reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ważne informacje dla Mam w Holandii

reklama
Powstała w końcu grupa dla polskich mam w Holandii - polskiemamy.nl [szukaj nas na facebooku].
https://www.facebook.com/groups/302864756466582/

Zapraszam wszystkie chętne - pokażmy ile nas jest. =).
 
cytat z wątku gł. na temat opieki nad dziećmi ...

Do peuterspeelzaal moze dziecko chodzic od 2-4 roku zycia, w moim miescie mozna zapisac malucha pol roku przed 2 urodzinami. Byc moze w Hadze jest wiecej dzieci i zapisy trwaja wczesniej. KAzde peutespeelzaal ma swoje zasady, najczesciej dzieci chodza tam 2-4 dagdelen w tygodniu (dagdeel to jest albo poranek albo popoludnie), np. od 8.30-11.45 lub 13.-15.15. Moja Tosia chodzi 2 razy w tygodniu, ale sa tez psz, gdzie dziecko moze 3-4 razy w tygodniu chodzic. Oplaty sa uzaleznione od zarobkow rodzicow, wahaja sie od ok 9 euro do 65 za miesiac (oplata ta nie jest uzalezniona od faktu, czy oboje rodzice pracuja, w przeciwienstwie do kinderdagverblijf (kdv) czy gastouder, o czym za chwile). Dziecko dostaje tam owoc i cos do picia. Moje obydwie coreczki uwielbialy tam chodzic, dzieci ucza sie tam jezyka, zabaw, piosenek, obchodza swoje urodziny, bardzo fajnie jest.

Jesli oboje pracujecie, mozecie poslac dziecko do kinderdagverblijf albo gastouder. Zwrot za te opieke dostaja rodzice z belastingdienst, jesli oboje pracuja.
Jesli jedno z nich pracuje, a dziecko korzysta z tej opieki, musza placic cale koszty, ktore sa bardzo duze. Belastingdienst zwraca nawet do 90 % kosztow.

KDV to opieka od ok. 6.45, 7.00 rano do 18.30-19.00 wieczorem. Mozesz poslac dziecko na jedna czesc dnia (zazwyczaj od rana do 12,13, albo od 12 lub 13 d0 konca), albo na obydwie. To jest dla dzieci od 0-4, podzielone na dwie grupy wiekowe (baby's czyli niemowleta i peuters, czyli dzieci do 4 roku zycia).
Gastouder to prywatna osoba, zrzeszona zazwyczaj w gastouderbureau, czyli biurze, ktore sprawuje nad nimi "pieczę". Opiekunki te maja certyfikaty, rowniez BHP, ich domy musza spelniac wymogi itd. Moje dzieci korzystaja z takiej opiekunki, jestem bardzo zadowolona. Za ta opiekunke rowniez dostajesz zwrot, jesli oboje pracujecie.

Jesli chodzi o KDV i gastouder, to nie ma tej "rejonizacji", mozesz poslac dziecko, gdzie ci sie podoba.NO ale wiadomo, ze wygodniej jest, jak jest gdzies w okolicy.

a tu o Spel-o-theek :)

Spell-o-thek to jest tak jakby wypozyczalnia zabawek dla dzieci. Mozna wypozyczyc na jakis czas za drobna oplata jednorazowa, albo placi sie taki jakby abonament raz na jakis czas. Mozna wypozyczac zabawki edukacyjne, klocki, gry, przerozne rzeczy.
Byc moze niektore speloteki maja opcje, ze mozna przychodzic sie tam bawic, ale to pewnie zalezy od kazdej konkretnej.
 
Garść informacji dla mam w sprawie przedszkoli i przed-przedszkoli:tak:

Speel-o-theek
- miejsce dla dzieci od 0 do 2 roku życia, forma zabawy, dzieci bawią się zabawkami z innymi dziećmi, oswajają już z językiem, oswajają z innymi, pod opieką swoich rodziców, mam. Nie jest to obowiązkowe, ale bardzo fajna sprawa szczególnie dla dzieci obcokrajowców, aby uczyć już wcześnie dziecko języka holenderskiego. Bezpłatne, płaci się przeważnie jedynie za napoje dla rodziców.

Czasem Speel-o-theeka to tylko wypożyczalnia zabawek.

Peuterspelzaaal - od 2 roku życia, 4 godziny 3 razy w tyg, dzieci zostają same z nauczycielem, grupy głównie 15 osobowe i 2 nauczycieli, forma zabawy, ale już bez opieki rodziców.

Voorschoool - od 2,5 roku życia, 4 godziny dziennie 4-5 razy w tyg, super sprawa dla nas emigrantow gdyż oni realizują już jakiś program, z głównym naciskiem na język holenderski - trzeba mieć list polecający od lekarza (z consultatie biuro).

Jeśli chodzi o zapisanie się to im wcześniej tym lepiej bo listy oczekujących długie jak to w Holandii!!!


Kinderopvang - czyli klasyczne przedszkola. Droga sprawa, jeśli obydwoje rodziców pracuje urząd zwraca część kosztów, natomiast jeśli jeden rodzic to niestety trzeba pokryć wszystko (ok 1000 EUR za miesiąc, jeśli wysyła się dziecko na 5 pelnych dni).
 
Speel-o-theek (okolice Hagi i Rijswijk) - zajęcia z dziećmi & wypożyczalnia zabawekLaan Van Weteringse Veld 392
zajęcia w poniedziałki 9:00-11:00
Cena: 50 Centów (tylko za napoje dla mam)
Wypożyczalnia zabawek: poniedziałki 14:45-16:45 i środy 13:00-15:00
Więcej info:
Margo van der Salm
070-323 10 77
m.vandersalm@stichtingmooi.nl
www.stichtingmooi.nl


Speel-o-theek (okolice Hagi i Rijswijk)
"De Wijkplaats"
Koningin Sophiestraat 120, 2595 TN Haga
Tel: (070) 285 40 70

Speel-o-theek (okolice Hagi, Rijswijk)
- tylko wypożyczalnia zabawek
Esdoornstraat 3A, 2282 RZ Rijswijk
Tel (070) 303 08 58
Speel-o-theek, Home

Speel-o-theek "Kinderspel" (Rijswijk) - dla rodziców wraz z dziećmi w wieku 1-3 lat
Wijkcentrum Stervoorde, Dr H.J. van Mooklaan, Rijswijk
Czwratki 9:00-11:00.
Cena: 0,50 Euro
tel: 070 3994924/06 44559426
http://www.welzijn-rijswijk.nl/kinderwerk/kinderspel/
c.denhartog-huizer@welzijn-rijswijk.nl


Speel-o-theek (okolice Hagi, Scheveningen)
Speel-o-theek De Boemerang | Den Haag | Scheveningen > Home
 
Ostatnia edycja:
Klub Wesołych Mam w Hadze - spotkania polskich mam

Klub Wesołych Mam w Hadze - środy - Haga

Środowe spotkania w godz. 9.30-11.30 w Buurtcentrum, 2e Braamstraat 6 (verlengde 2e Braamstraat 6), 2563 TZ Den Haag.

Składka tygodniowa: €1 od mamy - zebrane pieniążki są wydawane na kredki, bloki papieru, pomoce dydaktyczne, itp.
Kontakt:
Zuza tel. +31-6-4388-9082 Izabela tel. +31-6-2146-9179

Przerwa wakacyjna do połowy sierpnia 2012.
 
reklama
Do góry