reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Jak wybrać bezpieczny fotelik samochodowy dla dziecka ? - Poradnik

Wczoraj miałam troszkę czasu przed spotkaniem z koleżanką i pochodziłam po mieście. Weszłam do jednego sklepu dzieciowego i mówię, że interesują mnie takie i takie foteliki, nawiązałam do testów, że zagłębiłam się w temat, bla bla bla. Pan sprzedawca bardzo pewny siebie, stanowczo aczkolwiek lekko lekceważąco i powiedziałabym z pretensją wyjaśnił mi, że te testy to robią tylko firmy, które stać na to, że np. maxi cosi jest dlatego taki drogi, bo to za markę się płaci, bo testy zrobili i cene podwyższyli, no i musi im się zwrócić pewna kwota, a on ma np. graco za pół ceny i jest taki sam jak te, których szukam. Liczyłam na radę, wyszłam z niczym, tzn. ze swoją wiedzą, którą dotychczas miałam. Człowiek pozostawiony jest sam sobie. Wkurzyłam się trochę, bo koleś potraktował mnie tak, jakbym mu krzywdę robiła, bo nie chcę kupić żadnego z tych fotelików, które on miał na stanie...
 
reklama
Odnośnie pasu to zwie to się pas stabilizujący, mój błąd. Chodzi o takie coś: PAS STABILIZUJĄCY CYBEX SOLUTION, X, FREE, PALLAS (1418802976) - Aukcje internetowe Allegro Na allegro nie wystawiają razem w komplecie z fotelikiem, tylko osobno, dlatego może nie zauważyłeś tego. A może nie jest to niezbędne?Nie wiem. Troszkę grzebałam w necie i zauważyłam, że takie coś jest.
Dziękuję za opis odnośnie Sunshine. Jak już wspomniałam nasze auto to Mitsubishi Space Wagon, który ma osobne fotele i każde oparcie możesz regulować, więc z filmiku widzę, że by się sprawdzała funkcja półleżąca :)
Tak myślałem że chodzi o coś takiego. Taki pasek nie ma wpływu na bezpieczeństwo dziecka. Podczas wypadku ewentualnego (odpukać) to fotelik i 3 punktowy pas samochodu chroni dziecko. Jego użyteczność ogranicza się do zabezpieczenia fotelika przed przemieszczaniem się w aucie, w momencie gdy wozimy pusty fotelik. Często zdarza się że zapominamy zapiąć fotelik pasem gdy nie podróżuje w nim dziecko (z zapiętym isofix problem nie istnieje). W razie gwałtownego hamowania lub wypadku, taki przemieszczający się fotelik może stanowić duże zagrożenie dla pasażerów. Jeśli chodzi o pozycję spoczynkową to nie na darmo w fotelach 15-36 jest ona minimalna. Duże odchylenie oparcia do tyłu jest niebezpieczne dlatego że w istotny sposób zmienia przebieg pasa i ma wpływ na jego zachowanie podczas zderzenia. Dużym zagrożeniem jest nurkowanie, czyli wsunięcie się dziecka pod pas. Skutkuje to urazami jamy brzusznej... Tak więc z tą pozycją pół leżącą to ostrożnie ;)
 
Wczoraj miałam troszkę czasu przed spotkaniem z koleżanką i pochodziłam po mieście. Weszłam do jednego sklepu dzieciowego i mówię, że interesują mnie takie i takie foteliki, nawiązałam do testów, że zagłębiłam się w temat, bla bla bla. Pan sprzedawca bardzo pewny siebie, stanowczo aczkolwiek lekko lekceważąco i powiedziałabym z pretensją wyjaśnił mi, że te testy to robią tylko firmy, które stać na to, że np. maxi cosi jest dlatego taki drogi, bo to za markę się płaci, bo testy zrobili i cene podwyższyli, no i musi im się zwrócić pewna kwota, a on ma np. graco za pół ceny i jest taki sam jak te, których szukam. Liczyłam na radę, wyszłam z niczym, tzn. ze swoją wiedzą, którą dotychczas miałam. Człowiek pozostawiony jest sam sobie. Wkurzyłam się trochę, bo koleś potraktował mnie tak, jakbym mu krzywdę robiła, bo nie chcę kupić żadnego z tych fotelików, które on miał na stanie...

No cóż...życie. Ja mieszkam w małym mieście i do sklepów nie chodzę...bo nie ma po co. Co do testów to poniekąd pan ma rację. Najlepsi producenci zanim wypuszczą fotelik na rynek testują go we własnych, doskonale wyposażonych laboratoriach, dokonując wielu prób i symulacji. To dlatego Ci najlepsi nie schodzą w testach ADAC poniżej 3. Dobry projekt, testy i dopiero na rynek. To niestety kosztuje, jednak w zamian otrzymujemy przemyślany sprawdzony i bezpieczny produkt.
 
Odnośnie pozycji półleżącej jak ja to nazwałam, to chodzi mi przede wszystkim o to, aby podczas drzemki moja córka nie składała sie w pół tak jak jest to w przypadku tego fotelika, który mamy teraz. Chodzi mi o głowę, żeby była w takiej pozycji, żeby nie leciała jej do przodu. Nie musi być to mocny kąt nachylenia. A z tego co czytałam, to wystarczy delikatnie odchylić i będzie ok. Czy odchylenie o jeden stopień mocno podwyższa ryzyko wysunięcia się podczas kolizji??Pytania stawiam banalne, ale jak pisałam, nie mam możliwości zobaczenia tego na żywo, a rysunki nie oddają tego, jak dany model fotelika zachowuje sie w realu [chyba ;) ].
A co do pana sklepowego to ja tez wiem, że on ma po części rację z tymi z testami. Chodzi o to, że potraktował mnie jakoś tak lekceważąco i z pretensjami, że w ogóle po co ja patrze na te testy, skoro wszystkie foteliki w jego mniemaniu są takie same i on ma 3 rodzaje na półkach i mogę sobie wybrać. Nie wyjaśnił, nie powiedział, nie poradził, tylko głupkowato mnie potraktował. Może przesadzam, nie wiem, dziwnie się poczułam po prostu ;)
 
Witam,
ja niestety nie przebrnęłam przez cały wątek (zatrzymałam się na 10 stronie), i z góry przepraszam, jeśli zapytam o to, co już było.

