reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Mamy z Austrii

Jej, tak czytam i czytam o tych wszystkich papierkowych sprawach, które trzeba załatwić po przyjściu maluszka na świat, że aż zaczynam się bać... Dobrze, że dowiaduję się różnych rzeczy odpowiednio wcześniej, póki jest jeszcze czas na poukładanie sobie wszystkiego w głowie :p Bardzo dziękuję wszystkim Mamo za wszelkie przydatne informacje!

Czy Familienbeihilfe i Kinderbetreuungsgeld przysługuje każdej rodzinie, czy są ku temu jakieś wyjątkowe okoliczności? Tzn czy jest to np zależne od dochodów albo długości pobytu w Austrii? Z góry dziękuję za informacje :)
 
reklama
Ela od momentu przeslania wymaganych dokumentow czekalam tak jakos z tydzien; Anmeldebescheinigung przyslali poczta. Wszystko zalatwilam praktycznie przez internet i nie musialam sie fatygowac do MA35.
Wlasnie trzeba wszytsko zalatwiac po kolei, tak jak pisalam kilka postow predzej.

Czy Familienbeihilfe i Kinderbetreuungsgeld przysługuje każdej rodzinie, czy są ku temu jakieś wyjątkowe okoliczności? Tzn czy jest to np zależne od dochodów albo długości pobytu w Austrii? Z góry dziękuję za informacje :)

napisze jutro, jak znajde
 
Familienbeihilfe - zostaje przyznana niezaleznie od wysokosci zarobkow rodzicow do pelnoletnosci dziecka; obywatele z UE musza miec uregulowany status pobytu w Austrii (Anmeldebescheinigung); mieszkaja w Austrii i dziecko na stale przebywa w Austrii.

KBG wymogi:
- przyznana Familienbeihilfe;
- stala rezydencja wnioskujacego rodzica oraz dziecka w Austrii;
- identyczne miejsce stalego zameldowania (rodzic wnioskujacy i dziecko);
- wykonanie badan z Mutter-Kind-Pass;
- Anmeldebescheinigung dla obywateli z UE;

Nigdzie nie ma wzmianki, ze prawo ubiegania sie o Familienbeihilfe albo KBG przysluguje dopiero po uplywie okreslonego czasu.

Pamietajcie!!!, ze Karenz nie pokrywa sie z KBG!!! Oraz, ze w czasie pobierania KBG jestescie normalnie ubezpieczone. Jezeli KBG sie skonczy, a Wy uzgodnilyscie z pracodawca dluzsza Karenz, to wtedy musicie ubezpieczyc sie u meza. O Karenz trzeba powiadomic pracodawce do 8 tygodni po porodzie - przysluguja 2 lata.
 
Patili dzieki i pytanko, czy mozesz wyjasnic, co oznacza "stala rezydencja wnioskujacego rodzica oraz dziecka w Austrii"? moze inne mamusie tez wiedza, tylko ja taka niekumata :-)
 
Patili jesteś wielka!!! Bardzo Ci dziękuję :)

ze wzrostu no nawet ;-) A tak powaznie, to bardzo chetnie sie z Wami podziele informacjami, poniewaz sama jestem w trakcie / na finiszu zalatwiania tych wszystkich formalnosci.

Marynka w dokumentach ujete jest to jako "Lebensmittelpunkt" lub "Mittelpunkt der Lebensinteressen in Österreich" na terenie Austrii. Czyli rozumie to jako staly pobyt w Austrii. Takie moje tlumaczenie... Mam nadzieje, ze wyjasnilam :sorry2:
 
Patili jeszcze raz dziekuje, ja to przezorny czlowiek jestem i nawet w Polsce zglosilam tymczasowa emigracje :tak: mam juz spore notatki co i jak. maz zaczyna nowy projekt, czesto bedzie mial delegacje, wiec bede to wszystko miala na mojej glowie. Poki co nie czuje sie jeszcze pewnie z niemieckim, wiec wolalabym, zeby mnie nic nie zaskoczylo :tak: milej niedzieli Wam zycze :-)
 
reklama
Witam,mam do was małe pytanko,chciałam się dowiedzieć jak wygląda sprawa z finansami,czyli co mi się należy a co nie:)?Złożyłam już papiery o Wochengeld,czy mogę się starać o coś więcej?Termin porodu mam na 1 stycznia i chcialabym dowiedzieć się więcen:)Z góry dziękuje:)
 
Do góry