reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

ciąża na urlopie wychowawczym

Groszek_Kokosowy

Fanka BB :)
Dołączył(a)
20 Czerwiec 2010
Postów
957
witam,

Jestem na urlopie wychowawczym (umowa trwa do końca sierpnia br.). Zaszłam w kolejną ciążę i chciałabym przerwać urlop i pójść na L4 z racji braku możliwości przedłużenia umowy. Problem polega na tym, że kierownik sklepu nie chce wysłać mojego podania do kadr do póki nie przyjdę "prosić się" o pracę. Poza tym kadry wołają badania lekarskie. Pytanie brzmi,

czy jeśli dostarczyłam wniosek na 30 dni przed to kierownik może nie zaakceptować tego wniosku ?

czy badania lekarskie mogą już żądać teraz, czy na dzień powrotu do pracy ??

i jak się to ma do tego, że na dzień powrotu będę miała l4 ?

Niestety pracodawca nigdy nie postępował z pracownikami uczciwie :( Proszę o pomoc.

e: zadzwoniłam do PIP i dowiedziałam, się, że skoro na dzień powrotu przysługuje mi l4 nie muszę wykonywać badań lekarskich, a wniosek wyślę bezpośrednio do kadr listem poleconym, pomijając kierownika.

rozumiem, że pracodawca nie może mi odmówić powrotu do pracy ?
 
Ostatnia edycja:
reklama
Jestem na urlopie wychowawczym (umowa trwa do końca sierpnia br.). Zaszłam w kolejną ciążę i chciałabym przerwać urlop i pójść na L4 z racji braku możliwości przedłużenia umowy. Problem polega na tym, że kierownik sklepu nie chce wysłać mojego podania do kadr do póki nie przyjdę "prosić się" o pracę.
Wniosek o przerwanie urlopu składa Pani w kadrach za potwierdzeniem odbioru lub listem poleconym najlepiej za potwierdzeniem odbioru.

Poza tym kadry wołają badania lekarskie.
Tego zdania niestety nie rozumiem, więc nie moge się do niego odnieść.

Pytanie brzmi,

czy jeśli dostarczyłam wniosek na 30 dni przed to kierownik może nie zaakceptować tego wniosku ?
Wniosek składa się u pracodawcy czyli zwyczajowo w kadrach, u dyrektora itp. jesli jednak zwykle wszystkie wnioski (np. o urlop wychowawczy itp.) składała Pani u kierownika ma Pani potwierdzenie złożenia wniosku to pracodawca jest wnioskiem związany (nie może odmówić).

czy badania lekarskie mogą już żądać teraz, czy na dzień powrotu do pracy ??
badania wykonuje się w czasie pracy - najczęściej w pierwszym dniu po powrocie. teraz ma pani opiekowac sie dzieckiem 9urlop wychowawczy) a nie biegać po lekarzach.
i jak się to ma do tego, że na dzień powrotu będę miała l4 ?
Będzie Pani niezdolna do pracy.

Niestety pracodawca nigdy nie postępował z pracownikami uczciwie :( Proszę o pomoc.
No to powstaje pytanie jak bardzo chce Pani walczyć o swoje prawa i jak silne działa będzie Pani musiała wytoczyć: PIP, sąd pracy itp.
e: zadzwoniłam do PIP i dowiedziałam, się, że skoro na dzień powrotu przysługuje mi l4 nie muszę wykonywać badań lekarskich, a wniosek wyślę bezpośrednio do kadr listem poleconym, pomijając kierownika.
czyli dokladneie tak jak napisalam powyżej zanim dobrnęłam do końca pani postu :)

rozumiem, że pracodawca nie może mi odmówić powrotu do pracy ?
nie może
 
Bardzo proszę Panią o kolejną radę.

Kierownik sklepu, w którym pracowałam chce żebym przyszła i porozmawiała o moim powrocie do pracy (w pracy jeszcze nikt nie wie, że jestem w ciąży). Nie wiem jak mam się zachować. Nie chcę iść i kłamać w żywe oczy, a boję się, że pracodawca może mnie zwolnić jak dowie się o ciąży. Zostały mi jeszcze prawie 3 tygodnie wychowawczego. Czy powinnam iść i uczciwie powiedzieć, że będę na zwolnieniu ?
 
Bardzo proszę Panią o kolejną radę.

Kierownik sklepu, w którym pracowałam chce żebym przyszła i porozmawiała o moim powrocie do pracy (w pracy jeszcze nikt nie wie, że jestem w ciąży). Nie wiem jak mam się zachować. Nie chcę iść i kłamać w żywe oczy, a boję się, że pracodawca może mnie zwolnić jak dowie się o ciąży. Zostały mi jeszcze prawie 3 tygodnie wychowawczego. Czy powinnam iść i uczciwie powiedzieć, że będę na zwolnieniu ?

Nie bardzo wiem dlaczego nie chce Pani powiedzieć o ciąży.
Co do informowania o tym, że będzie Pani na zwolnieni - nie sadzę,z e to dobry pomysł. Nie ma Pani przecież teraz zaświadczenia o niezdolności do pracy.
Poza tym nie musi pani godzić się na to spotkanie.
 
Boję się powiedzieć o ciąży, bo u nas to od razu oznacza zwolnienie. Pracodawca nie zgadza się na pracowanie ciężarnej na salonie sklepowym. W poprzedniej ciąży od razu kazano mi iść na zwolnienie. Chyba najlepszym wyjściem będzie uniknięcie w jakiś sposób tego spotkania.
 
mam jeszcze dwa pytania :)

czy umowa zostanie przedłużona do dnia porodu ? w dniu powrotu do pracy i złożenia l4 będę w 12 tygodniu ciąży (13.06.2012). Umowa podpisana jest do 31.08.2012.

czy będzie mi przysługiwał zasiłek macierzyński po porodzie ? w jakiej kwocie i na jaki czas?

z góry dziękuję za pomoc i poświęcony czas :)
 
czy umowa zostanie przedłużona do dnia porodu ? w dniu powrotu do pracy i złożenia l4 będę w 12 tygodniu ciąży (13.06.2012). Umowa podpisana jest do 31.08.2012.
Tak.

czy będzie mi przysługiwał zasiłek macierzyński po porodzie ? w jakiej kwocie i na jaki czas?
Tak. Dokąłdnie tak jkby była Pani na macierzyński (podstawowy+dodatkowy).
 
nasunęły mi się kolejne wątpliwości.

Pani kierownik zmusza mnie do zrobienia badań odnośnie zdolności do pracy, każe przynieść wyniki dzień przed rozpoczęciem pracy. Ma do tego prawo ?

Czy jeśli poinformuję kierownika sklepu, że jestem w ciąży to dam mu czas i możliwość na zwolnienie mnie ?
czy jestem już chroniona ??
Czy w takim wypadku robienie tych badań ma sens?

(umowa jest do 31.08.2012, przerywam urlop wychowawczy z dniem 13.06.2012, to będzie 12 tydzień ciąży z tym dniem będę miała wystawione l4,a teraz jestem na urlopie wychowawczym).
 
reklama
Do góry