/II/III czyli od 9-36 kg. Nie ma mowy o bazie i możliwości montażu tyłem. Nie ma w chwili obecnej fotelika 9-36 montowanego tyłem, który posiadałby europejską homologację wymaganą w Polsce (ECE R44)
Patti - Foteliki dziecięce Wózki dziecięce Systemy podróżne ?óżeczka Nosidełka
2. Fotelik Patti nie brał udziału w niezależnych testach zderzeniowych, dlatego ciężko mówić o jego bezpieczeństwie.
3. Łączenie kategorii wagowych nie jest najlepszym rozwiązaniem pod względem bezpieczeństwa. Jest o tym mowa na forum. Wystarczy też prześledzić wyniki testów np ADAC. Ilość foteli z oceną "dobry" w kategorii 9-18 kg jest nieporównywalnie większa. Po za tym fotel pod koniec użytkowania (w teorii 11 lat) będzie przypominał wrak.

The First Years:
1. Fotelik nie jest dopuszczony do sprzedaży w EU. Foteli to produkt sprzedawany w USA, zapewne prywatny import. Nie posiada europejskiej homologacji ECE R44, jego używanie w Polsce jest niezgodne z obowiązującymi regulacjami prawnymi.
2. System LATCH to nie to samo co europejski ISOFIX. Oba systemy nie są w 100% kompatybilne. Używanie tego fotela jest niebezpieczne i jest groźne dla zdrowia i życia dziecka.
3. Brak europejskich testów zderzeniowych.

Jeżeli szukasz foteli montowanych tyłem w kategorii wagowej od 0-18kg lub od 9-25kg polecam przeczytanie artykułu na fotelik.info
fotelik.info :: Od kiedy fotelik przodem do kierunku ruchu? -
 
Witam serdecznie.
Przebrnęłam przez cały temat i widziałam, że były dwa posty odnośnie fotelików 15-36kg Cybex Solution oraz Sunshine Kids.
Jestem mimo to nadal zdezorientowana. Nie mam możliwości obejrzenia fotelików na żywo. W moim mieście nikt nie ma ich na miejscu, obdzwoniłam też sklepy z okolicznych miejscowości i tez nie mają :/ Porażka na całego!Musimy kupić fotelik w ciemno. Może mi Państwo pomożecie podjąć decyzję?Mój mąż twierdzi, że Cybex wygląda solidniej i ma w testach ciut większe oceny, chociaż chodzi tylko o komfort i obsługę, bezpieczeństwo wynosi tyle samo co w Sunshine, który do mnie bardziej przemawia. Nie wiemy czy jakość wykonania ma jakiś wpływ na bezpieczeństwo??Sunshine ma chyba głębsze siedzisko, prawda?Co tez jest ważną sprawą?Przemawia do mnie również możliwość dostosowania szerokości do małego pasażera i ubrań sezonowych. Wydaje mi się, że osłony boczne i głowy są lepsze w Sunshine, również to, że można montować w aucie z isofixem i bez [my aktualnie nie mamy, ale nie wiadomo czy kiedyś auta nie zmienimy]. Posiadamy Mitsubishi Space Wagon, czy jeden i drugi by pasowały?Mam totalny mętlik w głowie, głównie przez to, że mogę opierać się tylko o opis i rysunki, nie mogą dotknąć, przymierzyć, obejrzeć. Czy mogę prosić o pomoc??Będę bardzo wdzięczna! :) Temat fotelików i ilość postów w tym temacie może sprawić, że człowiek ma mętlik i jakieś kwestie mogą mu umknąć.
Pozdrawiam serdecznie.
Marta
 
Acha!Widziałam, że Cybex ma pas mocujący. Czy Sunshine też coś takiego posiada??
Przyznaję bez bicia, że mamy fotelik chicco neptun i on lata wg mnie bardzo..
 
Acha!Widziałam, że Cybex ma pas mocujący. Czy Sunshine też coś takiego posiada??
Przyznaję bez bicia, że mamy fotelik chicco neptun i on lata wg mnie bardzo..

Nie rozumiem za bardzo o jaki pas ci chodzi? Możesz doprecyzować. Ja nie dopatrzyłem się niczego takiego w Cybex Solution.

