reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

dysleksja

nikita33

Fan(ka)
Dołączył(a)
21 Grudzień 2004
Postów
2 021
Hej, pisałam już o tym w dziale o zdrowiu dzieci, ale nikt nie odpowiedział, może czytają tam mamy młodszych dzieci ,których nie dotyczy ten problem. Więc pytam tu - czy są wśród Was rodzice dyslektyków? Chętnie porozmawiam, jak sobie radzą w szkole i w jaki sposób można pomóc im w nauce.
pozdrawiam
nikita
 
reklama
hej .,. nie jestem mamą dyslektyką tylko osobą z dyslekcją. Do szkoły chodziłam w czasach kiedy nie było nawet mowy o diagnozie tego schorzenia .. jedynie na maturę dostałam zaświadczenie o dysortografii.
Dyslekcja w żaden sposób nie przeszkadzała w edukacji, skończyłam studia - tylko miałam tutaj ogranicznie bardziej do przedmiotów ścisłych.. W moim przypadku jedyna formą ćwiczeń było czytanie książek i przepisywanie najbardziej interesujących fragmentów. Czy pomagało nie wiem .. plus jest taki, że nauczyłam się szybko czytać. To co teraz uważam, za plus w postępowaniu moich rodziców to brak taryfy ulgowej ... , tzn przyjmowali jako rzecz oczywista pały z dyktanda .. ale po każdym takim sprawdzianie siedzieliśmy i rozpracowywaliśmy co ja widzę i co piszę a jaka jest "rzeczywistość". I tutaj jedną z trudności po stronie rodzica jest zrozumienie kiedy dziecko ma rzeczywisty problem z czymś a kiedy zasłania się dyslekcja po nie chciało mu się czegoś zrobić. Często mówiłam, ze czegoś nie rozumiem i specjalnie w danym tekście zmianiałam słowa .. aby wychodził misz-masz. Ogólnie ja lubię moją dyslekcję a w dobie sprawdzania gramatyki na komputerach nie ma z nią dużo problemów.
 
Dysleksja oczywiście jest dla dzieci przeszkodą w nauce ale przy systematycznym ćwiczeniu nie będzie stanowiła problemu.. A wręcz może się okazać pożyteczna, bo z doświadczenia wiem ze dzieci z dysleksja wykazują bardzo duże zdolności plastyczne!
 
Nikita najlepsze są ćwiczenia na koncentrację oraz czytanie książek :tak: Korzystajcie ze swoich praw (np. wydłużony czas na egzaminach) nam dużo pomogło! Jeżeli młody ma problem z dysgrafią może pisać egzaminy na komputerze :) konieczne dodatkowa papierologia ale polecam!
 
reklama
Ja również mam dysleksję i jakoś sobie dawałam radę, ale moja koleżanka ze szkoły średniej miała o wiele większe problemu. Pomagało mi pisanie na komputerze, na którym musiałam ręcznie poprawiać zaznaczone na czerwono słowa (jako błędne).
 
Do góry