Za radą e-foteliki zdecydowaliśmy się na fotelik 9-18, choć wcześniej planowaliśmy 9-25. Nasz samochód to peugeot 3008, rocznik 2010, mamy isofix. Zastanawiamy się nad: Jane Exo Isofix (cena ok. +/-850zl). Wiem, że bardzo polecany jest tu Romero SafeFix Plus, ale cena ok. 1300zl to dla nas za dużo. Doczytałam też, że polecany jest fotelik Recaro Young Sport, choć to przedział 9-36kg.
Sam badałem temat i zastanawiam się nad opcją awaryjną. Podpowiem tylko (nie chcę nikomu w Polsce zabierać klientów) że w świetnych cenach sprzedaje się fotele Britax Roemer w Anglii. Paczka z anglii to 100-150 PLN. Dostawa w samej anglii pod adres znajomej osoby zazwyczaj gratis. Tylko pozostaje znaleźć tani sklep online i zaoszczędzić na całości 200-300 PLN. Oczywiście gwarancja w Anglii!!!

Sam nie podjąłem jeszcze decyzji.
 
arica

Pod względem bezpieczeństwa lepszym rozwiązaniem będzie wybór kategorii 9-18kg. To zapewne napisał Ci już e-foteliki. Z dwóch pozostałych wybierz ten który lepiej pasuje do auta. Oba fotele (Jane i Roemer) uzyskały ocenę "dobry" w teście ADAC. Cena nie jest bez znaczenia, lecz moim zdaniem najważniejsze jest dopasowanie do dziecka i auta, oraz prawidłowy montaż. Bez przymiarki się nie obejdzie. Decyzja niełatwa i należy do Ciebie.

Jeszcze jedna ważna rzecz. Masz w swoim aucie zaczep TT (Top Tether)?
Jane Exo jest z TT i do prawidłowego (bezpiecznego montażu wymaga tego systemu). Można dokupić dodatkową nogę i wtedy TT jest niepotrzebny, orientacyjny koszt 200-250 pln. Czyli zbliżamy się do ceny Roemera.

Roemer jest w dwóch wersjach
Safefix plus TT i Safefix plus (z nogą podpierającą).


Sprawdziłam i mamy w aucie zaczep TT :) Dzięki za zwrócenie na to uwagi!
 
Witam,
Przebrnęłam przez te 38 stron i nadal jestem w kropce. Moje dziecię za chwilę skończy 7 miesięcy i waży prawie 9 kg, w związku z tym czas powoli rozejrzeć się za fotelikiem, bo w maxi cosi cabrio fix to długo już nie pojeździ. Zastanawiałam się nad tym modelem Jane Exo isofix, ale ostatnie posty mnie trochę zaskoczyły, bo nie wiem czy mam w aucie ten zaczep TT, muszę to sprawdzić, chociaż nawet nie wiem jak to wygląda.
Mam możliwość dostania od rodziny 5 letniego Maxi Cosi Priori, no ale sama nie wiem czy to jest dobry wybór? czy 5-letni fotelik (100% bezwypadkowy) będzie ok? Nie wiem który to model, jak się orientowałam to na allegro np. są jakieś Priori SPS, ale nie mam pojęcia czym się różni, być może ten, który mogę dostać to właśnie taki, a może zwykłe Priori.
Zasadniczą sprawą jest dla mnie bezpieczeństwo mojego dziecka, dlatego też zastanawiam się czy nie lepiej zainwestować w jakiś nowy fotelik? Tylko jaki? Chciałabym, żeby miał isofix, bo może być przekładany do innego auta, a przypinanie pasami trochę mnie stresuje (jak przypinam cabrio fixa to nigdy nie mam 100% pewności czy go dobrze wpięłam:/). Najlepszym rozwiązaniem byłby romer z isofixem, ale cenowo to dość dużo wychodzi, no i nie wiem czy tam też jest ten uchwyt TT? Jaki jeszcze może być fotelik z isofixem 9-18kg? Proszę o pomoc, szczególnie Pana e-foteliki, jak już znajdzie chwilę:).
pozdrawiam
 
Witam,

proszę o pomoc w wyborze fotelika samochodowego w kat. wagowej 9-18.

Zastanawiamy sie nad dwoma fotelikami Maxi Cosi Tobi i Romer King Plus. Nie mam możliwości przymierzenia tego drugiego fotelika w aucie a czytałam, że jest to dobry fotelik. Nigdzie nie mogę znaleźć danych dotyczących kompatybilności tych fotelików we Fiatach (konkretnie chodzi o Stilo).

Czy w naszym aucie mogę montować foteliki z tyłu na środku? Jak dla mnie to miejsce nie wygląda zbyt "solidnie".

Sprzedawca w sklepie polecał mi fotelik Bebe Confort Iseos TT. Proszę mi napisać czy kupowanie tego fotelika ma sens.

Pozdrawiam
 
reklama
Do góry