Co do Sunshine, to mój blisko 6-cio letni siostrzeniec używa Sunshine Kids Monterey Booster. Fotelik zdobył ocenę "dobry" w teście ADAC (4*) w 2009 roku. Czasami montuję go w Focusie Mk I. Posiadana wersja tapicerki to "clasic". Ostatnio zauważyłem że lekko zaciąga się ta siateczka na oparciu fotela. W wersji "new" podobno nie ma tego problemu. Minusem może być też brak pozycji spoczynkowej, fotel można jedynie dostosować do kąta oparcia kanapy. Chociaż z praktyki wiem że 6-cio latek woli broić niż spać , a nawet jak zaśnie to zagłówek jest tak dobrze zrobiony że głowa nie lata i jest chroniona przez cały czas. Fotel stabilny pomimo "śliskiej" tapicerki w foce, nie przesuwa się (podgumowany spód). Możliwość montażu przy użyciu isofix (z tej opcji korzystam w clio). Tapicerka ze sztucznego zamszu, łatwa do utrzymania w czystości. Fotelik oprócz regulacji wysokości zagłówka, posiada regulację szerokości ochrony ramion. Korzystny stosunek jakość, cena, bezpieczeństwo. Polskim dystrybutorem jest Top market Sunshine Kids -strona główna

Link do prezentacji fotelika eng: "+p_strTitle+" na prezentacji wersja "clasic".

O Cybex-ie niech wypowie się ktoś inny;) Nigdy nie użytkowałem tego fotela.
 
Odnośnie pasu to zwie to się pas stabilizujący, mój błąd. Chodzi o takie coś: PAS STABILIZUJĄCY CYBEX SOLUTION, X, FREE, PALLAS (1418802976) - Aukcje internetowe Allegro Na allegro nie wystawiają razem w komplecie z fotelikiem, tylko osobno, dlatego może nie zauważyłeś tego. A może nie jest to niezbędne?Nie wiem. Troszkę grzebałam w necie i zauważyłam, że takie coś jest.
Dziękuję za opis odnośnie Sunshine. Jak już wspomniałam nasze auto to Mitsubishi Space Wagon, który ma osobne fotele i każde oparcie możesz regulować, więc z filmiku widzę, że by się sprawdzała funkcja półleżąca :)
 
Witam,
ja niestety nie przebrnęłam przez cały wątek (zatrzymałam się na 10 stronie), i z góry przepraszam, jeśli zapytam o to, co już było.

Za radą e-foteliki zdecydowaliśmy się na fotelik 9-18, choć wcześniej planowaliśmy 9-25. Nasz samochód to peugeot 3008, rocznik 2010, mamy isofix. Zastanawiamy się nad: Jane Exo Isofix (cena ok. +/-850zl). Wiem, że bardzo polecany jest tu Romero SafeFix Plus, ale cena ok. 1300zl to dla nas za dużo. Doczytałam też, że polecany jest fotelik Recaro Young Sport, choć to przedział 9-36kg.

No i szczerze mówiąc, to jesteśmy w kropce, bo informacji dużo, wybór duży, krótko mówiąc mamy mętlik w głowie.. Co będzie lepszym wyborem - Jane Exo, (a może coś innego, w podobnej cenie nam doradzicie?) , czy może jednak Recaro Young Sport?

Z góry dzięki za pomoc!
 
reklama
arica

Pod względem bezpieczeństwa lepszym rozwiązaniem będzie wybór kategorii 9-18kg. To zapewne napisał Ci już e-foteliki. Z dwóch pozostałych wybierz ten który lepiej pasuje do auta. Oba fotele (Jane i Roemer) uzyskały ocenę "dobry" w teście ADAC. Cena nie jest bez znaczenia, lecz moim zdaniem najważniejsze jest dopasowanie do dziecka i auta, oraz prawidłowy montaż. Bez przymiarki się nie obejdzie. Decyzja niełatwa i należy do Ciebie.

Jeszcze jedna ważna rzecz. Masz w swoim aucie zaczep TT (Top Tether)?
Jane Exo jest z TT i do prawidłowego (bezpiecznego montażu wymaga tego systemu). Można dokupić dodatkową nogę i wtedy TT jest niepotrzebny, orientacyjny koszt 200-250 pln. Czyli zbliżamy się do ceny Roemera.

Roemer jest w dwóch wersjach
Safefix plus TT i Safefix plus (z nogą podpierającą).
 
Do góry