reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

cześć mamy polki we włoszech

A jak piszecie,ze trzeba tez wasze akty urodzenia z Polski?my dostarczylismy do komune nasz akt slubu...
...


a bo moze przy dzieciach ,ze tka powiem slubnych wystarczy akt slubu rodzicow ( a tam juz daty urodzenia sa i narodowosc obiojga rodzicow ) a przy,ze tak powiem "nieslubnych" trzeba akty urodzenia
 
reklama
Zyta mysle ze nie bylo by problemu zeby mial moje nazwisko....zrestza nie ejstesmy po slubie.....
wydaje mi sie ze uznanie dziecka nie zonacze ze dziecko an sile musi meic nazwisko ojca.....az posprawdzam


ale Wam nameiszali w takim razie neizle z tym nazwiskiem...dobrze,ze da sie to pozniej odkrecic...bo jak nie to bedzie jak Lewinski...chodzi o meskie brzmienei nazwiska oczywiscie :-)))))
 
zyta,co do tych dokumentow ,to nie mozna juz wpisywac dzieci do paszportu rodzicow ,strega nawet wstawila jakis post pare dni temu na innej stronie,od zeszlego roku kazde dziecko musi miec swoj dowod tozsamosci,lub paszpotr,te stare wpisane sa jeszcze wazne do scadenza,ale nie mozna juz wpisywac...
kosmitka kiedys pisala cos na temat becikowego,ze aby miec prawo do becikowego,ciaza musi byc prowadzona w polsce,trzeba okazac dokumenty,podpisane przez gin,ze chyba pierwsza wizyta odbyla sie do 10 tyg .ciazy,cos w tym rodzaju...
 
mam linka hehe http://www.kobietaiprawo.pl/nazwisko-dziecka1.html

Nazwisko dziecka


Nazwisko dziecka pozamałżeńskiego
:
W przypadku, kiedy dziecko nie pochodzi z małżeństwa, istnieje kilka możliwości postępowania.
W chwili urodzenia dziecka pozamałżeńskiego, w akcie urodzenia wpisane jako nazwisko dziecka- nazwisko matki. W miejsce nazwiska ojca także wpisuje się nazwisko matki.
Przykład:
Karol i Wanda są w związku nieformalnym. Ze związku tego urodził się syn Michał. Michał w akcie urodzenia będzie mieć wpisane nazwisko swojej matki. Jeśli Karol uzna Michała za swojego syna, to Michał będzie nosić nazwisko jakie rodzice ustalą ( może to być nazwisko ojca, matki albo podwójne).
Jeśli ojciec uzna dziecko, wówczas dziecko nosi nazwisko wskazane przez obojga rodziców w oświadczeniach potrzebnych do uznania. Może to być nazwisko ojca, matki lub nazwisko składające się z nazwisk obojgu rodziców. Jeśli rodzice nie złożą stosownego oświadczenia w przedmiocie nazwiska dziecka, będzie ono nosić nazwisko powstałe przez dołączenia do nazwiska matki nazwiska ojca.
Inny sposobem ustalenia, że dziecko pozamałżeńskie jest dzieckiem danego mężczyzny jest sądowe ustalenie ojcostwa. Takiego ustalenia może żądać zarówno matka, jak i domniemany ojciec dziecka. Sąd ustalając ojcostwo decyduje jakie nazwisko nadać dziecku. Sąd może nadać dziecku nazwisko w wyroku stwierdzającym ojcostwo lub w późniejszym postanowieniu. Jeśli dziecko ukończyło 13 lat, do zmiany jego nazwiska potrzebna jest zgoda dziecka.
Przykład:
Monika urodziła Maję ze związku z Filipem. Filip nie przyznaje się do ojcostwa, twierdzi, że Monika miała także innych partnerów. Monika złożyła sprawę do sądu rodzinnego o ustalenie, że Filip jest ojcem Mai. Sąd na podstawie badań DNA ustalił, że faktycznie Filip jest ojcem Mai. Monika nie chciała jednak, aby dziecko nosiło nazwisko ojca, a Filip także nie złożył takiego wniosku. Ojcostwo zostało stwierdzone, jednak dziecko nosi nazwisko swojej matki.
Jeśli ojciec nie uzna dziecka, ani jego ojcostwo nie zostanie ustalone sądownie, wówczas dziecko nosi nazwisko matki. Jeśli także matka jest nieznana, wówczas sąd rodzinny nadaje dziecku nazwisko.



 
Ostatnia edycja:
strega to jest prawo polskie,a we wloszech moze to wygladac inaczej,napewno tak jak pisala zyta ,ze jak by twoj maly mogl miec twoje nazwisko,to napewno mial by z koncowka ska..
wedlug wloskiego prawa dziecko uznane przez ojca ma nazwisko po ojcu,a ze ojciec jest ski to i dziewczynka jest ski..
 
a powiedzcie mi jedno.moj F jest wlochem i chce zeby dziecko mialo tylko obywatelstwo wloskie to musze je tez rejestrowac w polskich ksiegach czy nie?
ja dzisiaj o maly wlos a zemdlalabym w sklepie robiac zakupy.czarno przed oczami mi sie zrobilo i gwiazdki zobaczylam.pierwszy raz cos takiego mi sie zdarzylo.
 
anika chyba co do nazwisk dzieci nieslubnych we Wloszehc prawo jest podobne..bo ma koleznake ..ktora ma corke z wlochemi i cos mi swiat ze dziewczynak ma polskie nazwisko a ojcec uznal dziecko..ale teraz poszukam zatem tego

szukalam ofert rpacy ale kiepsko to poszukam rzeczy o nazwisku i napewno znajde heheheheheh
 
Niezly mlynek z tymi nazwiskami:tak:
Ja pamietam, ze chcialam na slubie zostawic podwojne nazwisko, tzn do mojego dadac nazwisko meza, ale mnie uswiadomili, ze tak nie mozna. Dziecko slubne automatycznie przyjmuje nazwisko ojca, tak samo w PL, a koncowki to rzeczywiscie atrakcja. W Polsce sie odmienia w zaleznosci od rodzaju, bo ma to sens, za granica jest inaczej, stad np monika lewinski.
Agatka po prostu nie zarejestrujesz dziecka w PL, nie ma takiej koniecznosci, a jak kiedys bedzie to zawsze bedzie mialo prawo nabyc obywatelstwo polskie.
 
Ostatnia edycja:
reklama
hehe w takim razie cale szczescie ze nie wpadlam na taki wspanialy pomysl,zeby dac polskie nazwisko ..bo nie dosc ze sa w nim polskie znaki to jeszcze bylby Mateusz Ixicka :-)))
 
Do góry