reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Książka kucharska mam - ciasta, ciasteczka, obiady, kolacje

reklama
albo możesz zrobić blok czekoladowy:)z ulubionymi dodatkami np ciasteczkami petitki czy bakaliami.(przepis z internetu bo nie chciało mi się przepisywać mojego-z resztą jet praktycznie taki sam, jedynie różnica w cukrze ja mam 15 dkg:)

kostka Kasi
10 dkg cukru
cukier waniliowy
3 łyżki kakao
1/4 szkl. wody
25 dkg mleka w proszku(najlepiej niebieskim)

Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki - oprócz mleka i herbatników - rozpuścić w garnku stale mieszać. Lekko przestudzić i dodać mleko w proszku,dobrze mieszamy.
Na koniec wsypujemy połamane ciastka. Wykładamy folia keksówkę i wylewamy masę na to. Schładzamy w lodówce.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Pizza
( przepis na 2 duże)


- 4 szk. mąki
- 2 żóltka
- 1/3 szkl. oleju , ew. łyżka smalcu
- 1 szkl. wody
- 5 deko drożdży ( połowę opakowania)
- szczypta soli
- szczypta cukru

Ciasto wyrobić, przykryć ściereczką i zostawić do wyrośnięcia na ok 1 h.

- koncentrat pomidorowy ( połowę słoiczka) rozcieńczyć z wodą , dodać wg. uznania suszone oregano i bazylię.

Po wyrośnięciu ciasto podzielić na pół.
Rozwałkować do rozmiarów blaszki z piekarnika.
Blaszkę wysmarować delikatnie margaryna, oprószyć mąką.
Położyć ciasto ,spód pizzy.
Pizzę wysmarować przecierem pomidorowym z przyprawami.
Na to położyć starty na grubych oczkach wg. uznania ser żólty. Po to ,by składniki na wierzchu trzymały się.:-)

I dalej kompozycja wg. uznania. :tak:

Ja daję wędlinkę , paprykę, ogórka konserwowego, pieczarki , ew. kukurydzę i na to jeszcze odrobina sera żółtego.:tak: Wierzch solimy lub posypujemy przyprawą do pizzy.

Piec w 180 stopniach do zarumienienia boków pizzy .

II część można schować do lodówki lub zamrozić , dla niezapowiedzianych gości jak znalazł.:-)
 
Moje Kochane biore udział w konkursie powiatowym na najlepszy jabłecznik, możecie coś podesłać mi linki badz przepisy???Będę wdzieczna a w ramach dziękczynnych każda dostawie kawałek jabłecznika;)

PILNE:)
 
Strzępiec


1 margaryna palma lub masło roślinne
0,75 kg mąki krupczatki
Ok. 20 dag cukru
mała łyżeczka proszku do piezenia
4 żółtka
kwaśna śmietana
kakao
orzechy, rodzynki, powidło, konfitura z róża (niekoniecznie), Wiśnie w syropie,

Zrobić kruche ciasto. Mąke zmieszać z proszkiem do pieczenia, odrobiną cukru pudru szczyptą soli. Rozrobić z margaryną, następnie dodać żółtka i śmietany tyle by ciasto była dosyć miękkie. Ciasto wyrobić. Podzielić na 3 części dwie większe jedną mniejszą. Jedną częścią wyłożyć spód blachy i włożyć do lodówki. Drugą większą część włożyć do zamrażalnika (będzie tarta na grubych oczkach na wierzchu). Do mniejszej części dodajemy łyżkę śmietany i tyle kakao by ciasto miało odpowiednią konsystencję i również wkładamy do zamrażalnika. Rozrabiamy powidło z różą. Siekamy orzechy. Wyjmujemy blechę z lodówki. Ciasto smarujemy powidłem, następnie ścieramy ciemne ciasto i wkładamy blache powrotem do lodówki. Ubijamy pianę z białek na parze (najlepiej w blaszanej misce na garczku z parującą wodą) z cukrem. Pianę kładziemy na ciemne ciasto, na pianę sypiemy orzechy, rodzynki i wiśnie i trzemy ciasto jasne. Wkładamy do piekarnika.

Piec w 175 C przez ok. 45 min Można posypać cukrem pudrem
 
reklama
JABŁECZNIK

Ciasto:
400 g mąki tortowej
150 - 200 g cukru pudru
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżki cukru waniliowego
2 całe jajka
2 żółtka

200 g masła
opcjonalnie: 2 łyżki gęstej śmietany

Wszystkie składniki ciasta zagnieść razem, podzielić na dwie części (w proporcji 2/3 i 1/3) – mniejszą zamrozić, a większą wykleić blachę (moja ma 40 x 25 cm) wysmarowaną masłem i wysypaną bułką tartą. Na wyklejone ciasto rozsypać łyżkę bułki tartej (żeby wciągnęła ewentualny sok i nie zrobił się zakalec).
Gdy mamy duże jajka albo dodajemy śmietanę to wtedy dobrze jest dosypać 3 łyżką mąki więcej, żeby ciasto się nie maśliło.

Jabłka:
2 kg jabłek (ja czasem daję więcej)
cukier (1/2 szklanki – 1 szklanki, w zależności od tego jak słodkie są jabłka)
1 łyżka cynamonu
2 łyżki bułki tartej

Jabłka zetrzeć na tarce jarzynowej o dużych oczkach. Jeśli jabłka mają dużo soku to go odlać, dodać bułkę tartą, cukier i cynamon (można wg uznania, ja próbuję i jak coś mi nie pasuje to dosypuję). Jabłka wyłożyć na ciasto, a na górę zetrzeć resztę zamrożonego ciasta.
Piec ok 40 minut w temp 200 stopni (ja piekę w termoobiegu na 180 stopni)
Jak przestygnie posypać cukrem pudrem.
 
Do góry